ازبکستان از جمله کشورهای اعجاب انگیز آسیای مرکزی، برای گردشگران سرتاسر دنیا است. از دلایل شگفت انگیز بودن این کشور به وجود دو شهر سمرقند و بخارا در مسیر جاده ابریشم می توان اشاره کرد. مساحت آن ۴۴۷۴۰۰ کیلومتر مربع بوده و دارای میراث غنی و یک تاریخ طولانی و سنتی است. ازبکستان ۴ مکان مهم ثبت شده در میراث جهانی یونسکو و ۶ موضوع در فهرست میراث فرهنگی یونسکو دارد. در این نوشته سعی خواهد شد بهترین مکان ها جهت بازدید را به شما معرفی نماییم.

شهرهای مهم ازبکستان 
۱ . سمرقند

سمرقند تصاویری از دوران باستان را به تصویر می کشد و برای عصر تکنولوژی تقریبا افسانه ای است. با این حال،سمرقند امروز یک شهر پر جنب و جوش است که سنت هایش را پرورش می دهد. کاوش های باستان شناسی تاریخی را نزدیک به ۳۵۰۰ سال پیش در آن نشان می دهد؛ شهر Afrosiab ( افراسیاب ) در قرن هفتم پیش از میلاد تاسیس شد. این منطقه به طور مداوم مسکونی و به عنوان یک مرکز شناخته شده فرهنگی است . 

این شهر توسط اسکندر کبیر و چنگیزخان فتح شد، سرزمین پایتخت امپراتوری تیموریان بود و نقش مهمی در توسعه معماری و هنر اسلامی ایفا کرد. شما در این شهر باید از میدان Registan، بی بی خانم و گور امیر Gur Emir ، مجموعه مجتمع شاهزاده، افراسیاب و رصدخانه Ulughbek  بازدید کنید .

۲ . بخارا

مرکز تاریخی بخارا در قرن های پیشین، پایگاه مهمی برای الهیات و علوم اسلامی بوده است. مرکز قدیمی حفظ شده ، توسط یونسکو به عنوان یک شهر قرون وسطایی نمونه شناخته شده است. برنامه ریزی شهری، توسعه شهری، اقتصادی و علمی در بخارا تأثیر بزرگی بر جهان اسلام در قرون وسطی داشته است. اولین بنیاد معماری، آرامگاه اسماعیل سامانی در قرن ۱۰ میلادی اینجا واقع شده است. 

برای هفت قرن تا قرن شانزدهم، این شهر بزرگترین مرکز اسلامی برای مطالعه تصوف با صدها مسجد و مدرسه و یا مکان های یادگیری بوده است.  قدم زدن در اطراف شهر قدیمی برای مشاهده میراث معماری پیشنهاد می گردد.

 ۳ . خیوه Khiva

اولین محل میراث جهانی یونسکو در ازبکستان در سال ۱۹۹۰ به ثبت رسید و اهمیت آن در میراث استثنایی راه های ابریشم باستان است. Itchan Kala، که به معنای واقعی کلمه به عنوان بخشی درونی قدیمی شهر ترجمه می شود، توسط دیواره های گلی ضخیم محصور شده است. این شامل ۵۱ آثار است و اگر چه تقریبا ۲۵۰ خانواده هنوز خانه خود را در داخل آن ساخته اند، اما آن بیشتر شبیه یک موزه است . 

به نظر می رسد از مناره ها یا دیوارهای شهر،تصور کردن اینکه این در قرن ۲۱ است دشوار است . در اینجا  دانشمند AI-Khoresmi، پدر جبر، متولد شد و الگوریتم های جهان را معرفی کرد.

اگر قصد اسفر به ازبکستان را دارید می‌توانید برای یافتن بهترین هتل ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید   .