مهاجرت به کانادا از طریق مهارت و تخصص

تعداد زیادی از افراد درسراسر جهان در جستجوی کشوری مناسب برای مهاجرت و به کار گیری روشی ایده‌آل و مقرون به صرفه برای دستیابی به این هدف هستند. در این بین بعضی به دنبال مهاجرت به اروپا و حوزه‌ی شنگن و یا دریافت ویزای کشورهای دیگری مانند استرالیا، انگلستان و یا آمریکا هستند، اما بیشتر افراد به دلایل متفاوتی نظیر هجوم پناهندگان غیرقانونی و عدم تمایل کشورهای ذکر شده به پذیرش مهاجر، با مقررات و موانع دشواری مواجه شده و موفق به دریافت اقامت نمی شوند.

با این وجود، کانادا به عنوان یکی از ده قدرت برتر و دومین کشور وسیع جهان و داشتن تنها ۳۷٫۵ میلیون جمعیت، کماکان یکی از مورد اقبال ترین مقاصد مهاجرت محسوب می‌شود. به دلایلی نظیر آزادی‌های اجتماعی، فرصت‌های شغلی فراوان، بازار کار فعال، چند فرهنگی و چند زبانه بودن، کیفیت و امکانات آموزشی، خدمات درمانی رایگان، خدمات دولتی مختلف، رفاه اجتماعی، امنیت بالا و مواردی از این قبیل، از محبوبیت فراوانی میان مهاجرین و حتی شهروندان بومی  برخوردار است.

یکی از هدف های اصلی سازمان مهاجرت کانادا پذیرش افراد دارای مهارت بالای کاری و متخصص جهت مشارکت هدفمند در اقتصاد رو به رشد این کشور است. بنابراین نیروی کار متخصصی (Skilled worker) که با قصد کار و زندگی دائم در کانادا مستقر می‌شوند، دارای ارزش بالایی برای اقتصاد و بهبود وضعیت بازار کار کانادا هستند.

به عبارت دیگر درخواست کنندگان موفق نیروی کار ماهر یا همان اسکیل ورکر، می توانند ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت و به همراه خانواده خود به این کشور مهاجرت کنند.

مهاجرت از طریق تخصص فدرال

به عنوان فرد متخصص ویا نیروی کار چندین راه پیش روی شما قرار دارد. برای نمونه، امکان دارد برای درخواست از راه برنامه‌ی اسکیل ورکر فدرال کشور کانادا شرایط لازم را داشته باشید و یا در صورتی که منطقه موردنظر شما کبک است، برنامه‌ی اسکیل ورکر کبک راه انتخابی شما برای مهاجرت شما و خانواده‌ی شما به این استان باشد. علاوه بر این در اگر که در مورد استان‌ها و حوزه های مختلف کانادا اطلاعات داشته باشید و از پیش بدانید که در کجای کانادا قصد زندگی و اقامت دارید، می‌توانید بر اساس شرایط خود برای طرح‌های نامزدی استانی درخواست ارائه کنید. عموماً مهاجرت به کانادا از طریق تخصص و مهارت کاری در سه دسته زیر طبقه بندی می‌شود که در ادامه به هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

برنامه اسکیل ورکر فدرال: این برنامه‌ی مهاجرتی برای آن قبیل از افرادی است که دارای تجربه‌ی کاری خاصی هستند و می خواهند مقیم یکی از استان‌ها یا حوزه های کشور کانادا به استثنای استان کبک شوند.

برنامه اسکیل ورکر کبک: افرادی که می خواهند به استان کبک مهاجرت کنند، می توانند بنا به شرایط خود صلاحیت لازم برای اقدام از طریق این برنامه را داشته باشند.

برنامه‌ی نامزد استانیPNP: بیشتر استان‌ها و نواحی کانادا برای درخواست کنندگان مهاجرت و زندگی در هر یک از استان‌ها، دارای برنامه‌ی اسکیل ورکر جداگانه و مخصوص به خود هستند. معمولاً این پلن‌های مهاجرتی با سرعت رسیدگی می‌شوند و به فرد نامزد این اجازه را می‌دهند تا مدرک کاندیداتوری استانی را اخذ نماید. در بیشتر موارد، این سند و گواهی فرد نامزد شده را قادر می‌سازد تا به نسبت سایر برنامه‌های مهاجرتی، سریع‌تر برای مهاجرت اقدام کند.

علاوه بر این کارفرماهای بسیاری در کانادا پیگیر نیروی کار خارجی ماهر و جذب این افراد در سریع‌ترین وجه ممکن در گروه خود هستند. در صورتی که بتوانید از یک کارفرما در کشور کانادا پیشنهاد شغلی بگیرید، امکان دارد برای روند درخواست سریع مهاجرت به کانادا نیز دارای شرایط لازم شناخته شوید.

اسکیل ورکر فدرال FSWP

برنامه‌ی فدرال اسکیل ورکر، اصلی‌ترین راه مهاجرت کاری و شغلی به کانادا محسوب می شود و به فرد متخصص و دارای مهارت کاری و خانواده او این امکان را می‌دهد تا شهروندان مقیم کانادا تبدیل شوند. اولین مرحله برای یک درخواست کننده‌ی شرکت در برنامه اسکیل ورکر فدرال این است که با ایجاد یک پرونده اکسپرس اینتری اشتیاق خود را برای این برنامه نشان دهد و طبق مشخصات وارد شده در حساب کاربری آنلاین خود ، بر اساس نظام جامع امتیازبندی CRS اکسپرس اینتری، در میان سایر نامزد ها و رقبا امتیاز و رتبه‌ای کسب ‌کند.

بنابراین، دولت کانادا بر اساس یک زمان‌بندی معین به افرادی با بالاترین امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری، دعوت‌نامه‌ی درخواست یا همان ITA ارائه می کند و علاوه بر این لیست امتیازهای مردود CRS را نیز منتشر می‌کند. البته باید توجه کنید که امتیاز CRS مسئله‌ای ثابت و تغییر ناپذیر نیست و بعضی از افراد امکان افزایش امتیاز از راه بهبود معیارهای ارزیابی را خواهند داشت.

بعضی از تخصص های واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا از راه اسکیل ورکر

حسابدار و دفتردار

برنامه‌نویسان و طراحان و توسعه‌دهندگان وب‌سایت

مدیران ساخت‌وساز

کارشناسان بیمه

کارشناسان هواشناسی

فیزیک‎دان و ستاره شناسان

شیمی­دان‌ها

زیست‌شناسان

پرستاران

پزشکان عمومی و متخصص

دندان‌پزشکان

بینایی‌سنج

شنوایی‌شناس

فیریوتراپیست

کاردرمانگر

و…

نحوه‌ی امتیازدهی برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

جهت تایید صلاحیت و گزینش به عنوان نیروی کار ماهر در کانادا می بایست حداقل شرایط مورد نیاز از جهت سن، تحصیلات، مدرک زبان و سابقه‌ی کار را دارا باشید. بر اساس سیستم امتیازدهی دولت فدرال ، حداقل ۶۷ امتیاز جهت مهاجرت به این کشور از راه تخصص نیاز است. این نظام امتیازدهی شامل ۶ بخش اصلی است که این حوزه ها عبارت اند از:

  • سن
  • تحصیلات
  • مهارت زبان
  • سابقه‌ی کار
  • سازگاری و وفق‌پذیری

سن (حداکثر ۱۲ امتیاز)

همانطور که در زیر اشاره شده، به افراد درخواست کننده‌ی مهاجرت به کانادا، طبق سن آنها امتیاز داده می‌شود. مشخص است که هر چه سن فرد بالاتر باشد، امتیاز کمتری جهت مهاجرت به کشور کانادا از طریق اسکیل ورکر خواهد داشت.

سن                     امتیاز

زیر ۱۸ سال            ۰ امتیاز

۱۸ تا ۳۵ سال         ۱۲ امتیاز

۳۶ سال   ۱۱ امتیاز

۳۷ سال   ۱۰ امتیاز

۳۸ سال   ۹ امتیاز

۳۹ سال   ۸ امتیاز

۴۰ سال   ۷ امتیاز

۴۱ سال   ۶ امتیاز

۴۲ سال   ۵ امتیاز

۴۳ سال   ۴ امتیاز

۴۴ سال   ۳ امتیاز

۴۵ سال   ۲ امتیاز

۴۶ سال   ۱ امتیاز

۴۷ سال یا بالاتر      ۰ امتیاز

تحصیلات (حداکثر ۲۵ امتیاز)

اگر تحصیلات شما در کشوری غیر از کانادا است، می بایست مدارک خود را برای دولت کانادا ارسال کنید و پس از بررسی و سنجش اعتبار، مدرک شما حداقل برابر با دیپلم کانادایی باشد.

مهارت زبان (حداکثر ۲۸ امتیاز)

مهارت داشتن در حداقل یکی از دو زبان رسمی کانادا، یعنی انگلیسی و فرانسوی یکی از مهم‌ترین امتیازات جهت مهاجرت به کانادا از راه اسکیل ورکر است. برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی و فرانسوی می‌توانید حداکثر ۲۸ امتیاز به دست آورید که این امتیازات میان چهار مهارت اصلی زبان یعنی صحبت کردن، خواندن، نوشتن وگوش دادن تقسیم می‌شود.

برای اثبات مهارت خود در زبان انگلیسی، شما می بایست در یک سیستم امتیازدهی به نام CLB شرکت کنید. CLBنوعی سیستم امتیاز دهی است که به وسیله‌ی دولت کانادا برای مهاجران بزرگسال طراحی شده و می تواند مجموعه‌ای آزمون‌های استاندارد (شبیه آیلتس) باشد که توانایی تبدیل به نمره هایCLB  را دارند. علاوه بر این، برای اثبات مهارت در زبان فرانسوی می بایست در آزمون NCLC شرکت کنید.

سابقه‌ی کار (حداکثر ۱۵ امتیاز)

داشتن سابقه‌ی کار یکی از با اهمیت ترین فاکتور های برگزیده شدن شما جهت مهاجرت به کشور کانادا از طریق اسکیل ورکر است. همانطور که در زیر اشاره شده، هر چه سابقه‌ی کار شما بیشتر باشد، امتیاز بیشتری به دست خواهید آورد و به تبع بخت بیشتری برای مهاجرت خواهید داشت. البته منظور ما از سال ، تعداد سال‌هایی است که فرد در آن ها حداقل ۳۰ ساعت در هر هفته ( و یا ۱۵ ساعت در هفته طی دو سال) کار کرده باشد.

سابقه‌ی کار              امتیاز

۱ سال                  ۹ امتیاز

۲ تا ۳ سال              ۱۱ امتیاز

۴ تا ۵ سال              ۱۳ امتیاز

۶ سال یا بالاتر        ۱۵ امتیاز

داشتن پیشنهاد کار در کشور کانادا (حداکثر ۱۰ امتیاز)

اگر از جانب کارفرمایی در کشور کانادا پیشنهاد کار تمام وقت (حداقل ۳۰ ساعت در هفته) به مدت حداقل ۱ سال داشته باشید، می توانید امتیاز این حوزه را به دست آورید. البته باید توجه داشته باشید که این پیشنهاد کار را می بایست پیش از مهاجرت دریافت کرده باشید. پس از ارائه‌ی این پیشنهاد شغلی به دولت کانادا، می بایست اثبات کنید که واقعاً در آن حرفه مهارت دارید و توانایی آن را دارید که پس از حضور در کانادا مجوزهای مورد نیاز برای انجام آن کار را اخذ کنید.

سازگاری (حداکثر ۱۰ امتیاز)

اگر می خواهید به همراه همسرتان به کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید طبق شرایط خاصی، امتیازات این بخش را به دست آورید. با توجه به امتیازاتی که در زیر اشاره شده، شما و همسرتان می توانید حداکثر ۱۰ امتیاز از این قسمت به دست آورید که کمک بزرگی در راه مهاجرت به کشور کانادا از طریق تخصص خواهد بود.

سطح زبان همسرتان                حداکثر ۵ امتیاز

شغل گذشته‌ی شما در کشور کانادا           حداکثر ۱۰ امتیاز

شغل گذشته‌ی همسر شما در کشور کانادا حداکثر ۵ امتیاز

داشتن دعو‌ت‌نامه‌ی شغلی        حداکثر ۵ امتیاز

تحصیلات گذشته‌ی شما در کشور کانادا   حداکثر ۵ امتیاز

تحصیلات گذشته‌ی همسر شما در کشور کانادا        حداکثر ۵ امتیاز

حضور یکی از بستگان نزدیک در کشور کانادا      حداکثر ۵ امتیاز

خوب یا بد بودن مهاجرت به کشور کانادا از طریق تخصص

شایان ذکر است که کانادا یکی از بهترین مناطق جهت مهاجرت است. با اینکه که سعی کردیم تمامی موارد لازم درباره‌ی مهاجرت به کشور کانادا از راه تخصص بیان شود، اما باز هم حضور کارشناسان و مشاوران بخش مهاجرت می‌تواند بسیار برای شما کارساز و سودمند باشد. بنابراین می توانید با ما تماس بگیرید و اطلاعات ارزشمندی را به دست آورید. علاوه بر این می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر سایر مقاله های ما را مطالعه کنید. همچنین می توانید در زیر این مطلب نظرات خود را بیان کنید.