تحصیل رشته معماری در آلمان در هر دانشگاهی از کیفیت و سطح بسیار بالایی برخوردار است و نباید زیاد نگران تحصیل در دانشگاه های تراز اول و برتر آن بود. با اینکه تحصیل در مراکز برتر و تراز اول می تواند تأثیر بهتری در آینده اشخاص داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش:
 1. مدرک دیپلم دوره پیش دانشگاهی و پایان دبیرستان با ترجمه معتبر
 2. ریز نمرات دیپلم و سال های دبیرستان به همراه ترجمه
 3. پاسپورت با مدت اعتبار مورد درخواست
 4. ارائه مدارک هویتی اشخاص با ترجمه معتبر (کارت ملی، شناسنامه)
 5. مدرک زبان معتبر انگلیسی یا آلمانی (تافل، آیلتس، داف (قبولی در تست داف (DSH) + نتیجه این آزمون))
 6. نمونه فعالیت ها و پروژه های معماری متقاضی
 7. ارائه هرگونه رزومه تحصیلی (افتخارات، جوایز، مقالات، پژوهش ها چه داخلی و چه خارجی)
 8. ارائه گواهی سلامت بین الملل
 9. ارائه انگیزه نامه قوی و محکم
 10. ارائه توصیه نامه از اساتید یا مرکز آموزشی پیشین (برای ارشد یا دکتری)
 11. ارائه تمکن مالی به مبلغ مورد درخواست
 12. داشتن نامه پذیرش تحصیلی از رشته معماری در آلمان

 

نکات مورد توجه:
 • تحصیل کارشناسی حتما به زبان آلمانی باشد. (برای سفارت B2 آلمانی)؛ این دوره می تواند در خارج از کشور مانند ارمنستان و مجارستان گذرانده شود.
 • دیپلم آنها 13 ساله است؛ بنابراین باید در آنجا یک سال در کالج گذرانده شود. چنانچه با نمره های بالا فارغ التحصیل شوید هزینه تحصیل رایگان خواهد بود.

بهترین دانشگاه های معماری آلمان:

 1. دانشگاه هامبورگ: بزرگ ترین مرکز تحقیقات و پژوهش در شمال آلمان
 2. دانشگاه دورتموند: در سال 1968 میلادی در شهر دورتموند شروع به فعالیت کرد.
 3. دانشگاه فنی برلین: یکی از برترین دانشگاه های آلمان
 4. دانشگاه صنعتی دارمشتات: مرکز آموزش تحقیقاتی در شهر دارمشتات
 • دانشگاه فنی برلین

جزو 100 دانشگاه برتر جهان در تدریس رشته معماری از دیدگاه مؤسسه معتبر QS و تایمز به ترتیب در جایگاه 148 و 149 امین دانشگاه برتر دنیا شناخته شده است.

برنامه لیسانس معماری این دانشگاه، دانشجویان را به دانش و مهارت هایی که برای طراحی معماری و توسعه شهری نیاز دارند، مجهز می کند و این برنامه مدرک ترکیبی منحصر به فردی از خلاقیت هنری و دانش مهندسی را ارائه می دهد.

این دانشگاه یکی از پر اعتبارترین دانشگاه های معماری آلمان است که به زبان آلمانی دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته را برای علاقه مندان برگزار می نماید و دوره کارشناسی 3 سال و ارشد آن 2 سال به طول خواهد انجامید. 

 • دانشگاه دورتموند

سالانه نزدیک به 5 هزار دانشجوی جدید پذیرش می کند. این مرکز آموزشی بیش از 3 هزار دانشجوی بین المللی را هم اکنون پذیرا است و یکی از برترین مراکز ارائه دهنده رشته معماری در آلمان است. دانشگاه دورتومند در حال حاضر از منظر مؤسسه معتبر QS جز 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

دپارتمان معماری و مهندسی عمران دانشگاه دورتموند شامل دو رشته معماری و طراحی شهری و همچنین مهندسی عمران می شود.

یکی از ویژگی های مهم این بخش، ارتباط نزدیک میان این دو رشته که باعث شده دانشجویان هر رشته در بعضی دروس با یکدیگر آموزش ببینند و همچنین باعث بهره مندی از دانش و علوم یکدیگر شده است. این مدل تدریس در آلمان منحصر به فرد است و مفهومی آموزشی در بر می گیرد که همکاری بین رشته ای و کار تیمی را تقویت می کند و در عین حال آموزش حرفه ای کامل را در رشته مربوطه ارائه می دهد.

در این مراکز قادر خواهید بود از دوره کارشناسی تا دکتری معماری را به زبان آلمانی آموزش ببیند. البته برخی دروس و دوره دکتری به زبان انگلیسی هم ارائه می شود.

 • دانشگاه صنعتی دارمشتات

رتبه ها:

29 در کشور آلمان (2016)

324 جهانی در سال 2016

250 جهانی در سال 2017

در دانکده معماری این دانشگاه، دانشجویان تکنیک های طراحی خود را بیشتر پرورش می دهند و به یک معمار خلاق و پر از ایده های ناب تبدیل می شوند.

یکی از تفاوت های تحصیل معماری در این دانشگاه با دیگر مراکز، ارائه معماری کامل مدرن به صورت تخصصی و در کنار معماری های سنتی و قدیمی می باشد.

هیچ دانشگاهی به اندازه این دانشگاه تا این حد به معماری مدرن بها نمی دهد و این مرکز نیز دوره کارشناسی را به زبان آلمانی و دوره کارشناسی ارشد را به زبان های آلمانی و انگلیسی تدریس می کند.

 • دانشگاه هامبورگ

از بزرگ ترین مرکز تحقیقات و پژوهش در شمال آلمان محسوب می شود که بیش از 5 هزار دانشجوی خارجی را در خود جای داده است. برخلاف سابقه کوتاهی که دارد، افتخارات زیادی را به دست آورده و از اساتید معتبر و سرشناسی برای تدریس به دانشجویان خود بهره می گیرد.

این مرکز هفتمین دانشگاه برتر آلمان و جز 200 دانشگاه برتر جهان است.

دوره کارشناسی این دانشگاه بیش تر به اصول طراحی و ایجاد خلاقیت در دانشجویان و یادگیری تکنیک ها و قواعد طراحی در معماری دارد. ( تدریس به زبان آلمانی)

هزینه تحصیل معماری در آلمان

دولت، تحصیل در دانشگاه های دولتی را رایگان اعلام کرده است. برای دریافت مدرک در دوره کارشناسی این رشته در دانشگاه های دولتی سالانه حداکثر 500 یورو هزینه خواهید داشت.

هزینه تحصیل معماری در آلمان در دانشگاه های غیر دولتی بسیار گران تر بوده و دانشجویان باید کاملا شهریه را پرداخت کنند.

شهریه دانشگاه های غیردولتی برای رشته معماری سالانه از 10 هزار یورو تا 25 هزار یورو متغیر است و تحصیل این رشته به زبان انگلیسی در این مراکز باز به مراتب گران تر از تحصیل به زبان آلمانی است.

جهت مشاوره تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۲۰۹۱۱

و یا فرم زیر را تکمیل کنید