تفلیس (  Tiflis ) پایتخت کشور گرجستان در مسیر جاده ابریشم قرار دارد. نامگذاری این شهر بر اساس یک داستان قدیمی انتخاب شده است به این ترتیب که چون این شهر در یک منطقه با چشمه های آبگرم ساخته شد نام تفلیس به معنای گرم برای آن انتخاب شده است.

معرفی تفلیس

تفلیس پرجمعیت ترین شهر گرجستان بوده و اهمیت ویژه ای برای آن دارد. این شهر از نظر شیب و ناهمواری مانند یک سالن آمفی تئاتر بوده و در آن چندین فرهنگ مختلف با هم زندگی می کنند.

از نظر آب و هوایی تفلیس معتدل و نیمه مرطوب است. این شهر دارای بناهای قدیمی و تاریخی با معماری بی نظیر اسلامی و خاورمیانه است که بیشتر این بناها در قسمت قدیمی شهر واقع شده اند. برای گشت درون شهر تفلیس بهترین وسیله مترو است، که از نظر ساختار و قدمت طوری است که خود یک مکان دیدنی محسوب می شود.

تفلیس یک فرودگاه بین المللی بزرگ مطابق با استانداردهای مدرن سازمان هوانوردی آمریکا دارد. این شهر با خیابانها و کوچه پس کوچه ها و گذرگاههای باریک و آرام و دنجی که دارد و بناهای تاریخی و مکانهای تفریحی مختلف یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان می باشد. این شهر بخاطر زیبایی هایی که دارد به عروس خاورمیانه مشهور است. قدم زدن در گذرگاههای تنگ و باریک و زیبای این شهر احساس جالبی را برایتان بوجود خواهد آورد.

اگر در بالای ارتفاعات کوه مشهور   Mtatsminda   بروید می توانید چشم انداز زیبایی از شهر تفلیس را که از میانش یک رودخانه  زیبا عبور می کند ببینید. در این شهر پارک های سرسبز و بزرگ و همچنین چندین دریاچه برای شنا و قایقرانی ، پارک آبی و مجسمه های زیبا و تاریخی و دیدنی قرار دارند که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن آنها به این شهر می آیند.

شهر تفلیس پایتخت گرجستان بخاطر زیبایی هایش به عروس آسیای میانه مشهور است. این شهر از ابتدا در حاشیه رودخانه رشد کرده و با رودخانه ای در وسط شهر،دیدنی های زیادی مانند کلیسا،حمام سولفور،آتشکده،موزه تاریخ تفلیس،موزه دارد که آن را تبدیل به یک شهر دیدنی و پر جاذبه گردشگری کرده است.

جاذبه های گردشگری تفلیس

در اینجا به تعدادی از جاذبه های گردشگری شهر تفلیس می پردازیم.

1- میدان آزادی : این میدان قبلا به نام میدان لنین مشهور بود .

2- خیابان روستاولی : از خیابانهای دیدنی و مشهور تفلیس است و از میدان آزادی شروع می شود.

3 کلیساهای شهر تفلیس : این کلیساها به خاطر معماری زیبا و ترئینات داخلی بسیار مشهورند . از مهمترین کلیساهای تفلیس ، کلیسای سمبا (  Sameba Cathedral ) است که شاید بتوان گفت مهمترین بنای مذهبی تفلیس با ارتفاع 85 متری است. این کلیسا دارای وسعت زیادی است و بسیار باشکوه و خیره کننده است.

4کلیسای متخی ( Metekhi Church ) : این کلیسا هم جزو کلیساهای مهم و دیدنی شهر تفلیس بوده و در بالای یک صخره روبروی یک رودخانه قرار دارد و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

5- تندیس مادر گرجستان یا کارتلیسKartlis Deda )  : این مجسمه بر روی تپه های سولاکی قرار دارد و نمادی برای این شهر محسوب می شود. جنسش از آلومینیوم بوده و به شکل زنی است که در یک دستش شمشیر ( برای مقابله با دشمنان گرجستان ) و در دست دیگرش کاسه ای ( برای پذیرایی از دوستان گرجستان )  است.

6کوه مقدس متاتسمیندا ( Mtatsminda ) : در این کوه کلیسای پدر داود و پارک بازی مشهوری بنام متاسمیندا قرار دارد.

7حمام سولفور : این حمام با آب معدنی طبیعی گرم که خاصیت زیادی دارد در محله آبانتوبانی قرار داشته و از دیدنیهای شهر تفلیس است که هرساله گردشگران زیادی در آن حمام می کنند. در صورت پرداخت مبلغ زیادتر می توان از ماساژ حرفه ای هم بهره برد .

8آتشکده تفلیس : این بنا در دوره حکومت ساسانیان ساخته شده است.

9باغ گیاه شناسی تفلیس : جزو باغهای گیاهی بسیار قدیمی است که در منطقه قفقاز ساخته شده است.

10 موزه های شهر تفلیس : موزه های شهر تفلیس به حدی مشهورند که شهر تفلیس از نظر موزه جزو 4 شهر برتر اتحاد شوروی بحساب می آید. از مشهورترین موزه ها یکی موزه هنرهای زیبا  ( Shalva Amiranashvili )  با انواع آثار دیدنی از جمله آثار هنری ایرانیان است و دیگری موزه جاناشیا ( Janashia  )  با آثار هنری دوران مسیحیت و همچنین موزه تاریخ تفلیس است که آثار بیان کننده تاریخ شهر تفلیس را به نمایش می گذارد.

11قلعه ناریکالاNarikala Castle ) : این دژ نظامی بوده و از بالای آن بر کل تفلیس مسلط خواهید بود. و بخصوص در شب نمایی بسیار زیبا دارد.در این قلعه یک کلیسا با ناقوسهای قدیمی زیبا و یک پارک بزرگ با مجسمه مادر گرجستان وجود دارد و برای رفتن به این قلعه هم مسیر تله کابین و هم یک مسیر ماشین رو پر پیچ و خم زیبا وجود دارد

12یادبود شاه وختانگKing Vakhtang ) : این مجسمه در نزدیکی کلیسای متخی قرار دارد و شاه وختانگ را سوار بر اسب نشان می دهد. شاه وختانگ شخصی است که تفلیس را بنا کرده است.بنابر داستانی قدیمی وقتی شاه وختانگ در قرن پنجم میلادی برای شکار به یک منطقه سرسبز می رود، پرنده ای را شکار می کند که داخل چشمه آبگرم می افتد ، شاه دستور می دهد در آن مکان شهری بسازند که تفلیس نام گرفت.

13پل دوستی یا Peace  یا صلح : این پل با متصل کردن قسمت قدیمی با مدرن شهر تفلیس در امتداد رودخانه کورا قرار گرفته است.

14تله کابین تفلیس : یکی از جذاب ترین تفریحات این شهر است که دیدن آن در سفر به گرجستان ضروری است.

رستوران های تفلیس

اگر در کوچه و خیابانهای شهر زیبای تفلیس قدم بزنید در کنار خیابانهای این شهر انواع کافه و رستوران می بینید که مردم شاد و سرحال تفلیس و میهمانانشان را برای صرف غذا و نوشیدنی دعوت می کنند.

از انواع رستورانهای خوب و مشهور تفلیس که قیمت مناسب دارند اینها را می تورتن نام برد:

1رستوران فونیکولار :  یکی از بهترین رستورانهای شهر تفلیس است که با چشم اندازی زیبا از شهر درست در وسط قسمت قدیمی تفلیس قرار دارد و دارای انواع غذاهای محلی گرجستان با طعم دلپذیر است که با مواد غذایی تازه و سالم درست شده است.

2- کافه رستوران گابریادزه : این رستوران کافه هم دارد و با فضایی دنج و دکوراسیونی رنگارنگ و محیطی صمیمی پذیرای گپ های دوستانه عصرانه و یا صرف شام و نهار است. در کنار این رستوران یک سالن تئاتر هست که مردم پس از دیدن نمایش برای خوردن غذا به این رستوران می آیند.

3 رستوران سیسکولی : رستورانی بزرگ با چندین اتاق برای رزرو میز شام یا نهار است و دکوراسیونی خیره کننده و جالب دارد. این رستوران انواع غذاهای مدرن گرجستان را ارائه می کند که بهمراه پخش موسیقی آامش بخش و دل انگیز مکان مناسبی برای گذراندن اوقات خوشی است.

4 رستوران برگر هاوس : اینجا انواع و اقسام فست فودهای خوشمزه به سبک اروپایی و آمریکایی ارائه می شود. برگرهای خوشمزه این رستوران همراه با محیطی دنج و ارام مشتریان را به سمت رستوران برگر هاوس جدب می کند.

5رستوران فمیس : این رستوران با ساختمان قدیمی به سبک قرن نوزدهم میلادی و انواع عذاهای محلی گرجستان و همچنین انواع غذاهایی اروپایی ( اروپای شرقی و مرکزی )  و نیز غذاهای گیاهی که ارائه می کند و فضایی دنج و موسیقی خود را در دل همه جای داده است.

از مزایای این رستوران سرویس دهی آن تا 2 نیمه شب و همچنین دسترسی آسان به مرکز شهر تفلیس و میدان آزادی این شهر است. رژیم غذایی مردم گرجستان یک رژم غذایی از انواع سبزیجان و مواد غذایی تازه و سالم است که محبوبیت جهانی دارد. مردم گرجستان مردمی صمیمی و شاد و دست و دلبازند و پذیرایی و طبخ عذا برای آنان یک سرگرمی دلپذیر می باشد.

فرهنگ غذایی مردم گرجستان تحت تاثیر از فرهنگ غذایی قفقاز جنوبی و آسیا و ترکیه و ایران بوده و با ذائقه ما بسیار سازگار است.

البته قسمتهای شرقی و غربی این کشور از نظر عادات غذایی با هم متفاوتند . مثلا در غرب گرجستان بیشتر از کلوچه و شیرینی های تهیه شده از آرد ذرت استفاده می شود . در شرق آن بیشتر از نوعی نانهای حجیم سفید مصرف می کنند و بیشتر هم از گوشت ماکیانی مانند مرغ و خروس و بوقلمون در طبخ غذاهایشان استفاده می کنند . در حالیکه غرب گرجستان بیشتر گوشت قرمز استفاده می کنند.

غذاهای تفلیس 

از مهمترین و مشهورترین غذاهای گرجستان شاید بتوان اینها را نام برد :

1بورانی : یک غذای مشهور در گرجستان است که در تهیه اش تکه های مرغ و سبزیجاتی مانند اسفناج، بادمجان، حبوبات و مقدار فراوانی از انواع چاشنی و ادویه‌های بومی را درون فرآورده لبنی که از شیر تهیه شده و   Matzoon نام دارد قرار می دهند وبسیار لذیذ است.

2دلمه ( Tolma ) :  این غذا شبیه دلمه ای است که در ایران و ترکیه تهیه می شود. و با انواع بادمجان ، سیب ، گوجه فرنگی و فلفل سبز با انواع چاشنی هایی مانند سبزیجاتی همچون جعفری، گشنیز و ریحان تهیه می شود.

3Buglama : این غذای گرجستانی از تکه های گوشت گوسفند یا گوساله نمک پاش که در آتش خشک شده درست می شود.

Chicken Tapaka – 4  :

این غذا از گوشت مرغی که درون ماهیتابه مخصوص سرخ شده و سپس با درب بسته طبخ می شود درست می شود. چاشنی های این غذا نمک و فلفل است و بسیار لذیذ می باشد. البته می توان از انواع ادویه جات دیگر مانند سیرهای له شده، پیازهای سبز، گشنیز، ریحان، ترخون و تره‌فرنگی هم برای طبخ این غذا کمک گرفت.

5– – satsivi : این غذا از گوشت مرغ یا بوقلمون و یا خروس تهیه می شود. به این ترتیب که ابتدا آن را کباب کرده و آن را داخل سس گوجه فرنگی مخصوص Satsivi که با انواع ادویه های مختلف محلی مزه دار شده قرار داده می شود.

6- چاخوخبیلی ( chakhokhbili ) : در اینجا هم گوشت مرغ تکه شده و سپس درون سس گوجه فرنگی با حرارت کم پخته می شود. در تهیه این غذا از انواع سیر، فلفل قرمز، پونه‌ی کوهی، ریحان، گشنیز و جعفری استفاده می شود.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/