در این مقاله با مدرسه آقاباباخان آشنا می شوید.

نام کریم‌خان زند همیشه در کنار حمام، بازار و مسجد وکیل می‌درخشد، اما شاید کمتر کسی باشد بداند که کریم‌خان در مجموعه خود قصد ساخت یک مدرسه را نیز در سر داشته است. مدرسه‌ای که امروزه به نام مدرسه آقاباباخان در شیراز شهرت دارد. اگرچه وی دستور ساخت مدرسه را صادر کرد و ساخت مدرسه در زمان حیات وی آغاز شد اما اتمام این مدرسه با شکوه را نتوانست قبل از مرگ خود نظاره کند.

تاریخچه مدرسه آقاباباخان

مدرسه آقاباباخان که بعضی‌ها آن‌را به عنوان مدرسه وکیل نیز می‌شناسند توسط کریم‌خان در دوره زندیه شروع به ساخت شد، توسط حاجی حسن صدر اصفهانی ادامه پیدا کرد و در نهایت این آقاباباخان فراش‌باشی از مستخدمان مرحوم فرمانفرما بود که آن را در سال ۱۲۴۰ به اتمام رساند. این مدرسه زیبا در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۴۷ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

مدرسه آقا بابا خان در مجموعه زندیه شیراز و در جنوب دیوار جنوبی مسجد وکیل و کوچه شمالی – جنوبی بازار وکیل قرار گرفته است.

معماری مدرسه آقاباباخان

بنای مدرسه آقاباباخان از ۲۲ حجره، چهار گوشواره و یک ارسی تشکیل شده است. در قسمت شمالی مدرسه آقاباباخان، در مقابل هشتی و ارسی آن، یک طاق‌نمای بلند کاشی‌کاری شده قرار دارد که به عنوان شبستان مدرسه استفاده می‌شده است.

در طراحی مدرسه آقاباباخان آیات قرآنی به خط ثلث بر کاشی‌کاری بالای حجره‌ها نوشته شده و کاشی‌های هفت رنگ با طرح‌های اسلیمی و گل و بوته که بر طاق نماهای مدرسه به چشم می‌آید از ویژگی‌های خاص این مدرسه تاریخی است.

اگر قصد شیراز‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های استان فارس از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.