شاید برایتان جالب باشد که بزرگترین مرکز تولید گل‌های شاخه بریده ایران، در همین نزدیکی تهران است. پاکدشت، شهرستانی که تنها با ۳۰ دقیقه رانندگی از تهران به آن می‌رسید دارای باغ‌های گل فراوانی است که سالانه ۴۴۰ میلیون گل شاخه بریده در کشور تولید می‌کند و با این حجم تولید رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

موقعیت شهرستان پاکدشت

شهرستان پاکدشت با وسعتی حدود ۷۵۰ کیلومتر که در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق تهران  و در مسیر بزرگراه امام رضا (ع) واقع شده است یکی از شهرستان‌های تهران است که دیدن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

شهرستان پاکدشت از دو بخش مرکزی و شریف آباد تشکیل شده و در جنوب کوه‌های البرز و دماوند، شرق تهران و ری، شمال ورامین و غرب استان سمنان قرار دارد.

اگرچه این شهرستان از نظر آب‌و هوایی گرم و نیمه‌خشک است اما قسمت‌های شمالی پاکدشت به علت وجود ارتفاعات، آب‌وهوایی معتدل دارد. علاوه بر آن وجود رودخانه جاجرود و خاک حاصل‌خیز آن بستری مساعد برای کشاورزی و به ویژه پرورش گل و گیاه فراهم کرده است.

وجود بیش از ۵۰ اثر تاریخی که قریب به ۳۰ اثر آن ثبت ملی شده است، روستای هدف گردشگری، میراث معنوی عشایر پاکدشت و باغات و گل‌خانه‌های پرورش گل و گیاه شرایط مناسبی برای گردشگری در شهرستان پاکدشت ایجاد کرده است.

اظهارات و دست‌یافته‌های پژوهشگران نشان از آن دارد که شهرستان پاکدشت علاوه بر این که از سکونت‌گاه‌های مهم ایران بوده بلکه یکی از مراکز مهم تمدن کشور نیز در دل این دشت نهفته است.

بزرگترین تولیدکننده گل ایران

بیش از  هفتاد سال است که مردمان شهرستان پاکدشت از بستر مناسب آن برای پرورش گل مطلع شده اند و شغل اصلی خود را به این سو هدایت کرده اند. تا جایی که بیش از ۷۴۰ هکتار از زمین‌های پاکدشت برای پرورش گل به کار گرفته شده است. و از این طریق سالانه تولیدی معادل ۴۴۰ میلیون شاخه گل بریده برای کشور دارند.

از انواع تولیدات گل شهرستان پاکدشت می‌توان به آنتوریوم، ژربرا، رز، میخک، استرومربا، استرلیتزیا، لیسیانتوس، مریم و گلایول اشاره نمود. از کل حجم گل‌های تولیدی شهرستان پاکدشت بیش از ۶۰ درصدآن قابلیت صادرات به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، آسیای میانه و گاها برخی کشورهای اروپایی را داراهستند.

اگر شما هم از علاقه‌مندان گل و گیاه هستید سفر به شهرستان پاکدشت و بازدید از گلخانه‌های متنوع آن‌را از دست ندهید.

اگر قصد تهران‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های تهران از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.