شهر کوتایسی ( Kutaisi ) دومین شهر بزرگ کشور گرجستان است که در ایالت ایمرتی قرار دارد و از نظر اقتصادی دارای اهمیت ویژه ای است. کوتایسی خواهر خوانده شهرهای مانند لیون فرانسه و رشت ایران نامیده می شود و با کشور ایران و شهر رشت ارتباطات فرهنگی خوبی دارد.

درباره شهر کوتایسی

این شهر جزو شهرهای مهم گرجستان بوده و از نظر آب و هوایی معتدل است و در تابستانها دارای هوای گرم و خشک و در زمستانها هوای سرد و مرطوب دارد. وجود جنگلها و مناطق سرسبز در شمال باتومی باعث بهبود هوای منطقه کوتایسی شده است.

راههای رفتن به شهر کوتایسی از طریق زمینی ( تاکسی یا اتوبوس ) و راه آهن و همچنین هوایی انجام پذیر است، چرا که این شهر دارای فرودگاه بسیار بزرگی است. اگر بخواهید با قطار به شهر تفلیس بروید، اولین ایستگاه این قطار کوتایسی خواهد بود.می گویند کوتایسی از قدیم الایام رقیب تفلیس برای پایتخت شدن بوده است. این شهر افتخار میزبانی پارلمان کشور گرجستان را دارد و شهری زیبا و امن و دیدنی است.

جاذبه های شهر کوتایسی

شهر کوتایسی دارای دیدنی های زیادی است و برای دیدن آثار آن انواع تورهای گردشگری وجود دارد. از جمله آثار  جاذبه های شهر کوتایسی اینها هستند:

1- کلیسای جامع باگراتی ( Bagrati Cathedral ) : این بنا جزو میراث جهانی یونسکو شناخته شده است. این کلیسا با پای پیاده از میدان اصلی شهر کوتایسی تنها 30 دقیقه فاصله دارد.

2 صومعه گالاتی : این صومعه هم از طرف سازمان جهانی یونسکو بعنوان میراث فرهنگی شناخته شده است و بسیار دیدنی است. برای رفت و آمد به این منطقه باید از اتوبوس استفاده کنید.

3– ورزشگاه  Ramaz Shengelia : در این ورزشگاه بازی های محلی شهر کوتایسی انجام می پذیرد.

4– مجسمه داوود : این مجسمه نزدیک دانشگاه کوتایسی بوده و در شب جلوه زیبایی دارد.

5– میدان اصلی کوتایسی : این میدان دارای فواره های باشکوهی است که آنقدر بلندند که از داخل پارک مرکزی شهر کوتایسی نیز قابل دیدن است.

6– غارهای Prometheus : این غارها و گودالهای قدیمی در اطراف شهر کوتایسی واقع شده اند و با نورپردازی زیبا آراسته شده اند و دیدنشان خالی از لطف نیست.

7– پارک گورا : در این پارک یک تله کابین وجود دارد که شما را به بالای تپه ها می برند. و از بالای تپه چشم انداز زیبایی از شهر را می توانید ببینید همچنین بالای تپه یک نمایشگاه دائمی نیز وجود دارد که می توانید از آن دیدن کنید.

8- پل سفید : این پا با افسانه ای قدیمی عجین شده و آن این است که یک پسر بچه کلاه مردی را از بالای این پل به درون رودخانه می اندازد و هم اکنون مجسمه این پسر روی این پل ساخته شده است که می توانید آن را ببینید.

9– قصر قدیمی کوتایسی : این قصر از بالای پل سفید قابل دیدن است.

علاوه بر این دیدنیها هر سال در ماه May جشنی به نام روز کوتایسی برگزار می شود. و در آن همه مردم شهر در پارک اصلی با لباسهای زیبای قدیمی بنام چوکسا بر تن و ماسکهایی بر صورت خود جمع می شوند و با اجرای موسیقی محلی به رقص و پایکوبی می پردازند. شهر کوتایسی همچنین زادگاه اشخاص مشهوری از قبیل بسیاری از بازیگران، نقاشان، آهنگسازان و ورزشکاران مختلف و حتی سیاستمداران بزرگ است

غذاهای گرجی

گرجستان کشوری با رژیم غذایی متناسب کشورهای همسایه اش از  جمله با ایران است، چرا که فرهنگ غذایی اش از فرهنگ غذایی این کشورها و همچنین منطقه قفقاز جنوبی تاثیر گرفته است. از انواع خوراکی هایی که در گرجستان استفاده می شود می توان به اینها اشاره کرد:

1– Lobio : این غذا از انواع حبوات تشکیل شده که شامل لوبیا های قرمز و چشم بلبلی و لوبیا سفید و لوبیل چیتی است. این حبوبات در آب حاوی انواع ادویه جات و پیاز و سبزیجات تازه و زنجبیل و روغن زیتون جوشانده می شود. سپس گوجه‌فرنگی، نعناع، گشنیز، پونه‌ی کوهی، رازیانه، جعفری و تره‌فرنگی اضافه شده و در آخر هم ادویه های خشک مثل فلفل سیاه و قرمز و گشنیز اضافه می شود.

2– دسر گرجی : نوعی شیرینی بعد از غذا در گرجستان خورده می شود که بعنوان دسر است و شامل آبنبات هایی به شکل سوسیس می باشد و در داخل آن گردو و بادام و انواع آجیل های دیگر استفاده می شود. و در انتها داخل آب انگور برده می شود.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/