جزیره سانتورینی Santorini که در قدیم به ان ترا Thera می گفتند جزیره زیبا در جنوب کشور یونان قرار دارد و  دارای جمعیتی حدود 15000 نفر است . این جزیره با ساختمانهای سفید و سقف های گنبدی شکل فیروزه ای و خیابانهای پله پله مکانی خیال انگیز است که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدنش به این جزیره می آیند.

آشنایی با جزیره سانتورینی

این جزیره با قدمت 3500 ساله در کنار دریای اژه قرار گرفته بر دهانه کوههای آتشفشانی ساخته شده است و دارای دو منطقه بنام فیرا و اویا ( Oia) است که با داشتن فرودگاه محلی است که پروازهای از آتن به این جزیره فرود می آید. البته برای رفتن به این جزیره هم راه هوایی و هم دریایی وجود دارد. قسمت اویا ( oia )در شمال جزیره است که مشهورترین قسمت جزیره بحساب می آید.

جاذبه های گردشگری جزیره سانتورینی 

جزیره سانتورینی بصورت یک نمیدایره بوده و دارای جاذبه های گردشگری شگفت انگیز زیادی است . برای گردش در داخل جزیره سانتورینی از تاکسی یا اتوبوس استفاده می شود. ازجمله آنها می توان اینها را نام برد :

1-چشم اندا زیبای جزیره و دورنمای دریایی : این جزیره همراه با خانه های سنتی سفید و با گنبد های آبی رنگش و پیاده روهای باریک پله ای شیب دار زیبا که با قدم زدن در آنها قدم زدن روی گدازه های سرد شده آتشفشانی را تجربه می کنید.

2-شنا در ساحل آتشفشانی زیبا

3- مکان تاریخی آکروتیری : یک دهکده باستانی است.

4- قایقرانی با قایقهای دو بدنه

5- آتشفشان سانتورینی : این آتشفشان 3600 سال پیش فعال بوده و گودی( کالدرا )که به جای گذاشته  که دو جزیره کوچکدر داخل آن بوجود آمده است. هنوز هم از این منطقه گاز و چشمه های ابگرم خارج می شود. می توانید با تور به این کالدرا رفته همراه با صرف نهار از حمام و آبی معدنی آن نیز استفاده کنید.

6- شهر کوچک اویا Oia : این منطقه در شمال سانتورینی شاید مشهورترین قسمت جزیره است. خانه های سفیدکاری شده سنتی اویا هم اکنون به هتل و بوتیک تبدیل شده اند و هر گردشگری آرزوی دیدن آنها را دارد. همچنین در اویا به سمت خلیج آمودی یک مسیر زیگزاگی با رستورانهایی در کنار آن وجود دارند که بسیار دیدنی و زیباست.

7- آکوتیری و ساحل سرخ : این منطقه نزدیک فیرا بوده و باقیمانده گدازه های آتشفشانی است که قبلا رخ داده و بهمراه ساحلی قرمز رنگ در زیر یک صخره قرمز رنگ است

8- غواصی : برای دیدن لاشه کشتی باستانی یونانی بوده و بسیار لذت بخش است و بهتر است ان را امتحان کنید.

9- اسب سواری : از مهیج ترین و بهترین تفریحات سانتورینی است چرا که با اسب می توانید  روی تپه های جزیره بروید و یا در ساحل گشت و گذار کنید.

10  فیرا یا ثرا ( Firaَ ) : این منطقه پایتخت جزیره سانتورینی بوده و با خانه های مکعبی سفید و تراس و کوچه پس کوه های پیچ در پیچ و بناهای زیبای دیگر و صخره های شگفت انگیز بسیار منطقه جالبی است . در اینجا نیز ساختمانهای سنتی تبدیل به هتل یا رستوران و کافه و مغاره شده اند.

11 – موزه ماقبل تاریخ : این موزه بسیاری از مکشوفات پیدا شده در آکوتیری را شامل گلدان و سفال و سرامیک و مجسمه های گوناگون نگهداری می کند.

12- قایق سواری : این قایق سواری هیجان انگیز در خلیج آمودی Ammoudi  انجام می شود.

13- فانوس دریایی آکوتیری : این فانوس زیبا در دماغه جنوبی سانتورینی قرار گرفته و برای نیروی دریایی یونان است.

14- ثرای باستانی : اینجا نیز یک منطقه خرابه اما دیدنی است.

15- پیرگوس Pyrgos : این منطقه هم کلبه های سفید کاری شده دارد که روی یک تپه ساخته شده اند

رستوران های جزیره سانتورینی

در جزیره بسیاری از خانه های سنتی بصورت هتل یا رستوران در آمده اند. از بین این رستورانها بعضی بستر معروفیت پیدا کرده اند که به چند مورد از آنها می پردازیم :

1- رستوران ارگوسانتورینی : این رستوران در فیرا قرار دارد و دارای چشم اندازی زیبا و خارق العاده است. و غذاخوری آن در فضای باز و انواع غذاهای محلی و یونانی است.

2- رستوران آوکادو : یکی دیگر از رستورانهای سانتورینی با انواع غذاهای دریایی و مدیترانه ای یونان که بسیار لذیذ هستند.

3- رستوران روکا

4- رستوران ولکانو : در اینجا هم غذاهای دریایی و مدیترانه ای و تازه یونان سرو می شود با مزه ای که هرگز فراموش نخواهید کرد

5- رستوران آنوگی Anogi : در این رستوران غذاهای یونانی و فرنگی ( اسپانیایی ) با مزه بسیار خوب و لذیذ ارائه می شود.

مردم یونان بدلیل داشتن دریا در اطراف کشورشان غذاهای دریایی زیادی دارند. یونانی ها از انواع گوشت ماهی و خرچنگ و سایر آبزیان بیشتر از گوشت سایر حیوانات استفاده می کنند. آنان بغیر از آبزیان از گوشت گوسفند و خوک و خرگوش و گوساله هم در طبخ غذاها استفاده می کنند.

در اینجا به تعدادی از غذاهایی که با گوشت ( بخصوص گوشت آبزیان طبخ می شود اشاره می کنیم :

1- خوراک خرچنگ Astakos : این غذاه از غذاهای پرطرفدار یونان بوده و البته قیمتش بالاست . این غذا بیشتر در جزایر کنار دریا و سواحل مانند سانتورینی درست می شود.

2- Bacalhau : این غذا نوعی ماهی است که نمک سود شده و با سبزیجات تازه سرخ شده و همراه با سالادی بنام داکاس خورده می شود. در اینجا سالاد نقش مزه غذا را بعهده دارد.

3- اسپاگتی با خرچنگ : این اسپاگتی خوشمزه همراه با گوشت خرچنگ درست شده و با سبزیجات متنوع و روغن کنجد و روغن زیتون بهمراه ادویه جاتی مانند زنجبیل طبخ می شود.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/