هر ساله چند صد هزار نفر از دانشجویان بین المللی در دانشگاه ها و کالج های کانادا شروع به تحصیل می کنند و هدف بسیاری از آنها، ماندن در کانادا پس از اتمام تحصیل و دریافت اقامت دائم این کشور است.

یکی از بهترین روش ها برای ماندن در کانادا پس از اتمام تحصیل، دریافت مجوز کار پس از تحصیل یا PGWP است. این مجوز کار به فارف التحصیلان خارجی در کانادا این امکان را می دهد تا پس از اتمام تحصیل بتوانند در کانادا کار کنند.

برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل کانادا باید حتما در یکی از مؤسسات آموزشی تعیید شده (DLI) مجاز برای، PGWP به صورت تمام وقت و حداقل به مدت 8 ماه تحصیل کرده و مدرک گرفته باشید.

ددلاین درخواست برای PGWP

مهلت درخواست برای مجوز کار پس از تحصیل کانادا تا 180 روز (6 ماه پس از دریافت ریزنمرات یا گواهی فارغ التحصیلی – هر کدام که زودتر صادر شود- ) است.

مدت زمان اعتبار PGWP

طول دوره تحصیل . مدت زمان اعتبار

کمتر از 8 ماه      – عدم امکان دریافت PGWP

8 ماه تا 2 سال   – برابر با طول دوره تحصیل

بیشتر از 2 سال  – 3 سال

PGWP چیست؟

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) سندی است که به شما اجازه می دهد تا بعد از فارغ التحصیلی در کانادا باقی بمانید و حداکثر زمان آن تا سه سال تمام پس از فارغ التحصیلی از مؤسسه کانادایی می باشد. اکثر دانشگاه های معتبر و کالج های معتبر کانادا داری PGWP برای رشته های تحصیلی مختلف می باشند. معمولا مدت زمان آن به اندازه مدت زمان تحصیل زیر دو سال و به اندازه سه سال برای دوره های بالای دو سال می باشد و معمولا به دوره های زیر 8 ماه تعلق نمی گیرد. بسیار مهم است که هنگام انتخاب رشته و مؤسسه تحصیلی به این موضوع توجه می شود. در غیر این صورت بعد از اتمام دوره تحصیلی فرد مجبور به ترک کانادا و یا تحصیل مجدد در دوره ای که شامل PGWP می شود خواهند بود.

بیشتر بخوانید :  انتخاب بانک در کانادا

شرایط درخواست و دریافت مجوز PGWP

 • متقاضی باید الزاما فارغ التحصیل یکی از دانشگاه ها و یا مراکز آموزش عالی کانادا باشد.
 • دانشگاهی که متقاضی از آن فارغ التحصیل می شود باید حتما مورد تأیید و دارای مجوز باشد.
 • متقاضی حتما دارای مجوز تحصیل (Study Permit) معتبر باشد و این مجوزش منقضی نشده باشد.
 • طول دوره ای که متقاضی برای تحصیل در آن، داری مجوز تحصیل است، کمتر از 8 ماه نباشد.
 • دوره ای که متقاضی در آن تحصیل می کند، حتما منجر به صدور یک مدرک تحصیلی شود. ( این مدرک تحصیلی می تواند مدارک یک ساله یا certificate باشد، یا یک مدرک کالج 2-3 ساله، یا مدارک لیسانس و بالاتر از آن باشد)
 • تحصیل متقاضی باید حتما به صورت تمام وقت باشد (البته طبق قوانین، فقط سال آخر تحصیل می تواند به صورت پاره وقت بوده باشد)
 • از زمان فارغ التحصیلی تا زمان ثبت درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) نباید بیش از 180 روز گذشته باشد.

DLI و Non-DLI چیست؟

فارغ التحصیلان دانشگاه هایی می توانند برای مجوز کار فارغ التحصیلان درخواست بدهند که دانشگاه شان یکی از دانشگاه های مورد تأیید و معین باشد. این دانشگاه ها، دانشگاه هایی هستند که در سیستم آموزشی کانادا به آن DLI می گویند. DLI مخفف عبارت Designated Learning Institution است. فهرست کامل این دانشگاه ها و مراکز آموزشی را می توان با جستجوی همین عبارت در وب سایت رسمی دولت کانادا به نشانی www.canada.ca مشاهده کرد. به مراکزی که در این فهرست نباشند Non-DLI می گویند. طبیعتا کسانی که از دانشگاه های غیر تأیید شده، یعنی از دانشگاه ها و مراکز Non-DLI فارغ التحصیل شده باشند نمی توانند برای مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) درخواست بدهند.

بیشتر بخوانید :  عجایب شگفت انگیز هفتگانه جدید جهان

پ.ن: اگر می خواهید در وب سایت رسمی دولت کانادا نام دانشگاه یا مؤسسه ای را جستجو کنید و ببینید جزء مؤسسات DLI هست یا نه، توجه داشته باشید که لیست دانشگاه ها به صورت استانی آمده است. یعنی باید استانی که دانشگاه در آن واقع شده است را انتخاب کرده و سپس فهرست دانشگاه های مورد تأیید راانتخاب نمایید.

اگر قبل از درخواست PGWP اعتبار مجوز تحصیل به پایان برسد

اگر قبل ار فارغ التحصیلی، اعتبار و زمان مجوز تحصیل (Study Permit) تان در حال اتمام بود و فرصتی برای درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان نداشتید چه باید بکنید؟

شما برای ادامه اقامت و ماندن خود دو راه دارید:

 •  با درخواست ویزیتور رکورد (Visitor Record)، زمان اقامت قانونی تان در کانادا را افزایش دهید (ویزیتور رکورد، یک ویزای جدید نیست؛ بلکه فقط تمدید زمان ماندن متقاضیان در کاناداست)
 • تا قبل از پایان اعتبار مجوز تحصیل خود، از کشور کانادا خارج شوید و از خارج، درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) بدهید.

ارسال پاسخ

چرا هوگوتراول را انتخاب کنیم؟

 • 21 سال سابقه فعالیت مدیران آژانس
 • تخصصی کار کردن
 • داشتن کارگزارهای معتبر بین المللی
 • دارای شرکت مستقر در اروپا

پرسش خود را مطرح کنید

با ما تماس بگیرید.
تیم هوگوتراول با بیش از 21 سال سابقه در حوزه گردشگری، آماده پاسخگویی به پرسش های شما می باشد.

02191020911

info@hogotravel.ir