عمارت عالی‌ قاپو

در هر جایگاه و هر شرایطی که هستید و با هر علاقه‌مندی که دارید، دیدن عمارت عالی قاپو اصفهان یکی از کارهایی ‌است که به شدت پیشنهاد میکنیم برای یک بار هم که شده آن ‌را تجربه نمایید.

اصفهان شهر ملقب به نصف جهان، دیدنی و جاذبه و محل توریستی کم ندارد اما بدون شک یکی از مهم‌ترین سایت‌های بازدید آن عمارت عالی‌قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان بی‌نظیر در دنیا و روبه‌روی مسجد شیخ لطف‌الله است.

درباره عمارت عالی قاپو

عمارت عالی‌ قاپو یکی از شاهکارهای معماری به جا مانده از دوره صفویان است. اگر بخواهیم کمی درباره صفویان یادآور شویم باید بگوییم که در دوره صفویه کاخ‌های زیادی با نام عالی قاپو بنا شد که همگی آن‌ها به عنوان ورودی کلیه قصرهای احداث شده در میدان شاه هستند. این مورد درباره عالی‌قاپو اصفهان نیز صدق میکند. این بنا در واقع ورودی مجموعه دولتخانه و عماراتی مانند رکیب‌خانه، جبه‌خانه، تالار تیموری، تالار سرپوشیده و کاخ چهلستون بوده است.

عمارت عالی‌ قاپو در گذشته به عنوان دولتخانه مبارکه نقش جهان نیز معروف بوده است. این عمارت در ابتدا از بنایی ساده ایجاد شده و سپس در طول سلطنت شاهان مختلف عباسی به تدریج طبقاتی به آن اضافه گردیده است.

معماری و ساختمان عالی قاپو

عالی قاپو از ۶ طبقه به ارتفاع ۴۸ متر تشکیل شده است که ارتباط این طبقات از طریق سه راه پله انجام می‌شده است. دو تالار موجود در طبقه همکف مربوط به امور اداری و دیوانی شاهان صفوی بوده و صدرخانه یا کشیک‌خانه نامیده می‌شده است. طبقه بعدی که از ایوانی تشکیل شده که ۱۸ ستون نگهدارنده آن است، محلی برای نظاره مسابقات چوگان توسط سران دولتی بوده است. علاوه برآن دراویش صفوی شب‌های جمعه در آن گردهمایی داشته اند. در پشت این ایوان نیز تالاری بزرگ با تزئینات و نقاشی‌هایی منحصر به فرد وجود دارد. طبقات بالاتر نیز شامل تالارهایی در وسط که گرداگرد آن‌را اتاق‌ها پوشش می‌دهند قرار دارد.

بیشتر بخوانید :  خدمات دیگر در کشور کانادا

جاذبه شگفت‌انگیز عمارت

عمارت عالی‌ قاپو از نقاشی‌ها، مینیاتورها و گچ‌بری‌های خارق‌العاده‌ای برخوردار است که هرکدام از آن‌ها به تنهایی یک بنا را به محلی خاص تبدیل می‌نمایند اما در این عمارت دلنشین شگفتی تمامی ندارد. پس از گذشتن از طبقات اولیه، زمانی که به طبقه آخر برسید دهان از تحیر بازخواهد ماند. این طبقه که به تالار موسیقی معروف است از معماری خاص و گچ‌بری و تزئیناتی به شکل جام و صراحی در دیوار و سقف گنبدی آن برخوردار است که نه تنها موجب زیبایی و چشم‌نوازتر شدن آن تالار گشته بلکه مانند سیستمی شگرف عمل می‌کرده که با گرفتن انعکاس اصوات موسیقی باعث گوش‌نوازتر شدن نوای ساز و صدای خوانندگان می‌شده است.

اگر قصد اصفهان‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های استان اصفهان از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.

ارسال پاسخ

چرا هوگوتراول را انتخاب کنیم؟

  • 21 سال سابقه فعالیت مدیران آژانس
  • تخصصی کار کردن
  • داشتن کارگزارهای معتبر بین المللی
  • دارای شرکت مستقر در اروپا

پرسش خود را مطرح کنید

با ما تماس بگیرید.
تیم هوگوتراول با بیش از 21 سال سابقه در حوزه گردشگری، آماده پاسخگویی به پرسش های شما می باشد.

02191020911

info@hogotravel.ir