یکی از کارهای جالبی که اخیرا در اصفهان انجام شده و جذابیتی بسیار برای مسافران شهر به همراه داشته ایجاد موزه موسیقی در شهر است. فرصتی که به علاقه‌مندان موسیقی امکان شناخت سازهای متفاوت ایرانی را می‌دهد.

موزه موسیقی اصفهان که اولین موزه خصوصی موسیقی کشور است، در خیابان شهید قندی اصفهان قرارگرفته است. موزه‌ای که به همت دو نفر از اساتید موسیقی اصفهان، مهرداد جیهونی و شهریار شکرانی در سال ۱۳۹۴ افتتاح گردید.

بخش‌های متنوع موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی از بخش‌های متفاوتی چون تالار سازهای محلی، عکاسخانه، سرای سرآهنگان و موسیقی‌سرا تشکیل شده است. تالار سازهای موزه نیز به دو بخش محلی و ملی تقسیم می‌گردد.

بخش تالار سازهای ملی، سازهای اصلی ایرانی که در نقاط مختلف ایران از آن‌ها استفاده می‌شود را در خود نگه‌می‌دارد. بخش سازهای محلی نیز سازهای اقوام و نقاط مختلف را به تفکیک مناطق ایران مانند آذربایجان، کردستان، لرستان، مازندران، گیلان، سیستان و بلوچستان و مناطق جنوبی به نمایش گذاشته است.

سرای سرآهنگان نیز به معرفی هنرمندان بزرگ موسیقی اصفهان و آثار به جای مانده از آن‌ها می‌پردازد. برای مثال در این بخش به یاد استاد حسن کسایی، نوازنده بزرگ نی، قسمتی ایجاد شده تا ساز استاد کسایی و تعدادی از وسایل شخصی ایشان در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار گیرد.

در بخش عکاسخانه نیز فضایی تعبیه شده تا بازدیدکنندگان با در دست گرفتن ساز مورد علاقه خود و پوشیدن لباس‌های سنتی و محلی مربوط به آن ساز، بتوانند عکس یادگاری بگیرند. فرصتی که به ترویج فرهنگ بومی و ملی ایرانی بسیار کمک می‌کند.

شاید بتوان گفت آن‌چه که این موزه را متفاوت می‌کند در قسمت موسیقی‌سرا است. در بخش نهایی یا همان موسیقی‌سرا فرصتی فراهم شده تا  بازدیدکنندگان علاوه بر شنیدن نوای سازها، از نزدیک با نحوه نوازندگی آن‌‌ها آشنا می‌شوند.

اگر قصد اصفهان‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های استان اصفهان از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید