مراحل اخذ ویزای سوئد

 1. باز کردن حساب کاربری در سایت سفارت سوئد
 2. انتخاب صحیح ویزای مورد نیاز
 3. فرم اطلاعات شخصی را تکمیل کنید، البته این فرم برای هر تعداد افرادی که ویزا میخواهند باید جداگانه تکمیل کنید.
 4. تایید اطلاعات وارد شده توسط امضای الکترونیکی متقاضی ویزا
 5. دریافت وقت سفارت، وقت سفارت معمولا به صورت هفتگی در یک روز انجام میشود.
 6. واریز هزینه های دریافت ویزا
 7. ثبت کردن اطلاعات مختص به پاسپورت

نکاتی مهم که به هنگام ثبت اطلاعات باید توجه بفرمایید و رعایت کنید:

 • هنگامی که درخواست ویزای شما در سایت ثبت شده است، شما دیگر نمیتوانید اسناد و اطلاعات دیگری برای سفارت ارسال کنید.
 • سعی کنید ویزای سوئد را تا ۳ ماه قبل از تاریخ سفر خود به کشور سوئد درخواست کنید تا زمان کافی برای صدور داشته باشید.

چطور وقت سفارت سوئد بگیریم؟

اگر قصد درخواست ویزای سوئد داشته باشید باید وقت سفارت سوئد بگیرید. برای وقت گرفتن باید اقدام به پر کردن فرم درخواست ویزا به صورت آنلاین کنید. لازم است که به صورت همزمان هزینه سفارت را هم بپردازید، بعد از انجام این اقدامات وقت سفارت را دریافت می کنید.

این که وقت سفارت به صورت آنلاین گرفته شود. از تاریخ ۱ آگوست سال ۲۰۱۶ متداول شده، برای گرفتن این فرم باید به سایت اداره مهاجرت بروید فرم را کامل، هزینه را پرداخت و وقت مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر می خواهید برای چند نفر وقت بگیرید هر کدام از شما به طور جداگانه وقت رفتن به سفارت را دریافت می کند. قبل از اینکه وقت مورد نظرتان را انتخاب کنید حواستان باشد که این زمان از هر نظر برایتان مناسب باشد چون بعد از تایید نهایی وقت را نمی توانید تغییر دهید و حتی اگر نتوانستید در روز مشخص به سفارت بروید باید دوباره همه این مراحل را از اول انجام دهید و وقت بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئد

برای دریافت هرگونه ویزای سوئد باید مدارک پایه و پشتوانه را به صورت کامل آماده کرده باشید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا به شرح زیر هستند:

 • فرم آنلاین درخواست ویزا که چاپ و امضا شده باشد.
 • رسید بانکی پرداخت پول (در صورتی که آنلاین پرداخت نشده باشد).
 • عکس تمام رخ در اندازه عکس موجود در گذرنامه (حداکثر در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد).
 • پاسپورت و مدارک هویتی مربوط به سفر (گذرنامه باید تا سه ماه بعد از زمان برنامه ریزی شده برای خروج از کشور اعتبار داشته باشد – پاسپورت باید دو برگ سفید داشته باشد – ۱۰ سال از زمان صدور پاسپورت گذشته باشد).

چطور ویزای شنگن کوتاه مدت درخواست دهیم؟

گردشگران توجه داشته باشند که برای ارائه فرم تقاضای ویزا، حتما باید این موارد را تکمیل و آماده کرده باشند. اطلاعات بیومتریک نظیر عکس و اثر انگشت نیز در سفارتخانه تهیه می‌شوند.

 • مدارک پشتوانه شامل مدارک اصلی می‌شود که گردشگران باید آن‌ها را به سفارتخانه ارائه کنند. این کار بدین منظور انجام می‌شود که سفارت از هدف سفر فرد، داشتن استطاعت مالی برای اقامت در سوئد و بازگشت به کشور مطلع شود. اثبات داشتن بیمه مسافرتی و اطلاعاتی که بر اساس آن‌ها بتوان نسبت به قصد ترک کشورهای شنگن تا پیش از اتمام اعتبار ویزا مطلع شد، از سایر دلایل دریافت این اسناد هستند.
 • در خصوص اثبات داشتن استطاعت مالی و محل اقامت، لازم است اشاره کنیم که گردشگران باید نسبت به ارائه اسناد مربوط به رزرو هتل، اسناد شرکت تامین کننده سفر، گواهی تمکن مالی مربوط به بانک (ایرانی) در سه ماه گذشته و مدارک دیگر مبنی بر استطاعت مالی را به سفارتخانه ارائه کنند.

گردشگران و توریست‌ها که از طریق ویزای توریستی به سوئد سفر می‌کنند، باید مدارک زیر را نیز برای دریافت ویزا به سفارتخانه ارائه کنند:

 • جزئیات برنامه سفر
 • کپی مدارک مربوط به رزرواسیون هتل یا هر محل اقامت دیگر به همراه کپی بلیط هواپیما
 • با ارائه تمام این مدارک به سفارتخانه سوئد در ایران می‌توانید مراحل دریافت ویزا را شروع کنید. باقی مراحل باید توسط سفارتخانه انجام شود تا در نهایت خبر موافقت یا عدم موافقت این کشور با صدور ویزای شما اعلام گردد.

انواع ویزای سوئد

ویزای کوتاه مدت اگر می خواهید برای مدت کوتاهی از کشور سوئد دیدن کنید (حداکثر تا ۹۰ روز در مدت ۶ ماه از سال) و شما از شهروندان کشورهایی هستید که تحت شینگن نیستند، شما موظف به داشتن ویزا هستید که البته ویزای شینگن برای شما صحیح ترین انتخاب است. این نوع ویزا به شما اجازه می دهد که نه تنها به سوئد وارد شوید، بلکه به کشورهای دیگر که بخشی از منطقه شینگن هستند ، سفر کنید. فقط به یاد داشته باشید که دوره ی ۹۰ روزه از روزی که از مرز سوئد عبور میکنید شروع می شود.

اگر شما قصد بازدید از چند کشور را در یک سفر دارید، باید هنگام درخواست ویزای شینگن کشور مقصد را کشوری انتخاب کنید که مدت زمان بیشتری در آنجا اقامت دارید. ویزای بلند مدت اگر اقامت شما در کشور سوئد ۹۱ روز یا بیشتر طول بکشد (در یک بازدید یا بیشتر در طول دوره ۱۸۰ روزه)، باید برای ویزای بلند مدت درخواست دهید . به غیر از وارد شدن به سوئد، این اجازه را می دهد تا شما از دیگر کشورهای شینگن هم بازدید کنید، مانند ویزای کوتاه مدت. این نوع ویزا هم برای مدت یکسال اعتبار داشته و باید قبل از اتمام ویزا به کشور خود باز گردید.

ویزای ترانزیت این نوع ویزا به شما امکان می دهد تا از طریق کشور سوئد ( البته بدون اقامت در سوئد و خارج شدن از منطقه حمل و نقل فرودگاهی ) به کشور دیگری در منطقه شنگن سفر کنید. این نوع ویزا بسیار رایج نیست چون اتباع اروپایی به چنین ویزایی نیاز ندارند و برای آنها صادر نمیشود، و فقط برای اتباع کشورهای غیر شینگن اجباری است.پاسپورتسوئدویزاویزای سوئد