روستای پلکانی ماسوله که در ۳۶ کیلومتری فومن واقع شده است دارای جذابیت‌هایی منحصر به فرد است.

بازار ماسوله

هرچند روستای زیبای ماسوله که به دلیل پلکانی بودن آن معروف است به تنهایی هم دارای جاذبه کافی برای بازدید است اما یکی از جذابیت‌های آن بازار ماسوله است.  جذابیت این این بازار این است که در چهار سطح متفاوت تشکیل شده است. دو سطح پایینی دارای مغازه‌های یک طبقه و دوسطح بالایی شامل مغازه‌های دو طبقه می‌شود. به بازار ماسوله که وارد می‌شویم انگار به دنیای رنگ‌ها وارد شده‌ایم. این بازار مملو از صنایع دستی رنگارنگ است و هیاهو مردم نشاط زندگی را نشان می‌دهد. پایین‌ترین طبقه بازار راسته چموش‌دوزها و چاقوسازها است.

طبقه بعدی را عمده‌فروش‌ها و سایر فروشگاه‌ها تشکیل می‌دهند. اما به طبقات فوقانی که می‌رویم می‌توانیم تجار و بازرگانان بزرگتر و سرشناس‌تر را ببینیم. این بازار از معماری جذاب محلی برخوردار است و می‌توانیم طراحی چوبی بسیار زیبایی را در ساختار مغازه‌ها ببینیم. ستون‌ها و ایوان‌های دوطبقه چوبی نیز این زیبایی را دوچندان نموده‌اند. رونق بازار ماسوله نه تنها از گذشته تاکنون کم نشده است بلکه با توجه به توریستی بودن روستا بر آن نیز افزوده گشته است. در اطراف این بازار چشمه‌ها و کاروانسراهایی که محل رفع خستگی تجار و بازرگنان بوده است نیز وجود دارد که به پویایی محله اضافه نموده اند.

نکته جالبی که در مورد بازار ماسوله وجود دارد این است که هر چهار محله ماسوله در کنار بازار دارای یک مسجد می‌باشند که با نام‌های مسجد جامع، مسجد اسدمحله، مسجد قنبرآباد و مسجد خانه شناخته شده اند. قدیمی‌ترین مدرسه دولتی ماسوله نیز در این بازار قرار دارد.

اگر قصد گیلان‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های گیلان از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.