استانبول شهری است که در حاشیه دریای مرمر و نگه بسفر واقع شده و قسمتی از آن در قاره اروپاست.

این شهر زیبا با انواع جاذبه های گردشگری و تفریحی رنگارنگ شامل قصر‌ها و مسجد‌ هایی با معماری عثمانی تا کلیسا‌هایی با معماری رومی و بیزانس و جنگل و جزیره و دریا تا کاخ ها و حمام‌ های تاریخی است. و سفر به این شهر زیبا و توریستی یک سفر کم هزینه بوده و بسیار مقرون بصرفه است. از نظر آب و هوایی شهر استانبول دارای تابستانهای گرم و مرطوب و زمستانهای سرد و با بارندگی بسیار دارد.

شهر استانبول یک شهر مدرن و پر جنب و جوش و پرجمعیت با بناهای قدیمی و آسمانخراشهای بسیار بزرگ و پر از نور و رنگ است، که آن را به یک شهر مورد توجه گردشگران دنیا تبدیل کرده است.

در این شهر شما تصاویر جالبی را می بینید ، مثلا در میان آنهمه سرو صدا و شلوغی مردان آرامی را می بینید که بی توجه به سر و صدا و هیاهو در بالای پل های شهر مشغول ماهیگیری هستند. و یا در حمام های ترکی در حال استحمام هستند. و یا در بالای یک تپه مشرف به شهر در حال نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه هستند. و حتی در تنگه بسفر قایق سواری می کنند. این شهر شرق جهان را به غرب جهان متصل نموده است و شهری است که قسمتی در آسیا و قسمتی در اروپاست.

استانبول بخاطر داشتن آثار تاریخی و خلیج و ساحل و دیدنی های تفریحی یک نقطه گردشگری مهم بوده و سومین شهر توریستی جهان می باشد. این شهر آنقدر جاهای دیدنی دارد که برای دینشان روزها باید وقت گذاشت. جاذبه های گردشگری و تاریخی استانبول بیشتر در منطقه سلطان احمد و همچنین بی اوغلو و تاکسیم قرار دارند.

از میان دیدنیهای شهر استانبول به مهمترین آنها را در زیر اشاره می کنیم :

جاذبه های استانبول

ایاصوفیه : این مسجد بسیار بزرگ یک شاهکار معماری است که در زمان حکومت عثمانیان بدست سلطان عبدالمجید اول ساخته شده است. معماری این بنا ترکیبی از معماری عثمانی و تئوکلاسیک است ( و در آن سی میلیون کاشی طلا بکار رفته است ) و نمای بیرونی زیبا و فضای داخلی باشکوه اش و همچنین قدمت آن موجب جذب توریستها به این منطقه می شود. هم اکنون این مکان به یک موزه  برای نمایش تاریخ و هنر ترکیه تبدیل شده است.

بندر طبیعی شاخ طلایی : این بندر زیبا در شهر استانبول قرار دارد،

مسجد سلطان احمد ( مسجد آبی ) : این مسجد که به مسجد آبی هم شهرت دارد در شهر استانبول ، که در گذشته پایتحت ترکیه بوده است ، قرار دارد و دلیل نامگذاری آن نیز وجود  کاشی‌های آبی رنگ در نمای داخلی آن است . این مسجد توسط پادشاه وقت بنام سلطان احمد ساخته شده است و با معماری زیبا و دارای 6 مناره است.برای ورود به این مکان تاریخی بانوان حتما باید روسری و پوشش مناسب داشته باشند.

کاخ توپکاپی (توپکاپی سارایی) :
این کاخ در زمان حکومت عثمانیان ساخته شده است و مقر حکومتی آنان بوده است. بنا دارای معماری باشکوه و یک حیاط زیبا است و هم اکنون تبدیل به موزه شده است.

کاخ دلمه باغچه (Dolmabahce Palace) : این قصر در مجاورت تنگه بسفر ساخته شده است و با معماری زیبای عربی و اروپایی ، مربوط به قرن 19 میلادی است. کاخ دلمه باغچه در زمان حکومت عثمانیان محل اقامت و کرسی سلطنتی بوده است. قصر مربوط به دوره حکومت عثمانیان است که از آن بعنوان مرکز اداری استفاده می کردند. در این کاخ یک چلچراغ بسیار بزرگ نیز وجود دارد که هدیه ملکه ویکتوریا بوده و دارای 750 عدد حباب می باشد.

بازار بزرگ استانبول : یک مرکز خرید سنتی و زیبا که مردم ترکیه به این بازار بزرگ کاپالی چارشی ( به معنی بازار سرپوشیده ) می گویند . این بازار نزدیک سلطان احمد بوده و شاید بتوان گفت جزو بزرگترین و پر طرفدارترین مراکز برای خرید می باشد. در این بازار انواع کالاهای مختلف از صنایع دستی مانند چراغ های عثمانی گرفته تا فرش و قالی و ادویه و زیور آلات ترکیه ای و انواع پوشاک و حتی شطرنج در آن عرضه می شود.

موزه باستان شناسی استانبول : موزه ای با هزاران شی و عتیقه جات مختلف است. این موزه نزدیک کاخ توپکاپی بوده و روزهای دوشنبه تعطیل است.

میدان تاکسیم : یک میدان مدرن و پر از افراد مختلف است که در محله تکسیم قرار دارد. دور تا دور این میدان را انواع رستوران و کافه و فست فود و  هتل هایی مانند گراند هایت و جیلان اینترکنتینانتال پر کرده است.همچنین ساختمان جمهوریت ترکیه در این میدان قرار دارد.

کلیسای چورا : کلیسایی قدیمی با موزائیک ها و کاشی کاری های زیبا مربوط به دوره بیزانس است که بعدها به مسجد تبدیل شد و هم اکنون نیز یک موزه می باشد. این کلیسا در نزدیکی سلطان احمد قرار دارد.

برج گالاتا : برجی بلند در محله بی اوغلوست که بر روی یک تپه روبروی شاخ طلایی ساخته شده است و از فراز آن می توان شهر استانبول را تماشا کرد.

قلعه روملی حصار : قلعه ای مشهور و مستطیلی شکل با معماری بسیار زیبا است که توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است و در ساحل رومی نزدیک تنگه بسفر قرار گرفته است.

برج دختر ( Maidens Tower ) : این برج بلند طوری است که از بالای ان منظره زیبایی از شهر را از بالای آن می توان دید. محل قرار گیری برج درون یک جزیره در وسط تنگه بسفر بوده و برای دیدنش باید قایق سواری کرد. هم اکنون این برج بعنوان رستوران مشغول بکار می باشد.

قایق‌سواری در تنگه‌ی بسفر : قایق سواری در تنگه بسفر همراه باتماشای شهر استانبول و جاذبه های آن برای گردشگران بسیار لذت بخش خواهد بود.

تنگه بسفر : این تنگه در واقع رود باریکی است که باعث اتصال دریای سیاه و مرمر و همچنین جدا شدن دو قاره اروپا و آسیا از هم می شود. این تنگ از وسط شهر استانبول می گذرد و آن را به دو نیم می کند.

منطقه تاریخی بالات : این بنای زیبا نیز دارای معماری باشکوه و بسیار دیدنی است.

مراکز خرید استانبول

شاید لذت بخش ترین قسمت سفر برای خانمها و کودکان خرید سوغات می باشد. شهر استانبول با انواع مراکز خرید گوناگون و مدرن و بزرگ تا بازار و بازارچه های متنوع قدرت انتخاب و خرید را به همه مسافرینش می دهد.

چند مرکز بزرگ خرید مدرن در استنبول اینها هستند :

  • استانبول مال
  • مرکز خرید ایستینیه
  • کانیون
  • بازار بشیکتاش
  • اوت لت آپتیموم
  • بازار ادویه استانبول
  • مرکز خرید آک
  • چهارشنبه بازار استانبول

تور دوچرخه سواری : این ورزش در خیابانهای بزرگ استانبول انجام می گیرد و از منطقه سلطان احمد و بازار بزرگ استانبول شروع شده تا 45 کیلومتر در منطقه شاخ طلایی ادامه پیدا می کند. شما می توانید با دوچرخه از مناطق مختلف عکس بگیرید و از خوراکی ها و نوشیدنیهای این تور نیز بهره ببرید.

باغهای مخفی : استانبول شهری سرسبز است که فضاهای سبز زیادی برای پیک نیک و خوش گذرانی در تعطیلات دارد. همچنین در این باغهای زیبا انواع رستورانهای شیک وجود دارند و حتی برای برگزاری جشنهای عروسی نیز از این باغهای مخفی استفاده می شود.

پارک گلخانه : یکی دیگر از باغهای زیبا و دیدنی استانبول پارک گلخانه است که در واقع باغی در محوطه بیرون قصر توپکاپی متعلق به خانواده سلطنتی بوده، اما هم اکنون با داشتن گلکاری های زیبا و گلهای لاله رنگارنگ و چشم انداز خیره کننده از دریا یکی از جاذبه های دیدنی استانبول و از پارکهای مدرن شهر محسوب می شود.

حمام ترک : حمام های سنتی ترکیه در مرکز شهر استانبول قرار داشته و دارای قیمت مناسبی برای استفاده گردشگران هستند. از میان حمام های سنتی ممترین و مجلل ترینشان حمام خرم سلطان است که 500 سال قدمت داشته و به دستور سلطان سلیمان برای همسرش خرم سلطان ساخته شده بود و دارای دالانهای شاهانه بسیار دیدنی و جالب است.

جزایر پرنس : در دریای مرمر قرار داشته و مجموعه ای از  9 جزیره زیباست که هر روز چندین کشتی به این جزایر رفت و آمد کرده و در چند تا از آنها توقف می کنند. در این جزایر ویلاهای زیبایی بر روی شیب تپه ها ساخته شده که از داخل کشتی پیداست و رفت و آمد با دوچرخه و درشکه و یا با پای پیاده انجام می شود.

سایر جاذبه های استانبول عبارتند از : موزه هنرهای اسلامی ترکیه، مسجد رستم پاشا،کاخ بیلر بی، کاخ چراغان، تپه های چاملیجا (بام استانبول)، موزه فرش ترکیه.

رستوران های استانبول

شهر استانبول دارای کافه ها و رستورانهای زیادی است. در واقع کافه های ترکیه محلی برای آرامش و گپ های دوستانه مردم ترکیه می باشند.

از انواع کافه های معروف این شهر می توان به کافه شور لولو علی پاشا ، کافه گالاتا ( که شیرینی فروشی همراه با کافه است ) ،  Ortaköy ( در میان تنگه بسفر قرار دارد ) ، چنگل کوی چینارالتی را نام برد.همچنین استانبول دارای رستورانهای متعدد و معروفی است که انواع غذاهای محلی ترکیه غذاهای ایتالیایی ، مدیترانه ای  و خاور میانه ای را سرو می کنند.

از رستورانهای معروف استانبول می توان اینها را نام برد :

1- رستوران Kiyi : این رستوران دارای فضایی آرام و دکوراسیونی زیبا با انواع نقاشی های بومی ست و انواع غذاهای دریایی را ارائه می کند.

2– رستوران Sunset Grill : در منطقه اولوس واقع شده و بسیار شیک و مدرن و با چشم اندازی زیبا است. این رستوران دارای غذاهای بین المللی و ژاپنی و با کیفیت بسیار خوب است.

3 رستوران Mikla : رستورانی که در بالاترین طبقه یک هتل زیبا بنام مارمارا پرا قرار دارد . با غذاهایی به سبک اسکاندیناوی و ترکی و آشپزهای حرفه ای .

4- رستوران Park Samdan : یکی از بهترینهای استانبول با غذاهای ترکی محلی و انواع کباب ماستی بسیار خوشمزه است.

5- رستوران Zuma : یک شعبه از رستورانهای زنجیره ای به همین نام است که در کشورهای دیگری همچون هنگ کنگ و لندن نیز وجود دارد. این رستوران در بارانداز ساخته شده است و دارای دکوراسیونی زیبا و منظره تنگه بسفر بوده و دو طبقه می باشد.

6- رستوران Ulus29

رستورانی مجلل و با شکوه با چشم انداز زیبایی از شهر که شهرتش جهانی می باشد. این رستوران غذاهای بین المللی و ترکی ارائه می نماید و کیفیتشان عالی است.

7- کباب خانه سلطان احمد : این کباب خانه انواع کباب های ترک را که از غذاهای محبوب و مهم کشور ترکیه است ) با بهترین کیفیت را ارائه می کند. از انواع غذاهای مشهور این رستوران کباب علی نازیک و مرغ مزه‌دارشده سلطان است.

8- رستوران گریل نار : این رستوران از گوشت خشک برای تهیه غذاهایش استفاده می کند. نوع گوشت مورد استفاده در این رستوران گوشت بره و گاو تازه است. از خوشمزه ترین غذاهای این رستوران استیک گوشت خشک را می توان نام برد.

9- رستوران Sirvan Sofrasi : در مرکز استانبول قرار داشته و انواع غذاهای عثمانی و ترک و آناتولی را ارائه می دهد. از غذاهای معروف این رستوران  دست‌پیچ بیتی (Beyti) ، اسکندر کباب و گوجه کباب است.

غذاهای ترکی

غذاهای ترکی ترکیبی از فرهنگهای مختلف بوده و دارای شهرت جهانی بوده و با ذائقه ایرانی ها بسیار سازگار است. و دارای تنوع زیادی هستند.

از مهمترین غذاهای ترکی می توان به اینها اشاره کرد :

آدانا کباب : نامش از یکی از شهرهای ترکیه گرفته شده است و  از گوشت دم بره که چرب است به علاوه فلفل سبز و قرمز خشک شده و تند و فلفل قرمز تازه درست می شود. گوشت به سیخ کشیده شده و کباب شده و در نان لواش سرو می شود. ویژگی گوشت این است که بره باید جوان بوده و از گیاهان و در محیط طبیعی تغذیه کرده باشد.

منمن ( Menemen ) : یک جور املت ترکی است که از پیاز و فلفل و گوجه فرنگی و تخم مرغ و سبزیجات معطر مانند جعفری درست می شود.

کباب تندوری : از گوشت بره درست می شود که آن با شاخه درخت کاج طعم دار شده و روی آتش ذغال کباب می کند.

لوفر : یک غذای دریایی که از ماهی درست می شود.

اسکندر کباب : یک غذای معروف ترکی شبیه دنر کباب است گوشت بصورت نازک درون بشقاب با ادویه مزه دار و سپس به سیخ کشیده و کباب می شود. همراه با ماست خورده می شود.

برای بررسی سایت فارسی به  hogo24.com سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/