آتن پایتخت پر جنب و جوش یونان و پرجمعیت ترین شهر یونان با تاریخ چند هزار ساله یکی از دلفریب ترین و مشهور ترین شهرهای دنیاست.

آشنایی با آتن

در این شهر اولین بار (100 سال پیش)مشعل بازیهای المیک روشن و اولین سری بازیهای المپیک انجام شد. این شهر یک شهر توریستی با اسلوب خاصی است. مردم این شهر صبح زود از خواب برمی خیزند و بعد از گذراندن یک روز پر مشغله خود را به یک خواب بعداظهری دعوت کرده و سپس شبها تا نیمه وقت بیدار می مانند و با گذراندن اوقات شبشان در رستورانها و کافه ها و سرگرمی های زیبای این شهر لذت می برند.

شهر آتن دارای 8 تپه بزرگ است که مهمترین و معروفترین این تپه ها ” آکروپلیس ” نام دارد و در گذشته های دور روی آن یک بنای قدیمی و معروف بنام پارتنون ( معبد خدای آتنا ) ساخته شده است. شهر آتن دارای یک قسمت قدیمی به نام Pl aka  است که شامل انواع بناهای تاریخی و دیدنی است.

اطراف و خارج شهر آتن را نیز کوههای Parnitha، Pen deli و Hymettos احاطه کرده اند.

نکات لازم برای سفر به شهر آتن :

1– ابتدا یک بروشور رایگان برای آتن و اتاکا و نقشه شهر و همچنین برنامه ساعت کاری وسایل نقلیه عمومی آن را  از مرکز مربوطه تهیه کرده و سپس برای گردش در شهر راه بیفتید.

2-یادتان باشد اختلاف زمانی یونان با ایران 1.30  ساعت است.

3-آب وهوای آتن مدیترانه ای است، تابستانها ممکن است مه آلود باشد و زمستانها تا ماه آوریل هنوز سرد و خنک است بطوریکه در آوریل شاید لازم باشد هنوز ژاکت بپوشید. بهترین فصل برای سفر به آتن بهار و پاییز است.

4– برای اینکه سفر به آتن در فصل تابستان بهتان خیلی خوش بگذرد بهتر است مانند مردم محلی خود این شهر صبح زود برای دیدن منظره طلوع خورشید و چشم انداز زیبای افق از خواب بیدار شوید و پس از بازدیدهای خود یک خواب نیمروزی بعداظهر داشته باشید، و سپس در تفریحگاهها و کافه ها و رستورانهای این شهر شب زنده داری نمائید.

5- قیمت هتلها در طول سال در آتن ثابت است و معمولا هتلها ی خوب کمی گران هستند ( میلا یک هتل 4 ستاره بطور متوسط  ۴۱- ۱۵۹ یورو قیمت دارد ) و بهتر است از هاستل برای اقامت استفاده کنید چون قیمتشان مناسب تر است. محله اومانیا محلی است که در ان هزینه اقامت از جاهای دیگر آتن کمتر است.

6- قیمت غذا در اتن بستگی به مکان فروش آن دارد. در محله ها و مراکز خرید محلی قیمتها متوسط است ولی در رستورانهایی با غذاهای انگلیسی قیمت بالاست.(در میان غذاهای آتن نوعی گوشت بریانی بنام جایرو تنها 4 یورو قیمت دارد و گزینه مناسبی است).

7-در استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو ، اتوبوس و یا تراموا دقت زیادی بخرج دهید ، چرا که در این مکانها جیب برهای حرفه ای وجود دارند.

8- اگر در تابستان به آتن سفر می کنید برای دیدن اکروپلیس صبح زود و یا نزدیک غروب وقت بگذارید تا اذیت نشوید.

9– با بلیطی که برای دیدن آکروپلیس تهیه کرده اید می توانید از معبد زئوس نیز دیدن کنید. ( موزه های آتن دوشنبه ها تعطیل هستند و جمعه ها تا 10 شب بازند)

جاذبه های گردشگری آتن

1- تپه آکروپلیس : این تپه سنگی بزرگ دقیقا در مرکز شهر آتن قرار گرفته مانند دژ برای حفاظت این شهر بوده و به مرور زمان روی آن بناها و کاخهای اشرافی زیادی ساخته شده است. امروزه ساختمان معبد آتنا (یا پارتنون) یکی از معروف ترین بناهای این شهر با معماری سبک ایکتینوس و 58 ستون زیبا ( مربوط به 5 قرن قبل از میلاد مسیح ) در این تپه باقی مانده است. در این معبد انواع اشیا قیمتی از جمله یک مجسمه 11 متری با تزئینای از جواهرات مختلف قرار دارد. روی این تپه 2 معبد باشکوه دیگر نیز خودنمایی می کند.

از دیگر ساختمانهای موجود روی تپه آکروپلیس “ارختئون”  Erechtheion است. این بنا به شکل عجیبی است یعنی یک قسمت بالایی مانند انسان و قسمت پایین مثل تنه مار دارد. در کف این معبد نیز یک روزنه وجود دارد و از درون آن تخته سنگی با افسانه ای زیبا در مورد آن دیده می شود.

2- موزه ملی باستان شناسی : این موزه یکی از قدیمی ترین موزه های شهر با 2000 شیئ گرانبها ست. از جمله مجسمه های این موزه مجسمه آفرودیت خندان و مجسمه کورونوس و مونالیزای مذکر است. جندین ماسک طلایی نیز بعنوان اشیا دیدنی در این موزه قرار دارند.

3 دماغه سونیون و معبد پوزئیدون : از این محل منظره زیبای غروب آفتاب در افقی از دریا بسیار دیدنی است.

4- بندر پایریس : این بندر مرکز اقتصادی برای شهر آتن محسوب می شده و اکنون یک جاذبه گردشگری برای آتن است. و دارای موزه باستان شناسی با انواع مجسمه است.

5 – پلاکا : یک محله ( دهکده ) معروف و قدیمی در شهر آتن است که از جاذبه های گردشگری آن بوده و دارای رستورانها و مغازه های زیبا همراه با کلیساهای قدیمی و ساختمانهایی به سبک معماری نئوکلاسیک بوده و در نقطه ای نزدیک تپه آکروپلیس واقع است.

6 – تپه لیکاوتوس : این تپه نیز مانند آکروپلیس درون شهر آتن قرار گرفته و دارای چشم اندازی زیبا از شهر بهمراه کافه و رستوران و هوایی تازه و خنک و مسیر پیاده روی از جاذبه های گردشگری آتن محسوب می شود. همچنین مردم آتن یک روز بخصوص را ( بنام روز clean  monday) روی این تپه بادبادک هوا می کنند.

7- میدان سینتاگما : این میدان در مرکز شهر اتن محلی برای برگزاری انواع جشنواره های مختلف است. در این میدان هتلهای بزرگ و زیبایی قرار گرفته و ساختمان مجلس آتن نیز در این میدان مرکزی واقع شده است.

8- آگورا : این منطقه باستانی دارای چندین موزه و ساختمان تاریخی از جمله ” هفاستوس” می باشد.

9 موزه آگروپلیس : در این موزه آثار قدیمی مربوط به قرن ششم قبل از میلاد مسیح و همچنینی تابلوهایی از پرتره اسکند مقدونی و مجسمه های گوناگون از جمله مجسمه مردی جوان که یک گوساله بر دوش می کشد و مجسمه چهره زنان باستان نگهداری می شود. این موزه دارای کافه با تراس و رستوران است که از آنجا چشم انداز زیبایی از تپه آکروپلیس نمایان است.

10 -موزه بناکی : در این موزه انواع جواهرات قدیمی مربوط به دوره های گذشته و آثار نقاشی و سرامیکی و … نگهداری می شود.

11- طاق Hadrian : از گذشته های دوردروازه شهر بوده و اکنون سالن تئاتر زیبایی در آن برپاست.

12 سواحل آتن : این شهر دارای سواحل زیبایی است که در آن می توان انواع ورزشهای تفریحی مانند قایق رانی، موج سواری، غواصی، چتربازی  (در حالی که یک قایق شما را به سرعت میکشد ) ، جت اسکی، کشتی سواری، ماهیگیری، گلف انجام داد و یا به مراکز آب درمانی و زیبایی درون هتلها رفت و یا بهمراه تورهای پیاده روی از گردش در این سواحل زیبا بهره برد.

13 – معبد زئوس المپیا : این معبد بزرگترین معبد در کشور یونان با ستونهای بسیار بلند بطول 17 متر است که در برهه های مختلف ساختش متوقف و دوباره از سر گرفته شده بطوریکه در کل  700 سال ساختنش طول کشیده است.

14 – محله محبوب Psiri : این محله با بناهای تاریخی و کافه های زیبا و همچنین هنرهای خیابانی که در بعضی از خیابانهای این محل اجرا می شود تجربه ای متفاوت است و از دیدنی هایی است که حتما باید ببینید.

15کوه لیکابتوس : از فراز این کوه همه شهر دیده شده و بسیار زیباست و می توان عکسهای پانورامای بی نظیری گرفت.

16- بازار پاندروسو Pandrossou : یک بازار محلی و دیدنی است که در آن صنایع دستی و همچنین انواع اشیا دیگر فروخته می شود.

17باغ ملی آتن : این باغ سر سبز و زیبا با گل های رنگارنگ درست در مرکز و قلب شهر آتن قرار گرفته است. در این باغ انواع مجسمه و گل و ساختمانهای کوچک باستانی که از قدیم باقی مانده است وجود دارد و یک ساختمان نیز هم اکنون بعنوان پارلمان بکار می رود.

18- اودئون : سالن نمایشی بزرگ در نزدیکی آکروپولیس شهر آتن است که همگی از جنس سنگ ساخته شده است. و باشکوه ترین سالن نمایش فضای باز و از دیدنی ترینهای شهر آتن است. این سالن دوهزار سال قدمت دارد.

19– علاوه بر اینها در شهر آتن انواع هتلهای مجلل و رستورانهای شیک با انواع غذاهای دریایی و محلی و متنوع و کافه های زیبا و و مراکز خرید بزرگ و کوچک برای خرید سوغات و همچنین تئاتر و گالری ها و … وجود دارند که می توانید برای تفریح استفاده کرده و از موسیقی و غذای این مکانها لذت ببرید.

رستوران های آتن

در یونان معمولا رستورانهای خوب منویی برای شما نمی آورند بلکه شما باید از گارسون در مورد غذاهای تازه و خوبی که همان روز رستوران آماده کرده بپرسید تا شما را راهنمایی کند. از انواع رستورانهایی که در شهر آتن وجود دارد می توان به اینها اشار کرد:

رستوران Thanasis

این رستوران معروفیتش را مدیون غذای سولاکی خوشمزه ای است که ارائه می کند. بطوریکه هر روزه مردم محلی و یا گردشگران زیادی برای خوردن این غذا در این رستوران جمع می شوند. علاوع بر غذای بذیذ سوولاکی ، این رستوران غذاهی دیگری مانند جوجوه، بیفتک، انواع سوسیس نیز ارائه می کند.

از مزایای این رستوران نزدیک بودن به ایستگاه مترو موناستریکی و همچنین قیمت بسیار مناسب غذاهای آن است.

رستوران Taverna Tou Psirri

این رستوران یکی از بهترین رستورانها ست که دارای انواع غذاهاذی یونان با قیمت بسیار مناسب است. محل قرار گیری آن در محله Psirri است و برای نشستن و صرف غذا هم محیط باز درون حیاط دارد و هم در داخل سالن . نکته ضروری در مورد آن این است که حتما در مورد نوع گوشتی که سفارش می دهید سوال کنید.

رستوران اسپوندی : این رستوران هم از استاندارد ترین ، بهترین و مشهورترین رستورانها در مرکز شهر آتن با معماری زیبا و مجلل  است. رستوران اسپوندی تاکنون نشان های زیادی گرفته و با فضای باز بزرگ و رقص نور و گلهای تزئینی زیبا و بسیار پرطرفدار است. غذاهای این رستوران فصلی بوده و به طرز حرفه ای مدرن و سنتی طبخ می شوند. در اینجا می توانید خرچنگ با ژله سبزیجات، کباب فبله گوسفندی با پشنیز و لیمو را که از بهترین غذاهایش هستند سفارش دهید.

رستوران Roomie : در واقع یک کافه با انواع نوشیدنی و عصرانه و دسر است.

رستوران لیتوس : این رستوران یک رستوران بزرگ و شیک در شهر آتن است که انواع غذاها را با کیفیت عالی ارائه می کند و قیمتش کمی بالاست.

رستوران Metaxy Mas Tavern : این رستوران بهترین و با کیفیت ترین و خوشمزه ترین غذاهای یونانی را سرو می کند.

رستوران فانکی گورمت : دارای دکوراسیون زیبا و غذاهای و دسر های خوشمزه است و گارسن ها و سرویس دهی بسیار خوب هستند.

غذاهای یونانی بعلت قرار گیری یونان در مرز قاره آسیا و اروپا مخلوطی از غذاهای شرق و غرب است.

غذاهای یونانی

در غذاهای یونان از روغن زیتون و پنیر فتا که از شیر بز تهیه می کنند و همچنین از سبزیجات تازه و غذاهای دریایی مانند میگو و ماهی زیاد استفاده می شود.

در اینجا چند نوع غذاهای مشهور و لذیذ یونان را نام می بریم :

1– ارکتیا Orektika : بیشتر بعنوان پیش غذاست و بسیار خوشمزه است.

2- دیپ : نوعی سس غلیظ است که برای مزه دار کردن گوشتها و غذاهای سرخ شده بکار می رود.

3– سوپ Lentil : این سوپ از عدس تهیه می شود

4- سوپ Fasolada : این هم نوعی سوپ است که از لوبیا سفید و روغن زیتون و انواع سبزیجات تازه تهیه می شود.

5- Loukaniko : سوسیس گوشت خوک خشک شده است.

6- Pasteli : یک نوع شیرینی تهیه شده از آرد و عسل و شکر و با دانه های کنجد است که به شکل کروی درست می شود.

7- Paximadi : یک نوع نان محلی یونانی است که از آرد گندم و جو تهیه می شود و بسیار پر طرفدار است.

8– دلمه : مانند دلمه برگ مو که در ایران و ترکیه تهیه می شود تین دلمه نیز تقریبا همتن مواد متشکله را دارد.

8- Yuvarlakia : از گوشت بره و برنج و بلغور درست می شوذ که در سسی از آبلیمو و تخم مرغ و آب گوشت قرار گرفته و بسیار مثوی و خوشمزه است.

9- کوفته Kefthe : همانند کوفته ای که در ایران و ترکیه و کشورهای آسیایی دیگر درست می شود است.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/