02191020911 Info@hogotravel.ir

باغ عفیف آباد

در این مقاله با باغ عفیف آباد شیراز آشنا می شوید.

باغ شهر شیراز که به باغ‌هایش معروف است، دارای باغ‌های متعدد و زیبایی است که دیدن آن‌ها را نباید از دست داد. یکی از این باغ‌های زیبا باغ عفیف‌ آباد است که به باغ گلشن نیز آن‌را می‌شناسند.

باغ عفیف‌ آباد در محله ستارخان شیراز در خیابانی به همین نام قرار دارد.خیابانی نه‌چندان طولانی که از ابتدای آن ورودی باغ مشخص است. معماری باغ عفیف‌ آباد آمیزه‌ای از ویژگی‌های معماری در دوران هخامنشی، ساسانی و قاجار است. علاوه بر آن در معماری آن نمونه کاملی از هنر گلکاری ایرانی به کار برده شده‌است. در دل این باغ نیز یکی از بزرگترین موزه‌های سلاح خاورمیانه توسط ارتش بنا نهاده‌شده‌است.

داستان نام‌گذاری باغ عفیف آباد

باغ عفیف‌آباد با مساحتی قریب به ۱۲۷ هزار متر مربع، در دوره صفویه مورد استفاده شاهان صفوی بوده و از آن به عنوان محل اقامت و گردشگاه خود در سفر به شیراز استفاده می‌نمودند. پس از صفویه و در دوره قاجار، میرزا علی خان قوام الملک این باغ را خریداری می‌نماید و شروع به نوسازی آن می‌نماید. وی عمارتی باشکوه و زیبا در آن بنا می‌نهد و برای آبیاری گیاهان آن در نزدیکی باغ قناتی نیز می‌خرد. اما داستان باغ به همین جا ختم نشده و در اواخر دوره قاجار باغ عفیف‌آباد به عفیفه خانم، خواهرزاده قوام‌الملک می‌رسد.

عفیفه خانم تغییرات زیادی در باغ ایجاد کرد که باعث شهرت آن شد و از آن پس این باغ به یاغ عفیف‌آباد معروف گردید.

موزه سلاح

در سال ۱۳۴۰ ارتش باغ عفیف‌ آباد را در مزایده‌ای خریداری می‌نماید. پس از آن بعد از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۷۰ ، ۲۹ فروردین ماه و در روز ارتش ، این باغ به موزه نظامی شماره ۲ کشور تبدیل می‌گردد.

معماری عمارت باغ عفیف آباد

باغ عفیف‌ آباد در عین زیبایی، با سادگی خود دیرینگی‌اش را به نمایش می‌گذارد. سر در باغ دارای چهار ستون گچی ساده که با الگو گرفتن از سر ستون‌های تخت جمشید طراحی شده‌اند، می‌باشد. بالای سر در نیز نقش دو شیر که گویی در را در پنجه‌های خود گرفته‌اند، قرار دارد. در سوی دیگر در باغ نیز طرح مراسم تاج‌گذاری یکی از پادشاهان ساسانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

بنای عمارت نیز از دو طبقه شکل گرفته که در آن مجموعا نزدیک به ۳۰ تالار وجود دارد.

اگر قصد شیراز‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های استان فارس از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.

ارسال پاسخ

چرا هوگوتراول را انتخاب کنیم؟

  • 21 سال سابقه فعالیت مدیران آژانس
  • تخصصی کار کردن
  • داشتن کارگزارهای معتبر بین المللی
  • دارای شرکت مستقر در اروپا

پرسش خود را مطرح کنید

با ما تماس بگیرید.
تیم هوگوتراول با بیش از 21 سال سابقه در حوزه گردشگری، آماده پاسخگویی به پرسش های شما می باشد.

02191020911

info@hogotravel.ir