ترکیه کشوری است که در منطقه ای بین قاره اروپا و  آسیا قرار گرفته و بهمین علت آن را یک کشور اوراسیایی می دانند، یعنی مانند مستطیلی از شرق به غرب آسیا را به اروپا وصل می کند این کشور کوهستانی و پرباران است.

حکومت این کشور جمهوری وزبان مردمش ترکی استانبولی و واحدپولش لیرترکیه است این کشوربا 6 کشور آسیایی ودوکشور اروپایی(یونان وبلغارستان)همسایه ست.

آشنایی با ترکیه 

پایتخت آن آنکارا ست که یکی از بزرگترین شهر های آن و مرکز تجاری و دانشگاهی و سفارتخانه ای این کشور است. بزرگترین شهر ترکیه استانبول است. جشن نوروز مختص به ایران نیست و همزمان در بسیاری از کشورهای جهان از جمله در ترکیه در منطقه  «دیاربکر» (Diyarbakır) یکی از شهرهای پر جمعیت ترکیه نوروز را جشن می گیرند. از نظر فرهنگی کشور ترکیه دارای فرهنگ ترکیبی شامل فرهنگ اروپایی و آسیایی است و در اینجا سنت و مدرنیته در کنار هم بخوبی کنار آمده اند.

معماری اصیل و اسلامی و مساجد مختلف و دست فروشان بازار و فرش دستباف در منازل مردم این کشور نشان سنتی بودن مردم  نشان سنتی بودن مردم و پوشیدن لباس جین، برندهای معروف دنیا برای عطر و لباس، رستورانهای جدید و آپارتمان و خانه های لوکس و مدرن نشان بخش مدرن آن است. نژاد مردم این کشور تلفیقی از کرد و ترک بوده و دینشان اسلام است.

مردم این کشور مردمی میهمان نواز و صمیمی هستند و اگر به انها برخورد کنید و سوالی بپرسید حتما جوابتان را با روی خوش خواهند دارد. و از شما در مورد احوالتان و کشورتان حتما سوالاتی خواهند پرسید که این نشاندهنده محبتشان است. حتی ممکن است شما را به صرف یک فنجان چای نیز دعوت کنند. در میان مردم ترکیه بوسیدن دست بزرگترها یک نوع احترم محسوب می شود.

از آداب مردم این کشور این است که از زبان بدن بسیار استفاده می کنند مثلا هنگام گفتن بله سرشان را به بالا و پائین حرکت می دهند. و یا هنگام ورود به رستوران پیخدمت سر خود را به پائین می گیرد یعنی او را دنبال کنید تا شما را سر میز مناسبی ببرد. ” سلام علیکم ” به معنای سلام در  این کشور و ” ناسیل سینیز ” به معنای حال شما چطور است.

لباس سنتی مردم ترکیه بیانگر اعتقاداتشان بوده و لباس های بلند و دامن دارست که ترکیبی از لباسهای آسیای مرکزی،دوره عثمانی وآسیای میانه می باشد

نکاتی ردباره سفر به ترکیه

برای سفر به این کشور لازم است چند نکته را رعایت کنید:

1- پاسپورت و کارت شناسایی خود را همیشه بهمراه داشته باشید.

2- همیشه مقداری لیر ترکیه باخود بهمراه داشته باشید.

3- بهتر است با استفاده از تور به ترکیه سفر کنید چرا که بازدی از مکانهای دیدنی آن راحت تر و سریع تر خواهد بود.

4-برای رفتن به فرودگاه از طریق اینترنت راهها و وضع ترافیک را چک کنید.

5- قبل از خرید در ترکیه از دفاتر خرید معاف از مالیات در فرودگاه یک رسید خرید معاف از مالیات تهیه کنید.

6- با تهیه سیم کارت اعتباری از فروشگاه های اپراتورهای GSM ، از ارتباظ تلفنی ارزانتر بهره مند شوید.

7 – از لباس و کفش راحت برای بازدید از دیدنی های ترکیه در تورها استفاده نمائید.

8- یک فرهنگ لغت نیز حتما به همراه داشته باشید.

9- اگر به تنهایی بدون تور به ترکیه سفر می کنید می توانید برای صرفه جویی در هزینه تان با جستجوی بیشتر برای اقامت از هاستل استفاده کنید.( این هاستل ها با اجاره‌های بین۳۴ تا ۳۴۴ لیر به ازای هر شب اقامت در سراسر ترکیه موجودست).

ترکیه بخاطر دارای انواع تفریحات و آثار باستانی است . وجود انواع سواحل زیبا و هتلهای لوکس و مراکز خرید و خیلی از دیدنیهای متنوع از قبیل موزه و پارک و طبیعت بکر بعنوان سومین مقصد گردشگری دنیا شناخته شده است. این کشور دارای جاذبه های زیادی است که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

مسجد آبی : یکی از جاذبه های دیدنیهای این کشور مسجد آبی( Blue Mosque) ترکیه است که در شهر استانبول واقع شده است. علت نامگذاری این مسجد این است که داخل بنای مسجد دارای کاشی هایی به رنگ آبی است و همچنین شش عدد مناره زیبای فیروزه ای رنگ نیز در اطراف این مسجد قرار دارد.

اسب تروا : از دیگر جاذبه های این کشور که در شهر تروا آن قرار دارد اسب چوبی تروا Trojan Horse,Troy است که بسیار زیبا طراحی شده و شما می توانید علاوه بر دیدن آن سوارش هم بشوید و با آن عکس یادگاری بگیرید.

پاموکاله(Pamukkale) : یاقلعه پنبه ازجذابترین جاهای ترکیه، آب پرازکلسیم ازلبه صخره بشکل آبشارفرو ریخته وکلسیم آن به اشکال سفید و پنبه ای زیبایی ته نشین میشود . بسیار دیدنی است

سواحل ترکیه : این کشور  بعلت قرار گیری در حاشیه دریای مدیترانه دارای زیباترین سواحل و طبیعت بکر با کوههای پوشیده از درختان کاج است . یکی از شهر های ساحلی و توریستی ترکیه آنتالیا است که یک مرکز گردشگری وسیع با انواع تفریحات و سرگرمی ها و دیدنی های تازه است.

آنکارا : پایتخت زیبای این کشو و شهر پهناور و بزرگ که دارای انواع جاذبه ها و تفریحات و ساختمانهای مدرن و بلند و دانشگاه و سفارتخانه و موزه ها و مراکز خرید مهم با برند های معتبر … یک قطب دیدنی در ترکیه است. این شهر در گذشته آنقوره نام داشته و قطب مهمی در تجارت و تبادلات کالا برای ترکیه به شمار می آید.

جاذبه های گردشگری آنکارا

از دیدنیهای تاریخی شهر آنکارا معبد آگوستوس ، ارگ آنکارا و ستون ژولیوس است.

مراکز خرید : از دیگر نقاط دیدنی این کشو مراکز خرید بزرگ آن است که بزرگترینشان در شهرهای آنکارا و استانبول واقع اند. یکی از این مراکز خرید مرکز خرید ” مال استانبول” است که از بزرگترین مرکزهای خرید  و پر از برندهای معروف دنیاست. در این مرکز خرید پارک ، 350 فروشگاه، رستوران و … وجود دارند و معماری بسیار شیک و خیره کننده ان تحسین همگان را برانگیخته است و باید خودتان از نزدیک آن را مشاهده کنید.

کاپادوکیا : از شهرهای توریستی این کشور است که بازمانده آتشفشان و نزدیکی باسواحل دریای سیاه منظره زیبایی را در این شهر بوجودآورده وبرای دیدنش بایدسوار بالن شوید.

هتلهای ترکیه  : یکی دیگر از دلایل محبوبیت ترکیه برای گردشگران هتلهای لوکس و زیبای آن است. از بین هتلهای معروف ترکیه هتل مردان پالاس بعنوان بهترین هتل اروپا شناخته شده است.

ازمیر : از جاذبه های دیگر ترکیه شهر ازمیر است که یکی از زیباترین شهرهای آن با رستورانها و کافه های ساحلی و مراکز خرید و میدان ساعت و یک برج بنام آسانسور که از بالای آن می توانید منظره دریای زیبای ترکیه را به خوبی ببینید.

بندر کوشی آداسی : جاذبه دیگر کشور ترکیه بندر کوشی آداسی ( بمعنای جزیره پرنده ) است، که یک مکان تفریحی بسیار عالی برای رفرادی ست که علقمند به یک سفر گردشی تفریحی هستند. دارای آب و هوای مدیترانه ای و تابستانهای خنک و زمستانهای گرم است.  این جزیره دارای جاذبه هایی مثل: جزیره پرندگان (Pigeon) ، قلعه و موزه شهر (Byzantine) ، ساحل گرم و آفتابی ، غذاهای بی نظیر و لذیذ ، سافاری در اطراف جزیره ، Lazy River پارک آبی آکوالند، ساحل کریستالی و پارک ملی (Millipark)
همچنین در این جزیره حمام ترکی و ماساژ ترکی موجود است. از جمله هتلهای معروف این جزیره هتل آکوا فانتازی است.

بازر های سنتی : یکی از جاذبه های گردشگری این کشور بازار سرپوشیده بزرگ استانبول است با اجناس باکیفیت. در این بازار چانه زدن یادتان نرود و از 1/4 قیمت شروع کنید.

قایق سواری در تنگه بسفر : امکان ندارد به ترکیه سفرکنید وقایق سواری هیجان انگیز زیگزاگی در تنگه بسفر رافراموش کنیداین تنگه باریکه آبی ست که دو دریای ترکیه را وصل می کند.

آنتالیا : یکی دیگر از جاذبه های ترکیه با سواحل زیبا و آفتابی و پارک آبی و … است . پارک تفریحی ابی آکوآلند در آنتالیای ترکیه یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه همراه با موزیک و مسابقه و برنامه های شاد است.

رستوران های ترکیه

در ترکیه تعداد زیادی رستوران خوب وجود دارند اما طبق آماری که از مصاحبه با گردشگران ترکیه بدست آمده است چند رستوران بعنوان بهترین رستورانها در ترکیه شناخته شده اند که اسامی آنها اینها است:

رستوران Sunset Grill : با ارائه غذاهای بین المللی و ژاپنی در خدمت مردم است. این رستوران چشم انداز زیبایی به شهر دارد.

رستوران Ulus29 در استانبول : این رستوران لوکس دارای چشم انداز زیبایی از استانبول بوده و با دکوراسیون داخلی مدرن و غذاهای بین المللی و ترکی در خدمت میهمانانش است.

رستوران Mikla : باز هم در شهر استانبول وجود دارد و غذاهای اسکاندیناوی و ترکی ارائه می دهد.

رستوران Park Samdan : بخاطر سبک سنتی غذاهایش و کباب ماستی که ارائه می دهد طرفداران زیادی دارد.

رستوران Zuma : که در یک بار انداز در استانبول قرار دارد و رو به تنگه بسفر می باشد و منظره زیبایی از آن را ارائه می کند.

رستوران Sultanahmet Buhara Kebab House جزو بهترین رستورانهای استانبول است که رتبه 2 را در میان رستوران های استانبول دارد.

غذاهای ترکیه ای 

مردم ترکیه غذا و نوشیدنی رابسیاردوست دارند پس اگردوست ترکی دارید که به دیدنش  می روید پسندیده است مرسوم می باشد که با خود شیرینی بعنوان هدیه ببرید از انواع شیرینی های خوشمزه ترکیه می توان به اینها اشاره کرد :

باقلوای استانبول : یکی ازشیرینی های معروف ترکیه است که طرفداران زیادی دارد. در ترکیه معمولا بعد از غذا چای یا قهوه با شیرینی می خورند. این شیرینی از نوعی خمیر نازک بصورت چند لایه درست می شود که داخل آن از انواع مغز آجیل مثل گردو ، فندق ، پسته و … پر می شود. و به کره آعشته می کنند و پس از پخت ، رویش شهد علیظی می دهند.

کادایف : یکی دیگر از دسرهای خوشمزه و مقوی ترکیه کادایُف است که در ماه مبارک رمضان زیاد استفاده می شود.

غذاهی مردم ترکیه متنوع و به ذائقه ما ایرانی ها بسیار شبیه است تعدادی غذای مشترک بین ترک و ایران وجود دارد که از میان آنها می توان به دلمه، کوفته و کباب اشاره نمود . از معروفترین غذاهای ترکیه اینها هستند :

لاه ماجون (پیتزای ترکیه) : یک نوع غذای ترکیه ای است که از خمیرنازک لواش باگوشت چرخ کرده و پیاز فلفل قرمز درست می شود که در تنور پخت می شود و باجعفری ولیمو ودوغ تازه سرو میشود.

بورک :این غذا از نوعی خمیر نازک درست می شود که درون آن را با مواد ی مانند پنیر و سبزیجات پر می کنند.

دونر کباب ترکیه : غذایی بسیار محبوب در بین مردم این کشور می باشد.

مانتی : یک غذای ترکیه ای مشهور که باز هم از خمیر درست می شود و چیزی شبیه راویولی است . داخلش با گوشت بره یا گاو یا حتی ماهی سالمون و پیاز که با ادویه جات فلفل و نمک مزه دار شده پر می شود. این غذا را باید بصورت داغ و با ماست . سیر خورد.

تاوک پیلاو ( Tavuk Pilav  ) : این غذا حجم زیادی دارد و مانند غذای مرغ و برنج ما ایرانی هاست.

کمپیر : سیب زمینی را تنوری کرده و آن را با مخلوطی از پنیر کاشار ، سوسیس ، ذرت ، هویج ، سالاد مایونز و نخود فرنگی پر می کنند.

کوکورچ : نوعی کباب است که از روده گوسفند تابیده شده همراه با فلفل درست می شود. این غذا بصورت خیابانی زیاد دیده می شود. و دوست داشتنش سلیقه ای است.

اسکندر کباب (Iskender Kebap) : این غذا از محبوبترین غذاهای این کشواست. این کباب شباهت های زیادی با کباب دونر دارد. و در کنارش ماست و سس گوجه فرنگی و کره هم سرو می شود.

میدیا دولما : این غذا در واقع نوعی میان وعده است و از نیمه صدف دریایی با برنج و فلفل و لیموی تازه درست می شود.

تانتونی ( Tantuni ) : لقمه هایی از نان نازک است که درونش با گوشت و گوجه فرنگی و فلفل و ادویه جات مختلف پر می شود.

دوروم : این غذا شبیه تانتونی از لقمه های نان درست می شود. نان را با مرغ یا گوشت و پنیر و سبزیجات پر می کنند. این غذا بیشتر بعنوان میان وعده است و جزو غذاهای خیابانی است.

بالیک اکمک (  Balik Ekmek ) : یک نوع غذای دریایی است که بیشتر مخصوص تنگه بسفر است. شامل ساندویچ ماهی سرخ شده در روغن زیتون با کره است.

همچنین در این کشور نوعی نان معروف وجود دارد به نام نان سیمیت ( Simit ) که بسیار معروف است. نوعی نان روغنی پخت شده در آتش است که رویش را با مقدار زیادی کنجد می پوشانند و مردم ترکیه آن را همراه با چای درون استکان های کمر باریک شیشه ای می خورند.

معرفی ۱۰ شهر توریستی ترکیه:

استانبول:

استانبول بی‌تردید توریستی‌ترین شهر ترکیه و یکی از توریست‌های برتر جهان است. با داشتن تاریخ طولانی و ترکیبی از آثار تاریخی و مدرنیته، این شهر برای گردشگران جذابیت فراوانی دارد. تنگه بسفور، معابده تاریخی، بازارهای شلوغ، و آشپزی محلی تنها بخشی از جذابیت‌های استانبول هستند.

آنتالیا:

آنتالیا یک شهر ساحلی زیبا در جنوب ترکیه است که با ساحل‌های شنی، فعالیت‌های آبی، بازارها و معماری تاریخی خود مشهور است. این شهر به عنوان “دروازه به ریچه‌های ترکیه” نیز شناخته می‌شود.

ازمیر:

ازمیر یکی از شهرهای بزرگ ترکیه در ساحل دریای اژه است. با تاریخ بسیار قدیمی و معماری تاریخی زیبا، این شهر جذابیت‌های فراوانی دارد. همچنین مهمانان می‌توانند از ساحل‌های زیبا و بازارهای محلی بهره‌برداری کنند.

کوش آداسی:

کوش آداسی یک شهر ساحلی کوچک با ساحل‌های زیبا و رفاهی است. این شهر به عنوان یک مقصد تعطیلاتی محبوب برای گردشگران ترکیه و جهانی شناخته می‌شود.

اسکیشهیر:

اسکیشهیر شهری مدرن و متنوع در ترکیه است که با پارک‌ها، موزه‌ها، باغ‌ها، و امکانات تفریحی غنی مشهور است.

بدروم:

بدروم نیز یک شهر ساحلی زیبا با سواحل طلایی و ریزورت‌های لوکس است. این شهر به عنوان مقصدی برای تفریح و خوشگذرانی در سواحل جذاب معروف است.

چشمه:

چشمه یک شهر ساحلی زیبا با آب‌های شفاف و ساحل‌های دل‌انگیز است. اینجا به عنوان یک مقصد تعطیلاتی و ورزش‌های آبی معتبر شناخته می‌شود.

بورسا:

بورسا یکی از شهرهای تاریخی ترکیه است که از زمان نوسنگی مشهور به خصوص برای مناظر طبیعی زیبا و چشمه‌های گرم آبی می‌باشد.

آدرنه:

آدرنه یک شهر با تاریخ طولانی و معماری تاریخی در غرب ترکیه است. این شهر جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی زیادی دارد.

آنکارا:

پایتخت ترکیه، آنکارا نیز یک مقصد توریستی مهم با موزه‌های متعدد و معماری مدرن است. این شهر فرصتی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ ترکیه فراهم می‌کند.

این لیست تنها نمونه‌ای از شهرهای توریستی ترکیه است، و این کشور دارای بسیاری از دیگر شهرها و مقاصد دیدنی نیز می‌باشد که هرکدام جذابیت‌های خود را دارند.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/