کشور پادشاهی اسپانیا در جنوب غربی قاره آفریقا واقع شده است و پایتخت آن مادرید است. از نظر آب و هوایی اسپانیا در قسمتهای جنوب و شرق و مرکز دارای هوای مدیترانه ای است و در کل آب و هوای معتدلی دارد.

آشنایی با کشور اسپانیا

این کشور بخش اعظمی از جزیره ” ایبریا” را تشکیل می دهد. همچنین شامل “جزایر قناری” و جزایر “بالئار” نیز می شود. خود این دو جزیره ( قناری و بالئار شامل چند جزیره کوچکترند). این کشور با کشورهای فرانسه و پرتقال و مراکش هم مرز است. این کشور بزرگترین تولید کننده روغن زیتون در کل دنیا می باشد.

این کشور بخاطر جذابیتهای متنوع گردشگری مورد توجه گردشگران بوده و یکی از منابع اقتصادی این کشور صنعت توریسم است. فرهنگ مردم اسپانیا مجموعه ای از سنت و مدرنیته است. مردم اسپانیا بسیار هدفمند و برنامه ریزی شده عمل می کنند و از این نظر می توانند الگویی برای سایر ملتها باشند.

زبان مردم این کشور ” کاستانیا” می باشد که به آن زبان اسپانیولی هم می گویند. البته این زبان در سراسر اسپانیا با گویش ( لهجه ) های گوناگونی ادا می شود. اسپانیا پیرو مذهب خاصی نیست و هر دینی تا حدی که به قانون این کشور آسیبی نزند آزاد است. مادرید پایتخت اسپانیا و مرکزفرهنگی و هنری این کشور است ، مادرید، شهر تاریخ و موسیقی و شور و هیجان و فوتبال ست. این شهر پر ازموزه های مختلف و نمایشگاه های گوناگون و نمونه کوچکی ازاسپانیاست.

مدت پرواز از تهران تا مادرید (پایتخت اسپانیا) 6 ساعت و اختلاف ساعت کشور ما با اسپانیا حدود 2.5 ساعت می باشد.

جشن های اسپانیا 

این کشور دارای جشنواره های و شادی های گوناگونی است که هر کدام مخصوص یک ایالت است. تعطیلات رسمی این کشور شامل:

سال نو ( ژانویه )

روز پادشاه

روز کارگر

عید پاک

روز قانون اساسی

روز عروج مقدس

روز تولد حضیرت مسیح

جشنواره های اسپانیا

جشنواره های مختلف بخشی از زندگی مردم اسپانیاست، که همه برای برگزاری آن مشتاقند. این جشنها هرکدام نامهای گوناگون داشته و در مناسبتهای مختلف برگزار می شود.  ازجمله این جشنها :

1- جشن گوجه : این جشن در انتهای ماه آگوست با شرکت میلیونها نفر برگزار می شود. در این جشن مردم به سمت هم گوجه پرتاب می کنند و این خود داستان تاریخی دارد.

2- جشن پادشاهان جادوئی: یک جشن سنتی همراه با کارناوالهای رنگی با موزیک زنده که در این جشن سه نفر با پوشیدن لباس پادشاه به همه مردم شیرینی و شکلات هدیه می دهند.

ورزش ملی مردم این کشور فوتبال است و طبیعی است که آنها روی این ورزش تعصب خاصی دارند.

در این کشور دو باشگاه بزرگ و مشهور رئال مادرید و بارسلونا وجود دارد که آوازه اش در سراسر دنیا پیچیده است.

جاذبه های گردشگری اسپانیا

جاذبه های گردشگری این کشور بعلت تعدد شهرهای پر جاذبه اش بسیار زیاد است از جزایر قناری تا پایتخت مدرن شهر متنوع هستند. در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم:

1- موزه پرادو : در مادرید پایتخت این کشور قرار دارد پر از نقاش های هنرمندانه و شاهکارهای اسپانیای است . این موزه در سطح جهانی است.

2- میدان اصلی شهر مادرید : مکانی برای تجارت بوده و هم اکنون برای جشنهای تشریفاتی و گاوبازی استفاده می شود.

3– فواره سی بلیس : با مجسمه دو شیر و یک ارابه ران پشت سر این فواره مرکز فرهنگی سی بلس قرار دارد که محل برگزاری ورک شاپها و نمایشگاههای اسپانیاست.

4- دروازه آلکالا : این دروازه در ابتدا برای جشن ورود پادشاهان به مادرید ساخته شد و اکنون تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده است . با مجسمه ها و نقشهای برجسته روی آن زیبایی زیادی دارد.

رستوران های اسپانیایی 

رستورانهای اسپانیایی زیادی در سطح کشور قرار دارند ولی مهمترینشان بیشتر در شهر بارسلون است. از این میان می توان اینها را نان برد:

رستوران مار سالادا :

این رستوران که در بندر ولا بارسلونا ست مهمترین غذایی که در طبخش هنر بخرج می دهد ” پائیلا از نوع ماهی ( گوشت ماهی در طبخش بکار می رود) است. قیمت هر پرس پائیلا حدود 20 یورو است که برای دو نفر کافی است.

رستوران الچه

این رستوران با قدمت 50 ساله در پوبله – سک یکی از محلهای شلوغ اسپانیا  واقع شده و توسط یک خانواده اداره می شود. از غذاهایی که ارائه می کند پائیای دریایی و یا با گوشت مرغ و یا خرچنگ است. تمام این غذاها قیمت خوب و مناسبی دارند.

رستوران ست پورتس :

ابتدا کافه بوده و بعد به یک رستوران تبدیل شده است.

اینجا هم پائیا های خوشمزه ای دارد. نام رستوران بخاطر هفت دره بودن رستوران انتخاب شده است. قیمت ها خوب و فضا فضایی فرهنگی است.

رستوران کان سوله :

این رستوران با غذاهای دریایی بسیار قدیمی است . دکوراسیون  حال و هوای این رستوران مناسب ماهیگیران و ملوانان است و پائیاهایش از نوع کلاسیک می باشد کیفیت غذاهای خیلی خوب و طبخ بروش سنتی انجام می گیرد.

غذاهای اسپانیا 

غذاهای اسپانیولی معمولا مخلوطی از گوشت قرمز یا ماهی یا گوشت مرغ با سبزیجات مختلف و ادویه جات مخصوص است و ببا وجود اینکه اصلا تند نیست سیار لذیذ می باشد. از غذاهای محبوب در اسپانیا می توان به اینها اشاره کرد:

1- پائلا : ترکیبی از برنج با گوشت و سبزیجات و زغفران با روغن زیتون که بهتر است آن را بچشید و بعد نظر بدبد.

2- ماریکوس ( حلزون صدف دار )

3- پيستو مانچه‌گو : که از بادمجان و گوجه و کدو و ادویه جان مختلف و سرکه درست می شود و با ذائقه ما ایرانیها سازگار است.

4– کوریزو : از سوسیس که از گوشت خوک تهیه شده درست می شود.

5 کوکیدو : نوعی خوراک که از گوشت و سیر و پیاز و نخود و لوبیا و کلم و سیب زمینی درست می شود.

از انواع دسرهای اسپانیایی هم می توان به شکلات داغ و خمیر برشته اشاره نمود.

و در آخر به یمی از مثل های معروف اسپانیایی در مورد غذا اشاره می کنیم که می گوید : شکم پر دل را شاد می کند !

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/