در این مقاله با نارنجستان قوام آشنا خواهید شد.

شهر شیراز که به شهر بهارنارنج هم معروف است دارای نارنجستان‌های بسیاری است. اما یکی از معروف‌ترین نارنجستان‌های شهر که هر روزه بازدیدکنندگان بسیاری را میزبانی می‌کند نارنجستان قوام است.

اولین بنایی که در شیراز مسقف به پوشش فلزی شیروانی مانند شده است نارنجستان قوام است. مجموعه نارنجستان قوام شامل کاخ، باغ، حمام، زنجیرخانه، اصطبل و مکتب‌خانه بوده که در حال حاضر به جز زنجیرخانه و اصطبل مابقی قسمت‌ها سالم و قابل بازدید است.

نارنجستان قوام در دوره حکومت ناصرالدین شاه و در سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ به دستور علی محمدخان قوام بنا نهاده شده است. مساحت زمین کل مجموعه در حدود ۳۵۰۰ متر است که از آن ۹۴۰ متر به زیربنا تعلق دارد.

معماری نارنجستان قوام

بنای نارنجستان قوام به صورت اندرونی و بیرونی ایجاد شده که قسمت بیرونی آن به عنوان دارالحکومه و به منظور انجام امور سیاسی، نظامی، دیدار با نمایندگان و سفرای دول خارجی مورد استفاده بوده و قسمت اندرونی منزل شخصی بوده است.

ساختمان نارنجستان قوام از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است. بخش شمالی با ایوان ستون‌دار جانبی و یک طبقه زیر زمین و دو طبقه فوقانی محل انجام کارهای اداری و تشریفات بوده است. قسمت جنوبی نیز با چهار اتاق در گوشه‌ها محل اسکان خدمه بوده است.

در ساخت بنای نارنجستان قوام از هنرهای چشم‌نواز متعددی استفاده گردیده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

نقاشی نارنجستان قوام

در دو قسمت انتهای تالارهای شرقی و غربی اتاق‌هایی دارای نقوشی زیبا وجود دارد. در نقاشی‌های سقف از موادی چون گل اخری، اکلیل، لاجورد استفاده شده است

گچ‌بری نارنجستان قوام

گچ‌بری‌هایی که به طرح‌های سنتی گیاهی معروف هستند در طراحی تمامی بدنه‌ها و سقف دو بهار خواب به کار رفته است. علاوه بر آن انواع طرح‌های آجرکاری سنتی از قبیل شطرنجی، بند سنگ و خفته راسته توجه را به خود جلب می‌کند..

مقرنس کاری نارنجستان قوام

سقف هشتی ورودی به طرز زیبایی از مقرنس آویخته بهره گرفته است.

حجاری نارنجستان قوام

طراحی‌های الهام گرفته شده از نقوش تخت جمشید، حیوانات افسانه‌ای و یا تصویر سربازان قاجاری و نقوش اسلیمی و حتی تصاویر درختان مینیاتوری زینت بخش اضلاع جنوبی و شمالی نارنجستان قوام است.

کاشی‌کاری نارنجستان قوام

هنرمندان کاشی‌کار زمان قاجار، با هنر خود در ضلع جنوبی نارنجستان قوام داستان‌هایی چون سلیمان و بلقیس ملکه سبا، خسرو و شیرین، شیرین و فرهاد و در ضلع شمالی نیز بر روی شمسه میانی دو شیر شمشیر به دست، و در شمسه‌های دو طرف نیز نبرد غزال و پلنگ را طرح زده اند.

نارنجستان قوام
آیینه کاری نارنجستان قوام

در تالارهای آینه و شاه‌نشین از دو نوع متفاوت آیینه‌کاری برای تزئین نارنجستان قوام استفاده شده است. در نوع اول آیینه‌های ساده با اشکال متفاوت و فرم‌های هندسی به کار گرفته شده اند و در نوع دوم آیینه ای به صورت زمینه به کار رفته و قطعات کوچک‌تر ساده و رنگی بر روی آن کار شده است. که به سبک دوم «چهار رویه» گفته می‌شود.

اگر قصد شیراز‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های استان فارس از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.