واچر چیست؟

در صنعت گردشگری و زمانی که مسافران اقدام به خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل می کنند، “واچر” اصطلاحی پرکاربرد است و اختصاص پیدا می کند به هر مؤلفه ای در سفر که هزینه های آن از قبل پرداخت شده. سندی که معتبر است و ثابت می کند که شما هزینه های هتل، تور، بلیط هواپیما و … را پراخت کرده اید.

واچر هتل چیست؟

واچر هتل و یا Voucher، سند یا رسیدی ست به منزله تأییدیه مشتری که پس از رزرو هتل برای شما صادر می شود و هنگام رسیدن به مقصد و ارائه آن به هتلی که از قبل برای شما رزرو شده می توانید در آنجا اقامت کنید.

معمولا واچر هتل به دو صورت صادر می شود: اول زمانی که شخص به طور مستقیم اقدام به رزرو هتل می کند که در این صورت واچر (رسید پرداخت هزینه) هتل را از طریق ایمیل خود از هتل دریافت می کنید. و دوم زمانی است که شخص از طریق آژانس های گردشگری و یا سامانه های آنلاین رزرو هتل برای رزرو محل اقامت خود اقدام می کند و سند حاوی اطلاعات برای شخص ثالث (فراهم کننده محل اقامت برای مسافر) صادر می شود و در اختیار مشتری قرار می گیرد.

واچر هتل ها شامل چه اطلاعاتی هستند؟

  1. شماره کانرفم یا همان تأییدیه رزرو هتل به صورت کد.
  2. اطلاعات مسافر (توجه داشته باشید که حتما قبل از سفر باید این اطلاعات چک و بررسی شود تا اگر اشتباهی رخ داده سریعا اصلاح شود)
  3. تاریخ رزرو هتل، تاریخ check in، check out
  4. اطلاعات هتل شامل: آدرس، تعداد اتاق ها و نوع اتاقی که رزرو شده.
  5. اطلاعات آژانسی که هتل از طریق آن رزرو شده.
  6. شماره شناسایی تأمین کننده محل اقامت.

هنگام خرید ووچر به چه نکاتی توجه کنیم؟

در نتیجه توجه داشته باشید که باید پس از صدور واچر، اطلاعات واچر را با اطلاعات اتاق تطبیق دهید چرا که اگر در صورت عدم تطابق شخص نمی تواند در هتل اقامت کند.

معمولا واچر به دو زبان (فارسی و انگلیسی) صادر می شود. واچر های انگلیسی که کاربردش در سفرهای خارجی است علاوه بر استفاده در هتل، هنگام صدور ویزا و یا در فرودگاه اگر مدرکی از شما مبنی بر اقامتتان در هتل خواسته شد ارائه کنید.

حتما برای سفرهایی که نیاز به صدور ویزای شنگن است قبل از اخذ ویزا نسبت به رزرو هتل و دریافت واچر هتل اقدام کنید؛ چراکه وجود واچر هتل برای ارائه به سفارت الزامی است و بر این موضوع دقت داشته باشید که واچر هتل باید رسمی باشد تا با تقاضای ویزای شما موافقت شود در غیر این صورت ویزای شما از طرف سفارت مربوطه رد خواهد شد.

هنگام ارائه واچر هتل به سفارت حتما به این نکته توجه داشته باشید که هتلی در نزدیکی مرکز شهر رزرو شود نه در حومه! و رسیدی که برای واچر هتل پرداخت کرده اید را هنگام ورود به سفارت همراهتان داشته باشید چراکه معمولا در واچر میزان هزینه پرداختی به هتل ثبت نمی شود و ممکن است سفارت رسید پرداختی برای رزرو هتل را از شما بخواهد.