در این مقاله با خانه زینت الملوک آشنا می شوید.

یکی از محل‌هایی که حال خوش شیراز را به خوبی به مسافران منتقل می‌کند خانه‌ای زیبا در کنار نارنجستان قوام است. خانه‌ای که به نام صاحب خوش‌نام آن بانو زینت‌الملوک قوامی، دختر قوام‌الملک چهارم به خانه زینت‌الملوک مشهور است که در خیابان لطفعلی‌خان زند قرار گرفته‌است.

خانه زینت‌الملوک که توسط یک زیرزمین به باغ قوام ارتباط دارد روزگاری محل رفت‌وآمد محارم قوام بوده است.

معماری خانه زینت الملوک

ساخت خانه زینت‌ الملوک که از همان ابتدای ورود، با در چوبی مقعرکاری شده خود را در دل بازدیدکنندگانش جا می‌کند در سال ۱۲۹۰ توسط علی محمدخان قوام شروع و در سال ۱۳۰۲ به اتمام رسید.

پس از ورود به حیاط دو باغچه باصفا که دارای انواع گل‌ها و درختان زیباست روبه‌رو می‌شویم و پس از آن نیز حوضی کوچک اما دلنشین وجود دارد. علاوه بر این ازاره‌های سنگی مشبک‌کاری شده و حجاری شده‌ای نیز در حیاط وجود دارد که باعث زیباتر شدن آن شده است.

سر در ورودی عمارت با کاشی‌کاری هفت رنگ هلالی که تصاویری همچون خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست و آیه نصرمن‌الله و فتح‌ المبین قابل رویت است، تزئین گردیده است.

خانه زینت الملوک از سه طبقه تشکیل شده که طبقه پایینی آن در زیرزمین قرار دارد که در گذشته محلی برای جمع‌آوری آذوقه برای تهی‌دستان بوده است.

ساختمان غربی دارای تالار شاه‌نشین آینه‌کاری و گچ‌کاری شده با تصاویر اروپایی است. وارد عمارت که شویم آینه‌کاری‌های کم‌نظیر آن چشم را مجذوب خود می‌کند. در شرق حیاط نیز به جز ایوان بدون سقف ، ۲۰ اتاق را در محیط آن می‌بینیم که همگی به هم ارتباط دارند.

در زیرزمین خانه زینت‌الملوک نیز در حال حاضر نگارخانه‌ای قرار دارد که امروزه به عنوان موزه مشاهیر شیراز شناخته می‌شود. در این موزه مجسمه تمام افراد شاخص دوران باستان تا به امروز شیراز قرار گرفته است.
اگر قصد شیراز‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های استان فارس از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.