در سفر به شیراز یکی از محل‌هایی که بازدید آن با شگفتی‌های بسیار همراه است و دیدن آن‌را نباید از دست داد مسجد نصیرالملک است. مسجدی که برای خیلی از بازدیدکنندگان دلیل سفر به شیراز است. مسجدی که به دلیل بنای زیبای آن به مسجد صورتی نیز معروف است.

هنر رنگ‌های مسجد نصیرالملک

در مسجد نصیرالملک بازی رنگ‌ها معجزه‌ای را خلق می‌کند که هوش از سر هر بازدیدکننده‌ای می‌رباید. مسجدی دارای کاشی‌کاری، گچ‌بری و شیشه‌های رنگی که زیبایی بی‌نظیری را در کنار هم خلق کرده اند. نور منعکس شده از شیشه‌های رنگی شبستان مسجد،  رنگین کمان شگفت‌آوری را بر روی زمین فیروزه‌ای  نقش می‌زند که جلوه‌ای زیبا به مسجد می‌بخشد.

معماری خیره‌کننده مسجد نصیرالملک

علاوه بر هنر رنگ‌ها، معماری مسجد نصیرالمک نیز به شگفتی آن می‌افزاید. در قسمت شمال حیاط، طاقی بلند و زیبا وجود دارد که به طاق مروارید مشهور است، کاشی‌کاری  درونی و بیرونی این طاق به صورتی حیرت‌آور زیبا است. در دو سمت چپ و راست طاق مروارید نیز دو طاق کوچکتر وجود دارد که ورودی طاق اصلی است. سقف طاق نیز با هنر مقرنس و کاسه‌سازی تزئین گردیده است.

در طبقه دوم نیز، دو حجره وجود دارد که پنجره‌های چوبی آن با شیشه‌های رنگی مزین شده اند. شبستان اصلی نیز در سمت راست حیاط قرار دارد که دارای ۷ درب چوبی بزرگ است. در شبستان ۱۲ ستون سنگی که نماد ۱۲ امام است در دو ردیف ۶ تایی قرار گرفته که سقف شبستان به آن‌ها تکیه داده است. سقف، دیواره‌ها و محراب نیز به سبکی زیبا کاشی‌کاری شده اند و بر روی این کاشی‌ها آیات و احادیثی نیز نگارش شده است.

در کنار این‌ها نیز دری وجود دارد که ما را به سمت چاه‌های آب هدایت می‌کند. چیزی که در تمام مسجد بازدیدکننده را به وجد می آورد این است که با گذر از هر قسمت و ورود به بخشی دیگر شاهکاری از معماری را تجربه می‌کند.

مسجد نصیرالملک

در مشرق حیاط نیز، شبستانی ساخته شده که در جلوی آن ایوانی به پهنای ۶ متر قرار گرفته که به وسیله هشت طاق‌نما از حیاط جدا می‌شود.

در جنوب حیاط نیز، طاق‌نمای کاشی‌کاری شده دیگری که با هنر سازندگانش از مقرنس و کاشی‌کاری بهره‌گرفته است ولی با عمقی کمتر از طاق‌نمای شمالی وجود دارد. بر روی این طاق، دو گلدسته زیبا خودنمایی می‌کنند.

زیبایی این مسجد به قدری خیره‌کننده است که در جای جای آن بازدیدکنندگانی از شهرها و کشورهای متفاوت را می‌بینید که مشغول به عکس‌برداری و ثبت زیبایی‌های آن در ذهن و قلب خود هستند.

البته فراموش نکنید که برای دیدن زیبایی بیشتر و نقش رنگ‌ها برنامه بازدید این مسجد را صبح زود انجام دهید.

اگر قصد شیراز‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های استان فارس از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید