گرجستان کشوری است آسیایی که در منطقه قفقاز و در میان دو دریای معروف خزر و دریای سیاه قرار گرفته است. این کشور در هر دو قاره آسیا و اروپا بوده و یکی از زیباترین مناطق دیدنی جهان ، پر از آرامش و سرسبزی است و مردمانی صمیمی و دست و دلباز دارد.

آشنایی با گرجستان

پایتخت این کشور تفلیس بوده و زبان رسمی آن گرجی می باشد که از حروف ویژه ای به نام الفبای گرجی نوشته می شود. واحد پول این کشور لاری است .دین مردم این کشور مسیحی ارتودوکس می باشد. و فرهنگ آن همان فرهنگ قفقازی است. کشور گرجستان دلیل موقعیت جغرافیایی اش و نزدیک بودن به کشور ترکیه و ایران هم اکنون بعنوان یک مقصد گردشگری خوب شناخته شده و ایرانیان بدون روادید می توانند از این کشور زیبا دیدن کنند.

از مهمترین شهرهای آن تفلیس ( پایتخت این کشور ) و شهر ساحلی باتومی است که هر دو جزو جاذبه های گردشگری این کشور هستند. در این کشور چندین قوم وجود دارند که بزرگترین قوم گرجی است که در سرتاسر کشور گرجستان پراکنده اند و بعد از آن قوم آذربایجانی است و بعد این دو اقوام روس و ارمنی و آسی هستند.

این کشور با جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز بوده و از طریق زمینی یا راه آهن و هوایی می توان به این کشور سفر کرد. از نظر آب و هوایی دارای چهارفصل است و بسته به موقعیت جغرافیایی قسمتهای مختلف این کشور دارای آب و هوای متنوعی از گرم و تابستانی در کنار دریای این کشور تا بارانی در قسمت غربی این کشور و… است. گرجستان دارای پوشش گیاهی و جنگلی بسیار زیبا و سرسبز و مناطق کوهستانی بی‌نظیری است که واقعا دیدنی هستند.

گردشگری برای گرجستان یکی از منابع درآمد می باشد. از شهرهای این کشور که جنبه توریستی دارند می توان شهرهای تفلیس ، باتومی ، روستاوی ، کوتایسی ، زوگدیدی ، سیغناغی ، بورجومی ، پوتی ، سوخومی و زادگاه شراب دنیا تلاوی (در استان کاختی) را نام برد.

گرجستان دارای 10 فرودگاه برای سفر هوایی است که از بین آنها فرودگاههای شهر های تفلیس و باتومی و سوخومی و پوتی مهمتر و دارای امکانات بیشتری می باشند و از این فرودگاهها همه روزه پروازهایی به  استانبول، باکو، ایروان، دبی، سوخومی، نالچیک، مینرالنی ودی، تاشکند، کیف و مسکو و تهران و برلین و پاریس و ورشو و مینسک انجام می شود.

جشن های گرجستان

مردم گرجستان مردمی شاد و سر زنده بوده و هر ساله جشنهای مذهبی و ملی زیادی برگزار می شود. از جمله جشنهای مختلفی که در کشر گرجستان برگزار می شود می توان به اینها اشاره کرد :

1– جشن سال نو میلادی : که 15از  روز قبل ژانویه شروع شده و تا 15 روز بعد از ژانویه ادامه دارد. در این روزها کارناوالهای شادی برگزار شده و کنسرت رایگان برای مردم اجرا می شود.

2 روز شانس و اقبال : که روز 2 ژانویه است و عشاق بهم هدیه می دهند و شب زنده داری می کنند.

3– جشن میلاد ارتودوکس: در روز 7 ژانویه بوده و یک جشن دینی است.

4– جشن روز استقلال : 26 می است و به آن جشن گل رز نیز می گویند و به هم گل هدیه می دهند.

5– جشن روز مادر : 3 مارس بوده و مقام مادر در این روز قدر داشته می شود.

6– جشن هالوین : در این جشن انواع رقص و هنر بالماسکه به نمایش گذاشته می شود.

7- جشن علیلو : به نام شخصی نیکوکار که به دیگران هدیه می داده است. در این روز مردم برای نیازمندان هدیه جمع آوری می کنند.

رقص گرجستان : یک رقص فولکور است که یک رقص سنتی بوده و بسته به هر منطقه از گرجستان نوع آن فرق می کند و زندگی آن منطقه را به نمایش می گذارد.

از جمله این رقص ها رقص کوهستانی مانند خوسورولی ، فازبگوری ، متیولوری متمایز از رقص دره ای مانند آچارولی و دورولی از نظر نوع حرکات و لباس سنتی می باشد. نوع لباس و پوشش رقص ها نشاندهنده تاریخ و سنت آن منطقه است.

چند نکته برای سفر به گرجستان :

1– گرجستان یک کشور ارزان و با قیمت های مناسب است پس اگر اهل سفر هستید گرجستان مورد خیلی خوبی است.

2– بدلیل تنوع آب و هوایی در سفر به گرجستان از بردن پتو و لباس گرم غافل نشوید.

3– در سفر به شهرهای مختلف گرجستان حتما نقشه داخل شهر را با خود داشته باشید تا سرگردان نشوید.

4– برای گشت درون شهری بهترین وسیله مترو است و برای سوار شدن به تاکسی قیمت را قبل از سوار شدن بپرسید.

5– از بناهای تاریخی هر شهر مانند کلیساها از جمله کلیسای سامیبا دیدن کنید.

6– اگر می خواهید خرید کنید از خیابانهای پکینی و روستاولی دیدن کنید چرا که دارای مراکز خرید خیلی خوب با انواع برندهای معتبر و گاهی هم فروشگاههای تخفیف دار هستند.

7– از خوردن غذاهای گرجی نظیر شیشلیک و خینگالی و سالاد سزار و همچنین نوشیدنی لیموناد غافل نشوید.

8– برای عبور از خیابانهای گرجستان از زیر گذر عبور کنید.

9– برای خرید اجناس آنتیک و عتیقه جات می توانید از بازار پل خشک دیدن کنید.

10– در تیدیل پولتان به لاری از همین ایران اقدام کنید و اگر می خواهید دلار را به لاری تبدیل کنید جدول قیمتها را ببینید.

11– برای دیدن پارک آبی تفلیس بین تیرماه تا شهریور گرجستان بروید.

لیست شهرهای گرجستان به شرح زیر است:

تفلیس -کوتائیسی-باتومی-روستاوی-زوگدیدی-گوری-پوتی (گرجستان)-سامتردیا-خاشوری-سناکی-زستاپونی-مارنئولی-تلاوی-آخالتسیخه-کبولتی-ازورگتی-تسقالتوبو-کاسپی-گاردابانی-چیاتورا-تقیبولی-برجومی-ساگارجو-بولنیسی-خنی-گورجاآنی-آخالکالاکی-تسالنجیخا-قوارلی-آخمتا-متسختا-کارلی-لانچخوتی-لاگودخی-ددوپلیس تسقارو-دوشتی-ساچخره-آباشا-تسنوری-نینوتسمیندا-ترجلا-خبی-مارتویلی-واله-جواری-باقداتی-وانی-تتری-تسقارو-دمانیسی-اونی-امبرلائوری-سیغناغی-تسالکا

ﺍﺳﺘﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﮔﺮﺟﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﺷﻬﺮ ﻣﺮﮐﺰﯼ ﺁﻧﻬﺎ:

1-استان ﺁﺑﺨﺎﺯﯾﺎ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺳﻮﺧﻮﻣﯽ

2-استان ﺳﺎﻣﮕﺮﻟﻮ – ﺯﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺯﻭﮔﺪﯾﺪﯼ

3-استان ﮔﻮﺭﯾﺎ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺍﺯﻭﺭﮔﺘﯽ

4-استان ﺁﺟﺎﺭﯾﺎ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺑﺎﺗﻮﻣﯽ

5-استان ﺭﺍﭼﺎ -ﻟﭽﺨﻮﻣﯽ ﻭ ﮐﻮﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ –

ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺁﻣﺒﺮﻭﻻﺋﻮﺭﯼ

6-استان ﺍﯾﻤﺮﺗﯽ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﮐﻮﺗﺎﺋﯿﺴﯽ

7-استان ﺳﺎﻣﺘﺴﺨﻪ- ﺟﺎﻭﺍﺧﺘﯽ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺁﺧﺎﻟﺘﺴﯿﺨﻪ

8-استان ﺷﯿﺪﺍ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﮔﻮﺭﯼ

9-استان ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ -ﻣﺘﯿﺎﻧﺘﯽ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ

10-استان ﮐﻮﻣﻮ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺭﻭﺳﺘﺎﻭﯼ

11-استان ﮐﺎﺧﺘﯽ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺗﻼﻭﯼ

12-استان ﺗﻔﻠﯿﺲ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺗﻔﻠﯿﺲ

13-استان سامچابلو یا اوستای جنوبی-به مرکزيت تسخينوالی

جاذبه های گردشگری گرجستان

کشور گرجستان بعلت همسایه بودن با کشورهای روسیه و ترکیه و ایران و ارمنستان و آذربایجان دارای فرهنگی متشکل از همه این کشورهاست و در واقع وبژگیهای خوب این فرهنگها را برداشته و جزو فرهنگ خود نمود است.

پایتخت گرجستان یک شهر پر جنب و جوش و پر از جشن و شادی و انواع بناهای دیدنی و تفریحات مختلف است. بسیاری از برنامه های تفریحی در گرجستان از 10 شب به بعد شروع می شوند. در اینجا به چند جاذبه گردشگری مهم گرجستان اشاره می کنیم :

1– طبیعت گرجستان : یکی ازدلایل تبدیل گرجستان به جاذبه گردشگری طبیعت زیبای آن است: تماشای کوه های قفقاز، همراه پارک ملی TUSHETIگرجستان و بلندترین قله اروپا (ELBRUS) همه و همه از دیدنیهایی هستند که حتما باید آنها را دید.

2 بازار های محلی گرجستان : این بازارها در همه جای کشور وجود دارند و محل عرضه محصولات مختلف از سبزیجات و میوه جات و گوشت و نان گرفته تا صنایع دستی گرجستان است. فروشندگان این بازارها اغلب زنان پیر هستند که به زبان گرجی حرف می زنند و کالاهای خود را با قیمت ارزانی میفروشند.

3– شهر تفلیس : این شهر بعنوان پایتخت گرجستان یک شهر پر جنب و جوش با انواع دیدنیهای تاریخی و تفریی بسیار است . از جمله دیدنیهای این شهر علاوه بر بناهای تاریخی آن کوچه ها و خیابانهای باریک و دنج آن با انواع کافه و رستوران در کناره های خیابان است که قدم زدن در آنها لذت زیادی دارد.

4– شهر ساحلی باتومی : این شهر زیبا در کنار دریا با ساحل آفتابی و بلوار معروفی که مسیر دو چرخه سواری دارد و پر از کافه های رنگارنگ و اجرای زنده موسیقی است یک شهر رویایی است که دیدنش ارزش دارد.

5مراکز خرید گرجستان :  از دیدنهای گرجستان انواع مرکز خرید آن است که چند نمونه از آنها اینها هستند :

  تفلیس مال | Tbilisi Mall

یک مرکز خرید بزرگ در شهر تفلیس با انواع فروشگاههای برندهای معروف و چندین کافه و رستوران و فضاهای تفریحی که از دیدن ان پشیمان نخواهید شد.

 ایست پوینت | East Point

اینجا علاوه بر فروشگاههای برند معتبر انواع مراکز تفریحی ویژه کودکان و بزرگسالان نیز وجود دارد.

 درای بریج مارکت | Dry Bridge Market

بازار روزی پر جنب و جوش با انواع سوغاتی های صنایع دستی و جواهر آلات و ظروف نقره کاری و …

 خیابان پکینی | Pekini Street

در دو طرف این خیابان پر است از انواع فروشگاه و مغازه برند و هر نوع کالایی که بخواهید موجود است.

 تفلیس سنترال | Tbilisi Central

6- قلعه رباطی ( rabati ) : این قلعه زیبا با وسعت 7 هکتار در قرن 13 میلادی ساخته شده است و در شهر آخالتسیخه قرار دارد. قلعه رباطی دارای شامل قلعه، یک کلیسا ، یک مسجد ، یک مناره و یک کنیسه است. در این قلعه شاهزادگان جاخلی زندگی می کرده اند و بعد از انها به امپراتوری عثمانی و روسیه رسیده است. هم اکنون این قلعه بعد از مرمت یک مکان گردشگری است.

رستوران های گرجستان

در اینجا به چند نمونه رستوران در شهرهای مختلف گرجستان می پردازیم که هم غذای خوب دارند و هم از نظر قیمت مقرون به صرفه اند.

1– رستوران جی وینو : این رستوران درست در مرکز شهر تفلیس واقع است و غذاهای اسپانیایی و ایتالیایی و فرانسوی سرو می کند. در این رستوران با انواع پنیر و فرآورده های گوشتی نظیر کالباس غذاهای دلپذیری تهیه می شود. شاید بتوان گفت یکی از مزایای خوب این رستوران ممنوعیت کشیدن سیگار در آن است.

2- رستوران شاکمن : این رستوران انواع غذای گرجی را در برابر چشمان مشتری طبخ می کند. همچنینی موسیقی جاز نیز برای شما نواخته می شود. کارکنان و گارسن های این رستوران بسیار مودب و میهمان نوازند.

3- رستوران ارگانیک : در اینجا انواع غذاها از مواد غذایی تازه و درجه یک ارگانیک تهیه می شوند. و در طبخ غذا سبک خاصی بکار گرفته می شود تا طعن آن دلپذیر باشد. همراه با کارکنان بسیار مودب و میهمان نواز.

4- رستوران پورپور : این رستوران از بهترین گزینه ها در پایتخت گرجستان شهر تفلیس است با قیمت مناسب و فضایی آرامش بخش و پر از گل و غذاهای خوب که ارزش آن را دارد که به این رستوران بروید.

5- رستوران اینتری : این رستوران دارای چندین شعبه بوده که در سرتاسر پایتخت گرجستان وجود دارند. با قیمت مناسب و کیفیت غذای خیلی خوب . فضایی آرامش بخش و دلپذیر دارد.

کشور گرجستان از لحاظ غذایی با تنوع غذایی بالا و تحسین برانگیز محبوبیت زیادی در بین کشورهای دیگر دارد. غذاهای گرجستان ترکیبی از فرهنگ قفقاز و ترکیه و ایران و کشورهای دیگر همسایه است.

از انواع غذاهایی که در گرجستان طبخ می شود و مورد توجه بسیار است می توان اینها را نام برد :

1– خینکالی : این غذای معروف گرجی  با آرد ذرت و گندم و گوشت درست می شود و بسیار خوشمزه است.

2– کارتولی کباب : از انواع کباب های گرجستان است که باید حتما یکبار از طعم و مزه آن بچشید تا به محبوبیت ان پی ببرید.

3 آجارولی : یکی از غذاهای خوشمزه که از خمیر درست می شود. خمیر را بصورت کل یک قایق درست کرده و وسط را با یک عدد تخم مرغ پر می کنند.

4– خاچاپوری (  khachapuri  ): شاید بتوان گفت پر ظرفدار ترین غذای گرجی است. و فرهنگ آن را به نمایش می گذارد. در این غذا نیز از نوعی خمیر استفاده می شود که وسط آن پنیر گذاشته و آن را می پزند.

Chicken Tapaka –5

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/