شهر متسختا ( Mtskheta ) یکی دیگز از شهرهای توریستی و مورد توجه گردشگران دنیا است . این شهر با بناها و ساختمانهای زیبا در محل تلاقی دو رودخانه زیبای گرجستان قرار گرفته است و بسیار دیدنی است.

معرفی شهر متسختا

شهر متسختا جزو باستانی ترین و قدیمی ترین شهر های کشور گرجستان است. و می گویند حضرت مسیح اولین بار از همین شهر فعالیت های دینی و الهی خود را آغاز نموده است. و مردم این شهر جزو اولین مردمانی بودند که به دین مسیحیت گرویدند. بهمین علت این شهر را پایتخت مذهبی گرجستان نامیده اند.

متسختا چون به شهر تفلیس خیلی نزدیک است برای گشتن و بازدید از مکانهای تاریخی و دیدنی این شهر یک تور یک روزه یا نصفه روزه کافی می باشد. برای رفتن به این شهر می توانید از ایستگاه اتوبوس Didube که هر 15 دقیقه یک بار به این شهر اتوبوس دارد استفاده کنید. در شهر متسختا کلیساهای ارتودوکس بسیاری وجود دارند که معماری شگفت انگیزی داشته و جزو جاذبه های این شهر محسوب می شوند.

متسختا دارای هتلهای متعددی برای اسکان گردشگران است. و همچنین  مرکز اطلاعات گردشگری این شهر به گردشگران نقشه رایگان شهر را هدیه می دهد.جاذبه های شهر زیادند . در اینج به تعدای از مهمترین و مشهور ترین آنها می پردازیم:

جاذبه های شهر متسختا

1– طبیعت زیبا و پیاده روی در شهر : برای دیدن جاذبه های گردشگری متسختا ابتدا از دیدن مناظر طبیعی و زیبای آن شروع کنید. با پیاده روی در قسمت قدیمی شهر و همچنین خرید سوغاتی نیز می تواند گزینه دوم گردشگری شما در این شهر باشد.

در این شهر کلاههای سنتی وجود دارد که می توانید با آنها عکس یادگاری زیبا بگیرید.

2– کلیسای جامع سوِتیتسخُوِلی : این کلیسا با معماری زیبا در قرن چهار میلادی ساخته شده است. بعدها در قرن یازدهم میلادی بازسازی شده و بصورت فعلی در آمده است. معماری این کلیسا با نقش های برجسته زیبا و هنرمندانه که بر روی دیوارهای کلیسا ایجاد شده بسیار باشکوه است.

3- موزه باستان شناسی : در این موزه آثار متعلق به قرون وسطی و دوره برنز به نمایش گذاشته شده است.

4– قلعه ببریس تیسخه ( Bebris Tsikhe ) : این قلعه بزرگ بسیار زیبا با نام قدیمی ” بلتا ” که مربوط به عهد باستان است در کنار رودخانه آرگاوی ( سمت راست آن ) قرار گرفته است.

5- قلعه آرمازی : این قلعه نیز یکی از قلعه های بسیار زیباست که برای کشور بسیار مهم است. وسعت آن 30 هکتار بوده و جهت کنترل جاده و عبور و مرور در مرز کشور بکار می رود.

6- موزه دولتی ایلیا چاوچاوادزه ساگارومو ( Ilia Chavchavadze Saguramo State Museum ) : این موزه داخل یک روستای نزدیک به شهر متسختا ساخته شده است و یک مجتمع شامل ساختمان محل اقامت، ساختمان کناری و همچنین یک باغ انگور زیبا می باشد. این بنا متعلق به یک نویسنده مشهور گرجستانی بنام ایلیا چاوچاوادزه بوده که همراه خانواده اش در اینجا زندگی می کرده است.

7- زدازنی ( Zedazeni ) : این ساختمان در بالای یک کوه سرسبز قرار گرفته است و یک مجتمع است که دارای یک کلیسا می باشد.

برای بررسی سایت انگلیسی به سایت hogotravel.com مراجعه فرمایید.

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/birdwatching/

https://hogotravel.com/tours/adventure-tours/cycling/

https://hogotravel.com/tours/eco-tours/desert/

https://hogotravel.com/tours/multi-country-tours/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/spiritual/

https://hogotravel.com/tours/special-tours/women-only/