مارماریس شهر ساحلی زیبا با طبیعت سرسبز و چشم نواز در حاشیه دریای مدیترانه و جنوب غربی کشور ترکیه است و از جاذبه های گردشگری ترکیه است. ماماریس دارای دو لنگرگاه مهم و چندین بندر برای کشتیرانی می باشد. این شهر بندری بخاطر زیبائیهای طبیعی و همچنین انواع تفریحاتش به بهشت گردشگران ترکیه مشهور است.

معرفی مارماریس

بندر مارماریس در ساحل دریای مدیترانه و اژه قرار گرفته و دور تادور آن را کوهستانی زیبا و سرسبز فرا گرفته است. جنگلهای اطراف این کوهها دارای درختان کاج و درختان چنار پهن برگ هستند. این بندر محل مهمی برای تجمع کشتی های ترکیه و همچنین مناسب برای برگزاری مسابقات اتوموبیل رانی است.

مارماریس یک شهر قدیمی است که دارای انواع گردشگاههای ساحلی و ورزشهای آبی ، بنادر طبیعی و مدرن برای کشتیهای تفریحی و انواع گیاهان گرمسیری و غارهای زیبا ، صخره های بزرگ و نزدیک بودن به شهرهای آنتیک ترکیه جزو توریستی ترین شهرهای ترکیه است. این شهر دارای هتلهای بزرگ و مجللی است که برای بازدید کنندگان گردشگر این شهر تدارک دیده شده است. نکته جالب در مورد هتلهای این شهر این است که در ماماریس همه هتلهای ساحلی آن از طریق پیاده رویی زیبا به هم متصل اند که شاید در کمتر جایی این مورد دیده شود.

همچنین همه مراکز خرید شهر مارماریس نیز در در شهر (اطراف میدان آتا ترک) قرار گرفته اند و دسترسی به این مراکز خرید آسان است. دریای آبی فیروزه ای مارماریس همراه آفتاب درخشان آن باعث شده که گردشگران ترکیه بر روی این بندر نام جواهر ترکیه بگذارند.

از نظر آب و هوایی شهر مارماریس بیشتر سال آب و هوایی گرم دارد و زمستنهایش هوایی بهاری با حداقل درجه 15 درجه سانتیگراد دارد. در نتیجه همه سال می توان در اینجا شنا و سایر ورزشهای آبی را انجام داد .بهترین فصل سفر به مارماریس بهار تا اواسط تابستان است و در این زمان بیشترین گردشگر به این شهر ساحلی می آیند. بندر مارماریس جمعیت کمی دارد ( 40000 نفر ) ولی در فصول پر توریست جمعیت به 400 هزار نفر هم می رسد.

از آنجا که در مارماریس تفریحات گوناگون و هیجان انگیزی ( از ساحل زیبای آن تا انواع غذاهای خوشمزه و نوشیدنیهای گوارای محلی ) وجود دارد ، و همچنین تابستانهایش طولانی است مورد توجه بسیاری از گردشگران علاقمند به ورزشهای آبی و سایر تفریحات ساحلی می باشد. شهر بندری مارماریس با داشتن انواع مکانهای تفریحی و جاذبه های طبیعی تبدیل به یک قطب گردشگری شده است و همه ساله از اقصا نقاط جهان به این مکان می آیند. در اینجا به چند مورد از جاذبه های گردشگری بندر مارماریس اشاره می کنیم :

جاذبه های گردشگری مارماریس

1- شب های زیبای مارماریس : شهر ماریس یک شهر شب زنده دار است و بسیاری از گردشگران بخصوص در خیابان اصلی و بندرگاه آن در حال رفت و آمد و گشت و گذار شبانه می باشند.

2- طبیعت بکر : شهر ساحلی مارماریس دارای طبیعت سرسبز و زیبایی است که بسیار دیدنی بوده و بسیاری از گردشگران برای استفاده از آب و هوا و طبیعت و ساحل زیبای این شهر به این منطقه می آیند.

3- حمام ترکی : این حمام با سنگفرشی از مرمر که گرم می شود و مناسب برای ریلکس شدن و یا نشستن و دراز کشیدن و ماساژ صابون می باشد استحمامی دلپذیر را به شما خواهد داد که دوباره استحمام دوباره در این حمام را خواستار خواهید شد.

4- غواصی : این ورزش بخاطر آب شفاف و تمیز دریای مدیترانه بسیار لذت بخش است

5- آبشار توگورت : این آبشار بسیار بلند و مرتفع بوده و با طول 10 متر است و براحتی با پیاده روی از طریق جاده روستای تورگورت قابل دسترسی است.

6- لوریما : این بنای تاریخی زیبا در یک منطقه بنام توپخانه (  Oplosika ) قرار دارد و دارای 9 عدد برج بشکل مربع است که فقط یک برج آن قابل دید است.

7- هیداس : این بنای تاریخی در منطقه سلیمیه قرار دارد و از جاذبه های مارماریس است.

8- قلعه مارماریس : این قلعه در زمان یون ها ساخته شده و  بالای آن دارای چشم انداز زیبایی از شهر است.

9- اسب سواری : یکی از ورزشهای جذاب در ساحل و اطراف شهر ورزش اسب سواری است که تفریحی نشاط آورمی باشد.

10– تورهای تفریحی : در این شهر مانند بسیاری از شهرهای توریستی جهان برای گشت درون شهری تورهای ویژه ای وجود دارد که برای تفریح و خوش گذرانی مسافرین و گردشگران تدارک دیده شده است. از انواع این تورها می توانی به اینها اشاره کرد :

تور جیپ سافاری : تور مفرحی که در جنگلهای بیرون شهر مارماریس انجام شده و نقاط دیدنی اطراف شهر را به مسافرین نمایش می دهد.

تور پارک آبی : که بازدید از دو پارک آبی مارماریس ( بنام های  آکوا دریم و پارک آبی آتلانتیس ) را برگزار می کند. در این پارکها انواع اسباب بازیهای آبی نظیر سرسره های آبی، استخر برای کودکان، بولینگ، مینی گلف، استخر موج وجود دارد و همچنین این پارکها دارای رستوران برای صرف غذا نیز هستند.

تور کشتی برای جزایر اطراف : این تور یک تور تفریحی بسیار عالی با مناظر زیبا از جزایر نزدیک به مارماریس و تجربه جدید و جذاب است.

از سایر تورهای تفریحی مارماریس می توان اینها را نام برد:

 • جزیره کلئوپاترا
 • کواد سافاری (Quad Safari)
 • ساحل لاکپشت ها و دالیان
 • پاموکاله ( از عجایب هفت گانه جهان)
 • افسوس (Ephesus)
 • تور ماهیگیری
 • پاراسیلینگ: که با این ورزش می توانید پرواز بر بالای دریا را تجربه کنید.
 • تنیس
 • رافتینگ

سایر دیدنیهای شهر مارماریس اینها هستند :

 • اموک کاله
 • کاستابوس
 • آرامگاه ساربانا
 • مقبره های باستانی
 • ساحل لاک پشت

شهر مارماریس دارای رستورانهای بسیار خوب و با قیمت مناسب و ارزان است که در سرتاسر این شهر پراکنده شده اند. ولی بیشترین تعداد رستورانهای مارماریس یا نزدیک ساحل آن هستند و یا در نزدیک قلعه مارماریس .

از آنجا که مارماریس کنار دریاست به منبع مناسبی از مواد اولیه دریایی شامل ماهی و صدف و خرچنگ دسترسی دارد و درنتیجه رستورانهای این بندر بیشتر غذاهای دریایی که از مواد تازه صید شده همان روز تهیه می شود ارائه می کنند. در این رستورانها انواع غذاهای دریایی و مدیترانه ای و همچنین محلی ترکی با طبخ عالی و همچنین غذاهای سایر کشورها ( غذاهای بین المللی ) ارائه می شود.

رستوران های مارماریس

در اینجا چند نمونه از بهترین رستورانهای این شهر ساحلی را نام می بریم:

1- رستوران ال دیوینو : این رستوران با محیطی دنج و آرام با چشم انداز زیبایی از دریا دارای انواع غذاهای دریایی می باشد. و در کنار غذاهای دریایی غذاهای ترکی و بن المللی نیز سرو می کند. محل قرار گیری رستورن درون مجتمع خرید مارینا می باشد. در این رستوران موسیقی زنده اجرا می شود.

2- رستوران لا فورتون  : این رستوران جزو بهترین رستورانهای مارماریس است که غذاهای دریایی و محلی ترکیه را بهمراه غذاهای بین المللی سرو می کند. در اینجا هم چشم انداز زیبایی از دریا وجود دارد.

3 رستوران ده ده : رستورانی زیبا با دکوراسیون شیک و با چشم اندازی زیبایی از دریاست که با غذاهای بسیار خوب دریایی ، ترکیه ای لذیذ در خدمت شماست.

4– رستوران پاین اپل : اینجا هم مزه و طعم غذاهایی که ارائه می شود عالی است و چشم انداز زیبایی از شهر نیز دارد.

5– رستوران تاج محل : در محله ایچملر شهر مارماریس بوده و جزو بهترین رستورانهای دنیا است که غذاهای هندی سرو می کند. از غذاهای معروف این رستوران کباب تنوری است.

6– کازینز استیک هاوس : اگر در سفر به ترکیه هوس غذاهای غیر ترکی کردید به این رستوران بیائید. اینجا انواع استیک های لذیذ و غذاهای انگلیسی خوشمزه ارائه می شود.

7 رستوران چاکلز برادرز : این رستوران متعلق به دو برادر می باشد و همراه سرو غذا برای مشتریانش برنامه های جذابی را ارائه می کند.

8– رستوران پیکادلی (  Piccadilly Restaurant  ) : یک رستوران عالی که مشتریان زیادی دارد. و با انواع غذاهای میدترانه ای و انگلیسی و پیتزاهای لذیذی که ارائه می کند شهرت زیادی در شهر مارماریس پیدا کرده است.

مردم مارماریس بخاطر داشتن ساحل و دریا از منابع دریایی در طبخ غذایشان استفاده می کنند و انواع غذاهای دریایی و مدیترانه ای در این شهر درست می شود.

غذاهای مارماریس

اما غذاهای دیگری نیز نظیر غذاهای کبابی ترکیه و غیره نیز استفاده می کنند. از انواع غذاهایی که در ترکیه و شهر مارماریس درست می شود می توان اینها را نام برد:

1 صدف : در ترکیه صدفهای دو کفه که به آن میدیه می گویند طرفدار زیادی در تهیه غذا دارد و مارماریس بخاطر اینکه در کنار دریا است به انواع صدفهای خوراکی دسترسی دارد و مردمش غذاهای خوشمزه ای از صدف درست می کنند. گوشت داخل صدف میدیه یکی از خوشمزه ترین ترین صدفهای دنیاست و با انواع روشها طبخ می شود.

2– ماهی : دریای مدیترانه منبع خوبی برای انواع ماهی و دیگر خوراکی های دریایی ( مانند خرچنگ و … ) است و مارماریس با استفاده از انواع ماهیها غذاهای خوشمزه ای دارد. انواع سوشی و انواع ماهی های خوش طعم ( شامل لورکا (ماهی خاردار)، باربونیا (شاه ماهی قرمز)، پالاموت (بونیتو) بر روی ذغال کبابی شده و یا غذای ماهی Lüfer در مارماریس طبخ می شود.

3 خوراک کنگر ( Baklali Enginar) : این غذای معروف ترکیه نه تنها در مارماریس بلکه در بسیاری از جاهای دیگر ترکیه طبخ شده و طرفداران خود  را دارد. در تهیه آن از باقلای پخته و کنگر و سبزیجاتی مانند جعفری و لوبیا استفاده می شود. این مواد باهم پخته و در صورت دلخواه به ان ماهی و پیاز اضافه می شود. و بصورت آبدار با نان سرو می شود.

4- پیده (  Pide ) : این غذا بسیار شبیه پیتزا می ماند با خمیری که دو سمتش جمع شده و بشکل قایق درست می شود ( نام پیده هم به معنای اسکله بخاطر همین شکل قایق مانند خمیر است )  و محتویات شامل گوشت و مخلفات دیگر در داخل و وسط خمیر ریخته می شود و سپس در فر طبخ می شود. در نهایت بصورت مربعی برش داده شده و خورده می شود.

5– مانتی : از دیگر غذاهای ترکیه است که چیزی سبیه راویولی اروپائی است و از غذاهای پر طرفدار کشور ترکیه بوده و از گوشت قرمز که در روغن سرخ می شود بهمراه آرد و تخم مرغ و پیاز و رب گوجه فرنگی درست می شود.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/