آشنایی با ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا از لحاظ بزرگی و دارای موقعیت ممتاز به عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری است.  این شهر مقصدی مناسب و مقرون به صرفه به حساب می آید. کرانه های دریای اژه در ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این کشور است، خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند، مملو از کرانه های قدیمی است که توسط باغ های زیبای زیتون، پرتگاه های سنگی و جنگل های کاج در بر گرفته شده اند. این منطقه تعطیلاتی به یاد ماندنی برای همه، از دوستداران طبیعت و خورشید گرفته تا عکاسان، مشتاقان ورزش، قایقرانان و باستانشناسان، فراهم می کند.

ازمیر، دومین بندر بزرگ ترکیه بعد از استانبول است. ازمیر یکی از جاذبه‌های توریستی ترکیه نیز به حساب می‌آید. سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه‌ای، آثار تاریخی متعدد از دوره‌های پیشین همانند شهر تاریخی افس یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای باستانی در دنیا و آبهای معدنی در سواحل چشمه، شهر باستانی ترووا و … همه ساله تعداد کثیری توریست علاقه‌مند به دریا و آثار تاریخی را به خود جلب مینماید.

کرانه های دریای اژه در ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این کشور می باشند. خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند، مملو از کرانه های قدیمی است که توسط باغهای زیتون، پرتگاههای سنگی و جنگلهای کاج احاطه شده اند .

اگر شما اسکله های ماهیگیری زیبا، روستاهای تفریحی پرطرفدار و یا بقایای تمدنهای باستانی را که گواهی بر ۵۰۰۰ سال تاریخ، فرهنگ و اسطوره می باشند را ترجیح دهید، این منطقه تعطیلاتی برای همه، از دوستداران طبیعت و خورشید گرفته تا عکاسان ، مشتاقان ورزش ، قایقرانان و باستانشناسان ، فراهم می کند. در تمام طول ساحل، اقامتگاههایی را می توان یافت که هر سلیقه و قیمتی را در بر میگیرند.

انتخاب سفر به ازمیر به سلیقه خوب شما را می رساند. همانگونه که از اسم این شهر پیداست (ازمیر در زبان ترکی به معنی زیباست) شهری واقعا زیبا و جذاب برای داشتن یک سفر هیجان انگیز و تجربه ای بی نظیر است

دیدنی های ازمیر

دیدنی های ازمیر برای گردشگران بسیار جذاب اند. شاید اکثر گردشگران در تابستان برای دیدن و لذت بردن از دریا و ساحل زیبای این شهر به آنجا می روند اما افراد دیگری نیز هستند که به دنبال اماکن دیدنی ازمیر و برنامه های هیجان انگیز این شهر  می گردند.

میدان کناک ازمیر

یکی از دیدنی های شهر ازمیر میدان کناک است. شهرت این میدان به دلیل برج ساعت آن است. این برج در سال ۱۹۰۱ میلادی ساخته شده است، در کنار این میدان مسجد کناک و بازار کمرالتی واقع شده است.

آسانسور

از دیگر جاذبه های شهر ازمیر آسانسور است. بنای آسانسور نام یکی از اماکن دیدنی و تاریخی ازمیر است. این آسانسور که در سال ۱۹۰۷ توسط تاجران یهودی ساخته شده برای جابجایی شهروندان از یک مکان پست بر فراز تپه ای که محل کسب و کار مردم قرار داشته ساخته شده است. این آسانسور در ابتدا با سیستم فشار آب کار می کرده است اما بعدها به سیستم الکتریکی تجهیز شده است. شما اکنون با سوار شدن در این آسانسور علاوه بر اینکه شهر و مناطق دیدنی آن را از بالا می بینید قادر خواهید بود از سوغاتی فروشی ها رستوران ها و کافی شاپ های آن نیز استفاده کنید.
تلفریک شهر ازمیر نیز همچون آسانسور شما را بر بلندای ازمیر می برد. این برج که در سال ۱۹۷۷ ساخته شده شما را به ارتفاع ۴۲۳ متری از سطح زمین خواهد برد.

محله آلزانکاک

اما در محله های دیدنی این شهر می توان از محله آلزانکاک نام برد. خیابان های باریک با خانه های به سبک یونانی و رستوران های دل انگیز. این محله از مرکز شهر چندان دفاصله ای ندارد و حمل و نقل عمومی برای آن وجود دارد.

کادیفکاله

از اماکن مهم می توان به کادیفکاله اشاره کرد که با نام قدیمی پاگوس یادگاری از آمازون‌ها و قرن چهارم قبل از میلاد بوده و در دوره ‌های امپراطوری یونان، رم، بیزانس و عثمانی دستخوش تغییراتی بوده است و با ۱۸۶ متر ارتفاع قرن‌ هاست که نگهبان دائمی شهر ازمیر و دریای اژه است. این قلعه در زمان اسکندرکبیر توسط یکی از ژنرال ‌های او بنام لیسماکوس بازسازی شد که آثار آن تا به امروز همچنان باقیست.

دلفین های پرنده

دلفین های پرنده در کارشی یاکا یک اثر تاریخی با نماد دوستی و برادری است.

حیسار

حیسار بزرگترین و قدیمی ترین مسجد در ترکیه است که دارای یک اندرون دلپذیر با یک منبر و محراب فوق العاده است. مساجد دیگر ازمیر شامل سالیچی اقلو، شادیروان و کمرالتی است.

بیشتر بخوانید :  جزیره ساموس

اما در زمره سایر دیدنی های می توان به پارک های ازمیر اشاره کرد مانند: کولتور پارک، پارک ادنان سایگون ، پارک اینسان حاک لاری ، پارک موامراکسوی و پارک تفریحی تورگوت ازال. قدیمی ترین کلیسای ازمیر، کلیسای سنت پلیکارت است. مهمانسرای کیزلار اقاسی، بنای یادبود آتاتورک در میدان جمهوریت که برروی یک اسب سوار شده است، این اثر خاطره گرامیداشت آزاد سازی این شهر توسط نیروهای ترکیه است

  • قلعه کادیفه کاله: با نام قدیمی پاگوس یادگاری از آمازون‌ها و قرن چهارم قبل از میلاد بوده و در دوره‌های امپراطوری یونان، رم، بیزانس و عثمانی دستخوش تغییراتی گردیده است و با ۱۸۶ متر ارتفاع قرن‌هاست که نگهبان دائمی شهر ازمیر و دریای اژه می‌باشد. این قلعه در زمان اسکندر مقدونی توسط یکی از ژنرال‌های او بنام لیسماکوس دوباره سازی گردید که آثار آن تا به امروز باقیست.
  • آرامگاه هخامنشی با شباهت بسیار زیاد به آرامگاه کورش بزرگ در فوچا

دیدنیهای ازمیر بسیار جذاب اند . شاید اکثر گردشگران در تابستان برای دریا و ساحل زیبای این شهرمی روند اما افراد دیگری نیز وجود دارند که به دنبال اماکن دیدنی ازمیر و برنامه های هیجان انگیز این شهر می گردند . میدان کناک یکی از دیدنیهای شهرازمیر است. این میدان به خاطر برج ساعت خود شهرت دارد. این برج در سال 1901 میلادی ساخته شده است در کنار این میدان مسجد کناک و بازار کمرالتی قرار دارد. اما از دیگر مکانهای دیدنی ازمیر آسانسور است. بنای آسانسور نام یکی از اماکن دیدنی و تاریخی ازمیر است.

این آسانسور که در سال 1907 توسط تاجران یهودی ساخته شده برای جابجایی شهروندان از یک مکان پست بر فراز تپه ای که محل کسب و کار مردم قرار داشته تعبیه شده است. این آسانسور در ابتدا با سیستم فشار آب کار می کرده است اما بعدها به سیستم الکتریکی مجهز شده است. شما اکنون با سوار شدن در این آسانسور علاوه برا اینکه شهر و مناطق دیدنی آن را از بال می بینید می توانید از سوغاتی فروشی ها رستوران ها و کافی شاپ های آن نیز استفاده کنید.

تلفریک شهر ازمیر نیز همچون آسانسور شما را بر فراز ازمیر می برد. این برج که در سال 1977 ساخته شده شما را به ارتفاع 423 متری از سطح زمین می برد. اما در محله های دیدنی این شهر می توان از محله آلزانکاک نام برد. خیابان های باریک با خانه های به سبک یونانی و رستوران های دل انگیز. این محله از مرکز شهر چندان دور نیست و حمل و نقل عمومی برای آن وجود دارد.

اما از اماکن مهم می توان به کادیفکاله اشاره کرد که با نام قدیمی پاگوس یادگاری از آمازون‌ها و قرن چهارم قبل از میلاد بوده و در دوره‌های امپراطوری یونان، رم، بیزانس و عثمانی دستخوش تغییراتی گردیده است و با ۱۸۶ متر ارتفاع قرن‌هاست که نگهبان دائمی شهر ازمیر و دریای اژه می‌باشد. این قلعه در زمان اسکندر کبیر توسط یکی از ژنرال‌های او بنام لیسماکوس دوباره سازی گردید که آثار آن تا به امروز باقیست.

بعد از این قلعه آگورا که بازاری نیز در این منطقه به همین نام است. یادگار دوره امپراتوری روم در این شهر است که از مکان هایی است که باید دید. در ازمیر موزه باستانشناسی ، موزه فرهنگ شناسی ، موزه آتاتورک ، موزه هنرهای نفیس ، موزه هنر ، موزه تاریخ طبیعی وجود دارد. اما دیدنی های ازمیر به موزه های آن ختم نمی شود. در بایراکلی یک معبد بنام آتنا به معني الهه عشق و مهارت ، کانالهای شیر ینیر و یشیل دره دو نمونه از آثار مهندسی رومی است.

رودخانه ملس که در سرتاسر عصر روم شرقی و عثمانی آب ازمیر را فراهم می کرد از اين منطقه عبور می کند. کلیسای سنت پلیکارت قدیمی ترین کلیسا درازمیر است. مهمانسرای کیزلار اقاسی ، بنای یادبود آتاتورک در میدان جمهوریت که برروی یک اسب نشسته است این اثر خاطره آزاد سازی این شهر توسط نیروهای ترکیه را گرامی می دارد.
دلفین های پرنده در کارشی یاکا یک اثر تاریخی است که سمبلی از دوستی و برادری میباشد . حیسار بزرگترین و قدیمی ترین مسجد در ترکیه است که دارای یک اندرون دلپذیر با یک منبر و محراب زیبا است . مساجد دیگر ازمیر شامل سالیچی اقلو ، شادیروان و کمرالتی مي باشد. اما در زمره جاهای دیدنی ازمیر ، پارک های این شهر است كه مي توان کولتور پارک ، پارک ادنان سایگون ، پارک اینسان حاک لاری ، پارک موامراکسوی و پارک تفریحی تورگوت ازال را نام برد

موزهٔ آتا تورک، ازمیر( Atatürk Müzesi) موزه آتاتورک، واقع در بلوار آتاتورک (در ازمیر)، در فواصل سال های ۱۸۷۵ تا ۱۸۸۰ با حمایت مالی یک تاجر فرش احداث گشت. در ساخت آن از سبک نئوکلاسیک و تلفیقی از سبکهای معماری دوره عثمانی و معماری شرقی استفاده شده است. این بنای چهار طبقه در ناحیه ای به مساحت ۸۵۲ مترمربع قرار دارد و طبقه اول آن، اقامتگاه خصوصی آتاتورک بود و امروزه اتاق جلسات، اتاق مطالعه، اتاق خواب، اتاق مهمان، نگهبانی و اتاق انتظار را دربرمیگیرد.

بیشتر بخوانید :  جزیره کرت

کدیفه کاله(Kadifkale) تپه کادیفه کاله در شرق ازمیر واقع است و دژی متعلق به قرون وسطی بر بالای آن قرار دارد;از بالی این تپه و بقایای برجای مانده از این دژ,چشم انداز شگفت انگیز شهر,خلیج ازمیر وتپه های آن مشاهده می شود.دیوارهای عظیم اطراف این دژ با چهل برج که قدمت آنها به قرون وسطی باز میگرددو چندین بنای دیگر متعلق به دوره ی حکومت رومیان,بیزانس ها,ژنوهاو عثمانیان از جاذبه های دیدنی این تپه هستند.

در پایین تچه نیز بقایایی از سالن نمایش رومی و ورزشگاهی با گنجایش بیست هزار نفر دیده میشود. برمگا(Bermaga) برمگا,واقع در فاصله ی صد کیلومتری از افسوس(Ephseus) شهر باستانی افسوس اشت که قدمت آن به شش هزار سال یش از میلاد بر می گردد,در شهر «سلچوک»(Selcuk)از استان ازمیر قرار گرفته است.طی حفاری ها و تحقیقات یاستان شناسی که در این مکان صورت گرفته، بقایا و استخوان هایی متعلق به عصر مفرغ و دورهٔ هیتیت از گورپشته تپه «ایاسلوک» (Ayasuluk) به دست آمده که نشان دهنده قدمت منطقه است.

این شهر باستانی همزمان با مهاجرت یونانیان از سواحل حاشیه دریای اژه به افسوس اغاز به توسعه نمود و در دورهٔ حکومت لیدیه ها به رشد و شکوفایی رسید. بعدها با حکومت رومیان، بیزانس ها و عثمانیان، بر

شبه جزیره ی چشمه(Ceme Yarimadasi) شبه جزیره«چشمه»واقع در غرب ازمیر که آب های دریای اژه آن را احاطه کرده، از جاذبههای زیبای منطقه به شمار میرود؛ در قرون هجدهم و نوزدهم به دنبال کشف نهرها و جویبارهای بی شمار، عنوان «چشمه» بر آن برگزیده شد.این شبه جزیره یکی از زیباترین اماکن ساحلی با آب های نیلگون و خلیج های زیبا است. قلعه متعلق به ژنوها که در قرن چهاردهم ساخته شد و در قرن شانزدهم همزمان با حکومت عثمانیان تحت مرمت و بازسازی قرار گرفت، یکی از جاذبه های چشمه به شمار می رود.مروزه با ساخت و راه اندازی اقامتگاه…

منطقه تایر (Tire) حدود یک ساعت از ازمیر فاصله دارد و در حدود ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر در پای کوه های آیدین (Aidin) واقع شده است. همچنین، تایر بزرگترین بازار محلی کلی ترکیه را دارد که هر سه شنبه برقرار می باشد. محله های قدیمی تایر، جاذبه های زیادی به همراه کباب ها و کوفته های لذیذ دارد که جزئی از هنرهای مردم محلی است.

جشنواره رقصی های محلی بین المللی نمایشگاه ازمیر(Izmir Fair International Folk Dances Festival) اولین بار در سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰ در استانبول آغاز شد. سپس از سال ۱۹۹۵،این جشنواره در ازمیر برگزار شد. در این جشنواره، رقص های گوناگون محلی نمایش داده می شود که برخی در ازمیر منحصر به فرد هستند. این جشنواره، منجر به تشکیل گروهی با حدود رقصنده شد که در مکان های گوناگون برنامه اجرا می کنند.

ازمیر در زبان ترکی به معنای “زیبا” ست ، این شهر توریستی ترکیه بر فراز یک خلیج بلند و باریک قرار دارد . کرانه های دریای اژه ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این شهر می باشند . خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند ، مملو است از کرانه های قدیمی که توسط باغ های زیتون ، پرتگاه های سنگی و جنگل های کاج احاطه شده اند و لذت از این منظره باشکوه یکی از تفریحات ازمیر در هنگام غروب آفتاب ، بشمار می آید .

اگر در سفر ترکیه ، مایلید تور ازمیر را انتخاب کنید ، با انتخاب این شهر ، سفر هیجان انگیز و لذت بخشی پیش روی شما خواهد بود . در این سفر میتوانید در بهترین رستوران های ازمیر ، غذاهای ترکی را امتحان کنید .

رستوران های ازمیر

رستوران آسانسور ازمیر
Asansor restaurant in Izmir   

در کنار بازدید شبانه از شهر زیبای ازمیر میتوانید یک شام خوشمزه و رومانتیک نیز میل کنید و بهترین رستوران برای این پیشنهاد ، رستوران آسانسور ازمیر است  . آسانسور یکی از دیدنی های ازمیر است که بر فراز آن منظره ای از تمام شهر را خواهید دید . بر بالای این بنای تاریخی ازمیر ، رستورانی بنا شده که میتوانید غذاهای ایتالیایی و ترکی و فرانسوی را با توجه به سلیقه خودتان ، در آنجا میل نمایید . پیشنهاد ما به شما امتحان کباب آسانسور است . یک کباب ترکی سنتی با گیاه خشک ترد با ورقه های گوشت گاو و گلوله های گوشت با ماست و یک سس گوجه مخصوص میباشد .

رستوران کفی ازمیر
kefi restaurant in Izmir

رستوران های ازمیر متنوع هستند و انواع غذا را میتوانید در این رستورانها ، میل کنید اما نباید فراموش کرد که رستوران های ترکیه بهترین مکان برای چشیدن طعم غذای ترکی هستند . در تور ازمیر هم رستوران های خوبی برای صرف غذا در انتظار شماست . کفی یک غذاخوری شیک در ازمیر است با غذاهایی عالی . بیشتر غذاها با ماهی دریایی طبخ می‌شوند ، اما غذاهای گوشتی هم در منوی رستوران هست که از بین آن‌ها ، خوراک بره با رازیانه ، لذیذ و خوشمزه است . قیمت غذاهای دریایی رستوران کفی با توجه به کیفیت غذا ، بسیار مناسب است .

بیشتر بخوانید :  تایلند

رستوران آیوالیک سهیر کلوبو ازمیر
Ayvalik Sehir Kulübü restaurant in Izmir
رستوران آیوالیک سهیر کلوبو یکی از بهترین رستوران های ازمیر است که در آن غذاهای دریایی نیز سرو می شود . پیشنهاد ما به شما در این رستوران هشت پا دریایی بسیار لذیذ و ظروف صدف دریایی است . این رستوران در مقایسه با رستوران های اطراف دارای قیمت بسیار مناسبی است با داشتن محیطی آرام لذت زیادی را برای شما فراهم می کند . شما میتوانید انواع مختلفی از مزه ها را سفارش دهید با انواع متفاوتی از نوشیدنی که شما می خواهید .

این رستوران دقیقا در کنار دریا واقع شده و مشاهده غروب آفتاب در سطح دریا در این رستوران لذت بسیاری دارد . محیط بسیار عالی همراه با غذاهای بسیار لذیذ بیش از صد سال است که در آیوالیک زبان زد است . همچنین قهوه فرانسوی آیوالیک نیز بسیار معروف است که نباید در تور ازمیر آنرا از دست داد .

فرهنگ غذایی ترکیه

ویژگی های فرهنگی امپراطوری عثمانی تاثیر شگرفی را در غذاهای ترکیه گذاشته است و این مسئله در کنار قدرت صنعت گردشگری این کشور، باعث شده تا نام غذاهای ترکیه به عنوان یکی از برجسته ترین و اشتها آورترین غذاهای جهان مطرح شوند. میراث غذایی عثمانی در نتیجه ترکیب انواع شیوه های پخت و پز و موادد اولیه ی غذاها در آسیای مرکزی، قفقاز، خاورمیانه، مدیترانه و بالکان به وجود آمده و ساختاری چند فرهنگی دارد.
به دلیل استفاده ی زیاد از سبزیجات و ماهی تازه و روغن زیتون غذاهای این کشور از غذاهای غنی جهان نیز به حساب می آیند. مواد پر کاربرد در آشپزی ترکیه گوشت، سبزیجات و حبوبات را شامل می شوند و به دلیل استفاده از غذاهای آبکی و خورش مصرف نان نیز در این کشور بالا است.

صبحانه، بخش مهمی از وعده های غذایی برای ساکنان ترکیه می باشد و موادی سالم،مغذی و خوشمزه را شامل می شود که در نقاط مختلف به شکل های متفاوتی سرو می گردد. سبزیجات، گوجه فرنگی ، خیار و فلفل از جمله موادی هستند که در صبحانه به همراه پنیر، تخم مرغ، زیتون، عسل، خامه وشیر خورده می شود. نان های محلی هر منطقه ، نان ذرت و نان حلقه ای یکی از اجزای اصلی این وعده ی غذایی به شمار می روند. در روز های یکشنبه صبحانه مفصل تر تهیه می گردد و بهانه ای برای دورهمی های اجتماعی را ایجاد می کند .

کباب ها جایگاه خاصی در فرهنگ غذایی ترکیه دارند و با روش های متفاوتی طبخ می شوند در کنار این کباب ها بسته به مواد تشکیل دهنده و شیوه ی پخت، برنج، برنج بلغور و سبزی نیز سرو می گردد

کوفته

یکی از غذاهای پرطرفدار در ترکیه کوفته است که انواع و اقسام گوناگونی دارد، اما کوفته ی مهم ترکیه آن است که با گوشت چرخ کرده ی گوسفند یا گوساله درست می شود، این غذا در ایران هم پخته می شود و از خوراک های محبوب در کشورمان هم هست.

کوفته گوشت چرخ کرده به شکل گلوله گلوله در می آید و در مرکز آن آلوی ترش یا زرشک قرار می گیرد و سپس پخته می شود، کوفته خوراکی آب دار است و همراه آن سالاد یا ماست ساده سرو می شود.

از بهترین کوفته های ترکیه می توان به کوفته برنجی و کوفته ی سرخ شده ( بدون آب ) اشاره نمود.

اما به دلیل اختلاف ادویه جاتی که در ترکیه برای پخت کوفته استفاده می شود پیشنهاد می کنیم طعم لذیذ کوفته در این کشور را از دست ندهید.

امام | İmam Bayıldı

این غذا یک بادمجون شکم پر تمام عیار است، داخل بادمجان ها خالی می شود و موادی همچون برنج، بلغور، گوشت چرخ کرده پر می شود، امکان درست کردن این غذا با موادی که مخصوص افراد وجترین هست هم امکان پذیر می باشد، موادی مانند گوجه فرنگی و کدو.

ابتدا بادمجان ها سرخ شده و پس از پر شدن با مواد غذایی مورد نظر در آب پخته می شود.

پوره بادمجان | Smoked aubergine purée

اگر به دنبال یک غذای سبک و خوشمزه ی ناب ترکی می گردید که ساده هم باشد پوره ی بادمجان بهترین گذینه است، در این غذا بادمجان ها به خوبی پخته می شوند، سپس کوبیده یا چرخ می گردند و با موادی مانند لوبیا، نخود و ذرت مخلوط می شوند، این خوراک غذایی ناب برای گیاه خواران است، البته برخی هم مرغ یا گوشت را به این مخلوط به دلخواه اضافه می کنند تا طعمی متفاوت تر به خود بگیرد اما حقیقت اصلی پوره ی بادمجان بدون هرگونه گوشتی است و تنها رمز خوش طعم شدن این غذا ادویه جات و سبزیجاتی است که در آن استفاده می کنند.

غذای اصیل ترکی | Turkish lamb pilau

برنج در غذاهای ترکی هم مانند دیگر کشورهای آسیایی نقش چشم گیری دارد و از دیرباز در خوراک هایشان استفاده می شده است، برای مثال یکی از برترین غذاهای ترکی همین مورد است که با برنج پخته شده، دارچین، نعنا، زردآلو و گوشت بره درست می شود و از برترین و خوشمزه ترین خوراک های محلی ترکیه می باشد، برخی از مرغ یا گوشت گاو و گوسفند هم در این غذا استفاده می کنند اما در اصل باید با گوشت بره پخته شود

ارسال پاسخ

چرا هوگوتراول را انتخاب کنیم؟

  • 21 سال سابقه فعالیت مدیران آژانس
  • تخصصی کار کردن
  • داشتن کارگزارهای معتبر بین المللی
  • دارای شرکت مستقر در اروپا

پرسش خود را مطرح کنید


با ما تماس بگیرید.
تیم هوگوتراول با بیش از 14 سال سابقه در حوزه گردشگری، آماده پاسخگویی به پرسش های شما می باشد.

02191020911

info@hogotravel.ir