مراکش کشوری است که با دریاهای مدیترانه و تنگه جبل الطارق هم مرز است. نام کشور مراکش برگرفته از نام پایتخت کهن آن بوده و به معنی سرزمین خداست.

آشنایی با مراکش

پایتخت این کشور رباط و حکومت آن پادشاهی مشروطه می باشد. واحد پول کشور آن درهم مراکش ( Dh یا MAD ) می باشد که به 100 سنتیم تقسیم می شود. زبان مردم این کشور عربی بربری بوده و دین رسمی اش اسلام است. کشور مراکش کشوری با تقابل فرهنگهای مختلف است.

این کشور  بدلیل هم مرز بودن با دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس دارای گنجینه غنی از آبزیان و ماهی ها بوده و منابع غنی از فسفات بوده و همچنین بعنوان شاهراه برای کشورهای شمال آفریقاست. از نظر آب و هوایی آب و هوایی معتدل و بارانی دارد و بعلت واقع شدن دریای مدیترانه در شمال این کشور این منطقه از آن دارای آب و هوای مدیترانه ای است.

از شهر های مهم این کشور کازابلانکا، (دارالبیضاء)، رباط، مکناس، مراکش (قطب فرهنگی بربر)، محمدیه، آسفی و اگادیر فاس، ، طنجه، اگادیر، محمدیه، قنیطره هستند. لباس سنتی مردم مراکش جلابه نام دارد که بلند و گشاد بوده و تمامی بدن حتی سر را می پوشاند.از این لباس در مناسبتهای دینی استفاده می شود.

مراکش کشوری با صنایع دستی فراوان است از جمله صندل های زیبا و رنگارنگ مراکشی و لباس های چرمی ، روغن ارگان ، تاجینز ، بیراد (قوری چای سنتی) ، Djellabh(ردای سنتی) و فرش و از محصولات کشاورزی اش هم خرما است.

نکاتی درباره سفر به مراکش

اگر قصد سفر به این کشور را دارید به این نکات توجه کنید.

1- امکان تبادل ارز فقط در داخل کشور مراکش وجود دارد و شما باید پول خارجی وارد این کشور کنید و دربانک یا فرودگاه و یا هتلهای مرکزی پول خود را با درهم مراکش تبادل کنید.

یادتان باشد قبل از خروج از کشور مراکش کلیه درهم خود را نیز به پول خود تبدیل کنید.

2– اختلاف ساعت ایران با این کشور -3:30 ساعت است.

3- برای کاهش هزینه اقامت می توانید از مسافرخانه های معمولی با قیمت 70-100 درهم یا هاستل(خانه شخصی) با قیمت 120-300 درهم استفاده کنید.

4- قیمت غذا در این کشور نسبت به کشورهای دیگر ارزان است.مثلا یک ظرف پراز گوشت 35 درهم و ساندویچ و فست فود 20-50 درهم است.رستورانهای دریای این کشور قیمتهایشان بالاست.بهتر است برای کاهش هزینه از غذاهای خیابانی استفاده کنید.

5– راحت ترین و ارزانترین وسیله نقلیه برای سفر در کشور مراکش قطار است.که ایستگاه در همه جا وجود دارد.بعد از آن تاکسی و اتوبوس است. که البته یادتان نروز با تاکسی حتما چانه بزنید.

6– از تورهای اختصاصی توسط مردم مراکش که هزینه زیادی دارند بپرهیزید.

7– اگر قصد سفر به صحرای زیبای مراکش را دارید تنها نروید و از تورهای دارای راهنما استفاده کنید و سعی کنید از شبها و آسمان پرستاره این صحرای زیبا نهایت استفاده را ببرید.

شهرهای مراکش

مکناس : کشور این کشور دارای دیدنیها و شهرهای توریستی زیادی است از جمله شهر مکناس که به آن صدمناره می گویند این شهر جزو میراث جهانی یونسکو بوده و ازدیدنیهای آن دروازه تاریخی باب منصور است.

کارابلانکا :از شهر های پر جاذبه این کشور  بندر کازابلانکاست شهری قدیمی که به آن سرای سفید هم می گویند و در کنار اقیانوس اطلس قرار گرفته است . این شهر بسیار سرزنده و دارای شبهای زیبایی ست و به آن عروس شهر های آفریقا هم می گویند. یکی از دیدنیهای کازابلانکا مسجد شاه حسن دوم است. همچنین کازابلانکا دارای برج های دوقلوی زیبایی است و بلوار ساحلی و بازارهای سنتی و لوکس آن بسیار دیدنی است.

کازابلانکا مرکز تجاری و اقتصادی مراکش بوده و دارای دیدنیهای زیادی است. این همان شهری است که فیلم معروف کازابلانکا مایکل کورتیس در آن ساخته شده است و بخاطر محبوبیت این فیلم از آن زمان گردشگران زیادی برای دیدن این شهر به مراکش سفر کرده اند.

رباط : پایتخت مراکش و شهری پر از جاذبه توریستی است که دارای بافت مدرن و باستانی باهم است.

حمرا : یکی دیگر از شهر های پر جاذبه این کشور  است که بخاطر استفاده از مصالح ساختمانی قرمز رنگ اکثر ساختمانهایش رنگ قرمز دارند و به آن شهر قرمز یا حمرا گویند. این شهر دارای دیدنیهای زیادی است از جمله بازار قدیمی ، قصر باهیه، برج و باروی شهر مراکش، قصرالبدیع و باغ گیاه شناسی ماژول که باغی با معماری بسیار عجیب است. در این شهر استفاده بانوان از موتر سیکلت بسیار عادی می باشد.

اگادیر: شهر معروف دیگر این کشور در واقع بندری در کنار اقیانوس اطلس است. ازدیدنیهای آن دشت بهشت، باغ پرندگان، مزرعه کوروکودیل، شهر بازی و پارک آبی و ساحل زیبای آن است.

فاس : سومین شهر بزرگ این کشور است.دارای یک قسمت قدیمی به نام مدینا است. از جاذبه های این شهر می توان به اینها اشاره کرد: مسجد بوعینیه ، جامع قرویین ، موزه باتا ، مقبره پادشاهان سلسله سعدیون و موزه دار سی سعید.

غار هرکول : از جاذبه های گردشگری این کشور غار هرکول می باشد که دارای چدین عار صخره ای تو در تو است که همگیدر نهایت بهم وصل و به اقیانوس می رسند و داخل غار بسیار دیدنی است.

مراکش کشوری با تنوع غذایی فراوان است که بخشی از این غذاها ترکیبی از غذاهای کشورهای مختلف مانند اسپانیا و فرانسه است. بطوریکه رستورانهای مراکشی در کنار غذاهای محلی خود انواع غذاهای اسپانیایی و اروپایی را نیز ارائه می دهند . باوجود اینکه قیمت غذا در رستورانهای مراکش نسبت به سایر کشورها پائین می باشد پیشنهاد ما به شما این است که کمتر از رستوران استفاده کنید و بیشتر از دکه های موجود در خیابان غذا بخرید.

رستوران های مراکش

از رستورانهای معروف این کشور در کازابلانکا می توان اینها را نام برد :

1– رستوران باسمانه

2– رستوران du port de peche

3 رستوران  La Bavaroise

4– رستوران La Cbestan

5 رستوران ایتالیایی Bcco E Venere Italian

6– رستوران لوپیلوتس:

که همگی دارای غذاهای با کیفیت و لذیذ محلی مراکشی و اروپایی هستند.

از انواع فست فودهای پر طرفدار این کشور می توان به  Bistrot Burger  و   Blend Gourmet Burger اشاره کرد که دارای همبرگرهای ویژه بسیار خوشمزه ای هستند.

از کافه های معروف این کشور کافه ریکه در شهر کازابلانکاست که کاملا شبیه کافه موجود در فیلم کازابلانکا طراحی شده است. و همراه با موسیقی زنده است.

از دیگر رستورانهای این کشور می توان اینها را نام برد:

رستوران شز پل : در باغی بنام دکو آرت واقع شده و دارای کافه و نانهای معروفی است.

رستوران نجمت سوافین : با غذاهای مراکشی در کنار یک رودخانه قرار گرفته است و چشم انداز زیبایی دارد.

رستوران خانه آبی ( یا لامزون بلو ) : این رستوران درون هتلی به همین نام قرار گرفته و دارای انواع غذاهای مراکشی لذیذ  با فواره ها زیبا و موسیقی زنده است.

رستوران خانه سفید ( یا مزون بلانش ) : این رستوران با دکوراسیونی برف مانند و سفید و غذاهای فرانسوی و مدیترانه ای است که البته قیمت غذاها نسبتا بالاست.

رستوران ساعت : با غذاهای مختلف از گوشت شتر است مثل برگر شتر است . البته غذاهای دیگر شامل توفو، کووینوا، مرغ سوخاری، ساندویچ، انواع سبزیجات و انواع دسر هم دارد. در اینجا آموزش آشپزی و خطاطی و داستان سرایی هم دارد و بطور کلی با فرهنگ مراکش بیشتر آشنا می شوید.

رستوران دارتوریا در اصل خانه ای قدیمی بوده و برای صرف شام خدمت می کند. و بامی با چشم انداز زیبا دارد.

رستوران ال فاسیو شاید بتوان گفت بهترین رستوران این کشور است.این رستوران درون محوطه یک باغ قرار دارد.

رستوران بو اند زی با دکوراسیونی شیک و دارای باغ زیبا و غذاهای لذیذی دارد . در این رستوران کارکنان میهمان نواز و مودب وجود دارد که از قبل باید در اینجا میز را رزرو کنید.

غذاهای مراکشی

غذاهای این کشور ترکیبی از غذاهای عربی و فرانسوی و اسپانیایی است. مردم این کشور بیشتر از قاشق و چنگال تمایل دارند غذا را با دست آنهم با دست راست خود بخورند. که البته بیشتر در بین روستائیان این امر متداول است.

در ضمن مردم این کشور تقریبا همه غذاهای خود را با نان می خورند. و از نان زیاد استفاده می شود.

اگر می خواهید طعم واقعی غذای مراکشی را بچشید هرگز این طعم را در رستوران نخواهید یافت و بهتر است در یک خانه مراکشی غذا میل کنید.

تاگینه : از غذاهای متداول و محلی مراکش تاگینه است که از گوشت گاو، گوشت بره، مرغ، سبزیجات در یک ظرف سفالی با در مخروطی شکل به نام تاجین درست می شود.

ماهی چرمولا : این کشور بخاطرساحل طولانی بااقیانوس اطلس گنجینه بزرگی ازآبزیان دارد.ازغذاهای محلی مراکش ماهی چرمولا شامل ماهی بریان وادویه،گشنیزفلفل وزعفران است.

سوپ عدس : غذای دیگر مراکش نوعی سوپ عدس بسیار مقوی به نام حریرا است که بیشتر در ماه رمضان خورده می شود.

پاستیلا : غذای سنتی دیگر این کشور است که از گوشت کبوتر یا مرغ درست می شود و یک نوع پای گوشت ماکیان است.

ماکودا : این نام یکی دیگر از غذاهای مراکشی ست که نوعی سیب زمینی توپی شکل سرخ شده در روغن می باشد.این غذا با سس تند خورده می شود.

از غذاهای متداول دیگر کله پاچه و ساردین تند است. چرا که مراکش صادر کننده ماهی ساردین می باشد.

بیسارا : نوعی سوپ با باقلا ست . مراکشی ها مانند بقیه مردم کباب های مختلف هم دارند. و یکی دیگر از غذاهایی که خیلی طرفدار دارد جگر سوخاری شده است.

سوپ گوجه : از انواع غذاه های معروف این کشور سوپ گوجه فرنگی و لوبیا و سالاد مراکشی و مرغ شکم پر است.

شباکیا : از بین شیرینی های مراکشی شیرینی به نام شباکیا هست که با آرد و مخلفات سرخ شده در روغن همراه کنجد و عسل درست می شود.

بریوات : علاوه بر آن بریوات هم یک نوع دیگر شیرینی است که مانند قبلی از آرد و سایر مخلفات سرخ شده در روغن درست شده و به شکل مثلثی است. این شیرینی پر از بادام است.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/