شهر باتومی یکی از شهرهای زیبا و توریستی گرجستان است. گرجستان بعنوان کشوری حاصل خیز و امن که در شرق دریای سیاه و هم مرز با ایران است دارای دیدنی ها و جاذبه های گردشگری بسیار و زیبائیست. این کشور دارای شهرهای دیدنی مختلفی است که از جمله مهمترین این شهرها شهر ساحلی و زیبای “باتومی” است.

معرفی باتومی

شهر باتومی گرجستان یک شهر ساحلی و در واقع یک بندر در جاشیه دریای سیاه است. این شهر با زیبائیهای بی حد خود یکی از مقاصد گردشگری است و بخصوص ساحل باتومی و دریای آن و همچنین یک بلوار اصلی و مشهور این شهر جزو پربازدید ترین نقاط این شهر است.

از نظر آب و هوایی باتومی شهری گرم و پرباران است و این گرما از اواسط بهار تا اواسط پائیز ادامه دار خواهد بود. برای رفتن به شهر باتومی بهترین راه خطوط هوایی و راه زمینی است. این شهر دارای یک فرودگاه بین المللی بزرگ با استاندارد های روز دنیا است بنابراین رفتن به این شهر از طریق هوایی یکی از بهترین راههاست.

جاذبه های گردشگری باتومی

شهر باتومی بعنوان بهشت گرجستان دارای جاذبه های زیادی است. از جمله جاذبه های گردشگری شهر باتومی گرجستان می توان به اینها اشاره کرد:

1- ساحل دریا : ساحل دریای باتومی برای شنا کردن از اواسط بهار تا اواسط پائیز قابل استفاده است.

2 پارک دلفینها یا دلفیناریوم باتومی : در این پارک نمایش زیبای دلفینها به زبانهای گرجی و انگلیسی و روسی اجرا می شود و همچنین امکان لمس دلفینها و عکس گرفتن با آنها نیز وجود دارد.

3– بلوار باتومی : این بلوار از مشهورترین بلوارها بوده و بعنوان یک جاذبه گردشگری قدیمی شناخته شده و بسیار زیباست. بلوار باتومی در واقع یک پارک در امتداد ساحل دریاست با انواع کافه ها و رستورانها و نیمکت های زیبا برای نشستن و مجسمه و فواره و اجرای موسیقی زنده بوسیله نوازندگان دوره گرد که قدم زدن در امتدار این بلوار  بسیار جالب و خاطره انگیز است

4– باغ ملی گیاه شناسی باتومی : یا بوتانیکال گاردن (Boutanical Garden ) باغی بسیار وسیع در نزدیک شهر باتومی در منطقه ای بنام دماغه سبز در حاشیه دریا است. این باغ به گونه ای زیبا با انواع گل و گیاه از مناطق مختلف دنیا ( حدود 5000 گونه گیاهی ) طراحی شده و باغی رنگارنگ و پر طراوات می باشد.

5 تله کابین باتومی : از تفریحات مهیج شهر باتومی است و با 2 کیلومتر طول بر فراز کوه Anuria می باشد. این تله کابین همچنین دارای یک مرکز تفریحی نیز می باشد.

6 میدان Piazza : یک میدان زیبا در شهر باتومی با معماری به سبک ایتالیایی است. وسعت میدان پیزا باتومی 5700 متر مربع بوده و در این میدان یک هتل بزرگ و مجلل و چندین رستوران و کافه و ساختمانهای زیبای دیگر قرار دارند.

7 میدان اروپا : یکی دیگر از میدانهای دیدنی باتومی با مجسمه مشهور مدآ در آن است. این میدان محل برگزاری کنسرت های بزرگ اروپایی می باشد.

8 برج آلفابت ( Alphabet Tower ) : این برج 130 متر ارتفاع داشته و به شکل خاصی ( به شکل ملکول DNA) طراحی شده و معماری ویژه اش بیانگر این موضوع است که الفبای گرجستان و همچنین مردم آن ویژه و منحصر بفرد هستند.

9 مجسمه عشق ( Ali and Nino ) : یک مجسمه 8 متری در ورودی شهر باتومی است که با معماری بسیار زیبا به شکل یک زوج بوده و متحرک می باشد بطوریکه دو شخصیت آن به هم نزدیک شده و بهم می رسند و در هم ادغام می شوند. و بیانگر یک عشق واقعی است.

10 – پارک 6 May : پارک زیبایی که توسط یک المانی طراحی شده و دلفیناریوم باتومی با نمایش دلفین ها در آن قرار دارد. این پارک در قسمتی به بلوار باتومی می رسد و مناسب خانواده هاست.

11 آکواریوم باتومی : از مکانهای پرطرفدار برای خانواده هاست که بیش از 100 نوع ماهی متعلق به دریای سیاه در این محل نگهداری می شود. معماری این آکواریوم بشکل صخره موجی و بسیار زیباست.

12– دوچرخه سواری در شهر باتومی : شهر باتومی یک شهر ساحلی با حاشیه زیبای ساحلی است که بسیار مناسب برای پیاده روی و یا دوچرخه سواری می باشد. و بهمین دلیل مسیر دوچرخه سواری در امتداد پارک و بلوار شهر و امکانات مدرن برای دوچرخه سواری گردشگران در این شهر وجود دارد.

13 موزه هنر Adjara : در این موزه انواع هنرهای گرجستان از جمله هنر نقاشی آنها به نمایش گذاشته شه است.

14 مجسمه مده آ : این مجسمه تندیس شاهزاده اساطیری یونان بنام مده آ بصورت ایستاده با گاوی واژگون در دست راست است. و بیانگر یک افسانه قدیمی است.

15– مجسمه پوسئیدون : این مجسمه در میدان بزرگ باتومی و در کنار خیابان روستاولی قرار دارد و شخصی با نیزه 3 شاخ در دست و فواره هایی در پائین پایش که از دهان ماهیان جاری می شود را نمایش می دهد که بر بالای یک سکوی چارگوش سنگی و بلند قرار گرفته است. این مجسمه بخاطر نور پردازی بسیار زیبا در شب دیدنی است.

16– دریاچه Nurigeli : دریاچه دیدنی در وسط پارک با عمق 7-8 متری و انواع ماهیان است. در اطراف این دریاچه مجموعه قایقرانی و پارک کودک و باغ وحش و مسیر دوچرخه سواری وجود دارد.

17– قلعه باستانی گونیو آ پاپساروس

18 – آبشار ماخونتستی Makhuntesti

19 – بازار سنتی خوپا : بازار اصلی شهر باتومی است با انواع سوغات و اشیائ زیبا.

رستوران های باتومی

شهر باتومی دارای انواع کافه و رستوران مختلف چه در بلوار اصلی و کنار ساحل و چه در داخل شهر است. این رستورانها و کافه ها مکانهای بسیار جالب با انواع غذاهای محلی گرجستان و غذاهای فرنگی و دیگر کشورهای جهان می باشد که محلی مناسب و خوب برای گذراندن وقت شماست.

قیمت رستورانها و کافه ها در کنار سواحل گرانتر است و از مشهور ترین رستورانهای ساحلی کنار دریا :

رستوران سانرمو  San Remo با انواع غذاهای خوشمزه و لذیذ می باشد. و بخاطر مکان مناسب و غذاهای خوبش بسیار شلوغ و پر طرفدار است.

رستوران قلب باتومی Heart of Batumi

این رستوران در وسط شهر باتومی قرار گرفته و محیطی کوچک و دنج با غذاهای رنگارنگ است. از مشهرترین غذاهای این رستوران تاناکا با سبزیجات و سیب زمینی و همچنین خوراک بادنجان با سس گردو می باشد. البته قیمت غذا در ین رستوران نیز مناسب است.

رستوران لاگونا : این رستوران فقط یک غذای اصلی خاچاپوری صرو می کند و دارای بهترین خاچاپوری هاست.

رستوران فان فان : این رستوران بعلت داشتن فضای زیبا باز برای تابستانها بسیار مناسب است و دارای انواع غذاهای محلی گرجستان و همچنینی غذاهای دریایی است.

رستوران تاوادوری ( Tavaduri) : این رستوران نیز انواع غذاهای محلی گرجستان را ارائه می کند. در اینجا خینکالی های خوشمزه سرو می شود.

غذاهای محلی باتومی

از غذاهای محلی و معروف گرجستان که در باتومی زیاد استفاده می شود می توان به اینها اشاره نمود :

1- خاچاپوری : این غذای سنتی و محلی گرجستانی شامل یک خمیر است که با ظرافتی خاص تهیه می شود و درونش را با انواعی از مواد مختلف مانند ماست و پنیر  سیب زمینی پر می کنند. شاید بتوان گفت که در ایران پیراشکی و یا پیتزا تقریبا شبیه به خاچاپوری هستند. گرجی ها این غذا را به دو نوع یکی با دست و یکی هم با کارد و چنگال می خورند.

2- خینکالی : این غذا نیز از غذاهای محلی پر طرفدار در شهر باتومی است و مانند خاچاپوری از یک نوع خمیر درست می شود که درونش را با گوشت چرخ کرده و فلفل سیاه پر می کنند. شاید بتوان گفت در ایتالیا مشابه آن غذای راویولی است

3- چاناخی : این غذا نوعی خوراک آبدار است که از تکه های بادنجان و گوشت بره و فلفل سبز و سیر و انواع سبزیجات درست می شود.

4 اوچاخوری : غذایی که از گوشت تنوری شده همراه با سیب زمینی و ادویه های مختلف تهیه می شود.

5 متس وادی : شبیه شیشلیک می باشد و نزد گرجستانی ها غذایی بسیار محبوب می باشد.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/