مسافرت یکی از تجربیات هزینه بردار است که هنگام برنامه‌ریزی برای آن، نباید جزئیات مالی را فراموش کنید. چه برای سفر داخلی باشد یا خارجی، حتماً بلیط حمل و نقل و واچر هتل را از قبل در اختیار داشته باشید. وقتی که این دو را در دستان خود دارید، به عبارت دیگر، واچر خود را دریافت کرده‌اید.

واچر یک گواهی مهم در دنیای گردشگری است. با داشتن بلیط پرواز و واچر هتل، شما می‌توانید مطمئن باشید که تمام هزینه‌های سفرتان پرداخت شده و رزروهای لازم انجام شده است. این گواهی نشان‌دهنده آن است که شما به عنوان یک مسافر هوشمند، تمامی هزینه‌های مربوط به تور، هتل، و بلیط پرواز خود را پیشاپیش تسویه کرده‌اید.

وقتی به عنوان مثال به کشور مالزی سفر می‌کنید، وقتی که در فرودگاه به شما خدمات ترانسفر ارائه می‌شود، کافی است واچر خود را به اشتراک بگذارید. این واچر نشان دهنده آن است که کدام هتل را رزرو کرده‌ایدید و به همین دلیل، پذیرش و خدمات محلی به راحتی با کمک اطلاعات موجود در واچر انجام می‌شود. به همین دلیل، واچر در سفرهای خارجی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

واچر چیست؟

در صنعت گردشگری و زمانی که مسافران اقدام به خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل می کنند، “واچر” اصطلاحی پرکاربرد است و اختصاص پیدا می کند به هر مؤلفه ای در سفر که هزینه های آن از قبل پرداخت شده. سندی که معتبر است و ثابت می کند که شما هزینه های هتل، تور، بلیط هواپیما و … را پراخت کرده اید.

واچر هتل چیست؟

واچر هتل و یا Voucher، سند یا رسیدی ست به منزله تأییدیه مشتری که پس از رزرو هتل برای شما صادر می شود و هنگام رسیدن به مقصد و ارائه آن به هتلی که از قبل برای شما رزرو شده می توانید در آنجا اقامت کنید.

معمولا واچر هتل به دو صورت صادر می شود: اول زمانی که شخص به طور مستقیم اقدام به رزرو هتل می کند که در این صورت واچر (رسید پرداخت هزینه) هتل را از طریق ایمیل خود از هتل دریافت می کنید. و دوم زمانی است که شخص از طریق آژانس های گردشگری و یا سامانه های آنلاین رزرو هتل برای رزرو محل اقامت خود اقدام می کند و سند حاوی اطلاعات برای شخص ثالث (فراهم کننده محل اقامت برای مسافر) صادر می شود و در اختیار مشتری قرار می گیرد.

واچر هتل ها شامل چه اطلاعاتی هستند؟

  1. شماره کانرفم یا همان تأییدیه رزرو هتل به صورت کد.
  2. اطلاعات مسافر (توجه داشته باشید که حتما قبل از سفر باید این اطلاعات چک و بررسی شود تا اگر اشتباهی رخ داده سریعا اصلاح شود)
  3. تاریخ رزرو هتل، تاریخ check in، check out
  4. اطلاعات هتل شامل: آدرس، تعداد اتاق ها و نوع اتاقی که رزرو شده.
  5. اطلاعات آژانسی که هتل از طریق آن رزرو شده.
  6. شماره شناسایی تأمین کننده محل اقامت.

هنگام خرید ووچر به چه نکاتی توجه کنیم؟

در نتیجه توجه داشته باشید که باید پس از صدور واچر، اطلاعات واچر را با اطلاعات اتاق تطبیق دهید چرا که اگر در صورت عدم تطابق شخص نمی تواند در هتل اقامت کند.

معمولا واچر به دو زبان (فارسی و انگلیسی) صادر می شود. واچر های انگلیسی که کاربردش در سفرهای خارجی است علاوه بر استفاده در هتل، هنگام صدور ویزا و یا در فرودگاه اگر مدرکی از شما مبنی بر اقامتتان در هتل خواسته شد ارائه کنید.

حتما برای سفرهایی که نیاز به صدور ویزای شنگن است قبل از اخذ ویزا نسبت به رزرو هتل و دریافت واچر هتل اقدام کنید؛ چراکه وجود واچر هتل برای ارائه به سفارت الزامی است و بر این موضوع دقت داشته باشید که واچر هتل باید رسمی باشد تا با تقاضای ویزای شما موافقت شود در غیر این صورت ویزای شما از طرف سفارت مربوطه رد خواهد شد.

هنگام ارائه واچر هتل به سفارت حتما به این نکته توجه داشته باشید که هتلی در نزدیکی مرکز شهر رزرو شود نه در حومه! و رسیدی که برای واچر هتل پرداخت کرده اید را هنگام ورود به سفارت همراهتان داشته باشید چراکه معمولا در واچر میزان هزینه پرداختی به هتل ثبت نمی شود و ممکن است سفارت رسید پرداختی برای رزرو هتل را از شما بخواهد.

پس از دریافت واچر، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

1. **بررسی دقیق واچر:** حتماً واچر را با دقت مطالعه کنید. در صورتی که هر گونه اشتباه یا مغایرتی با درخواست شما وجود داشته باشد، باید هرچه سریع‌تر اقدام به اصلاح آن کنید.

2. **اطلاعات در واچر:** اطلاعات در واچر، از جمله نام هتل، نام شما، و تاریخ و مدت اقامت شما در هتل، باید با دقت و صحت مطلب درج شده باشد.

3. **واچر رسمی و واقعی:** واچر باید حتماً رسمی و واقعی باشد. همچنین، اطلاعات در واچر باید با اطلاعات درخواست ویزای شما مطابقت داشته باشد.

4. **حواستان به نوع واچر:** اگر واچر هتلی که ارائه می‌دهید صوری باشد یا اطلاعات لازم را نداشته باشد، ممکن است درخواست ویزای شما رد شود. بنابراین، در تهیه واچر هتل، صداقت و دقت را رعایت کنید تا از سفر پیشرو ناخواسته محروم نشوید.

کاربرد وچر هتل

واچر هتل یک گواهی مهم است که اطلاعات مرتبط با محل اقامت شما در یک هتل را تایید می‌کند. در ادامه به کاربردهای واچر هتل اشاره می‌کنیم:

1. تایید رزرو هتل:** واچر هتل نشان‌دهنده این است که شما محل اقامت خود را در یک هتل رزرو کرده‌اید. این به شما اطمینان می‌دهد که هتل آماده پذیرش شما است.

2. تایید هزینه‌های مسافرت:** واچر معمولاً حاوی اطلاعات مربوط به هزینه‌های مسافرت شما نیز می‌باشد. این به شما اجازه می‌دهد تا تمام و کمال هزینه‌های مربوط به اقامت در هتل را پیشاپیش پرداخت کنید و از سفرتان به خوبی برنامه‌ریزی کنید.

3. اطمینان از نوع اتاق:** واچر به شما اطلاعات دقیقی از جمله نوع اتاقی که رزرو کرده‌اید را می‌دهد. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا از این مطمئن شوید که اتاقی با ویژگی‌های مطلوبتان را دریافت می‌کنید.

4. تایید پرداخت هزینه‌ها:** با ارائه واچر، به پذیرش هتل اطلاع داده می‌شود که شما هزینه‌های مربوط به اقامت خود را پیشاپیش پرداخت کرده‌اید و این باعث می‌شود که فرآیند ورود شما به هتل به‌صورت سریع و آسان انجام شود.

5. تضمین اتاق:** واچر شما را به عنوان تاییدی برای اتاقی خاص در هتل ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، شما از اتاق خود اطمینان دارید و نگرانی از نداشتن اتاق یا تغییر آن کاهش می‌یابد.

از این رو، واچر هتل نقش مهمی در برنامه‌ریزی و اجرای سفر شما ایفا می‌کند و به شما امکان می‌دهد تمام جزئیات اقامتتان را به صورت پیشاپیش و با دقت برنامه‌ریزی کنید.