سرو هرزویل یکی از قدیمی‌ترین درختان گیلان و منطقه منجیل است. اگر اهل سفرنامه خوانی باشید، حتما سفرنامه ناصر خسرو را خوانده‌اید، ناصر خسرو در جایی از سفرنامه خود می‌گوید: «در سایه این درخت غول پیکر عصرانه خوردیم و موزیکانت‌ها که در لای شاخ و برگ درخت مخفی شده بودند نغمه‌های دلپذیر نواختند و ما تعجب کردیم.» منظور ناصرخسرو قبادیانی از این سرو همان سرو هرزویل است.

تاریخچه سرو هرزویل

روایت ناصرخسرو از سرو هرزویل حاکی از قدمت قدیمی این درخت است. برای دیدن این درخت کهن باید به ۴ کیلومتری شرق منجیل در روستایی به همان نام، بروید. سرو هرزویل که با قامت بلند خود توجه همگان را به خود جلب می‌کند بنابر نظرات مختلف قدمتی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ سال دارد. که با توجه به قدمت ۶۰۰۰ ساله منطقه رودبار جای تعجب ندارد.

در رابطه با هرزویل عباراتی چون «خرزویل» در سفرنامه ناصر خسرو به کار رفته است. «نیکیتین» کنسول روس در ایران نیز ۱۰۰ سال پیش در کتابی به نام «ایرانی که من شناختم» از «هرزبیل» نام برده است.

در سال ۱۳۶۲ سرو ۳۰ متری هرزویل با قطر ۴ متری‌اش توسط شورای عالی محیط زیست به عنوان یک اثر طبیعی ملی ثبت و حریمی ۱۰ هزار متری برای محافظت از آن در نظرگرفته شد.

اگر قصد گیلان‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های گیلان از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.