برای تجربه یک روز دلنشین در اطراف تهران، کافی است ۲۰ کیلومتر از تهران خارج شده و به سمت روستای زیبای واریش در شمال غرب تهران بروید.

روستای واریش، روستایی کوهستانی که در منطقه کن و سولقان قرار دارد و به تازگی به منطقه ۲۲ شهری تهران اضافه گردیده است، روستایی زیباست که ساعت‌ها می‌توانید از طبیعت منحصر به فرد آن لذت  ببرید.

مسیر رسیدن به روستای واریش

برای رسیدن به این روستا کافی است از اتوبان همت به سمت غرب حرکت کنید، پس از عبور از دریاچه، تابلوی راهنمای روستای وردیج و واریش را نیز میتوانید پیدا کنید. بعد از ورود به جاده‌ای کوهستانی و پشت سر گذاشتن ۱۰ کیلومتر از مسیر به روستای وردیج می‌رسید. روستای واریش نیز ۵ کیلومتر بالاتر از وردیج در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی روستای واریش، این منطقه از آب‌وهوایی خنک و مطبوع در بهار و تابستان و سرد و خشک در پاییز و زمستان برخوردار است. در فصول گرم ۴۰ خانوار در این روستا زندگی میکنند اما در سرما تعداد ساکنین تا ۱۵ خانوار هم کاهش پیدا می‌کند.اگرچه سرمای نیمه‌ دوم سال حتی باعث خروج عده‌ای از ساکنین روستا می‌شود اما در این فصول نیز همچنان روستا زیبایی خود را دارد.

جاذبه‌های روستای واریش

از جاذبه‌های روستای واریش می‌توان به ارتفاعات پهنه حصار، امام‌زاده بی‌بی زرین قمر، جاده مسیح الله دین محمد اشاره نمود.

اگر اهل کوهنوردی و کوه‌پیمایی باشید از این روستا می‌توانید خود را برای ۴ تا ۵ ساعت کوه‌پیمایی در ارتفاعات پهنه حصار آماده کنید و به صعود «پهنه سار» که بلندترین قله این مسیر است بپردازید.

امام زاده بی‌بی زرین قمر هم که از اماکن مقدس روستای واریش به شمار می‌آید برای خود داستانی دارد که مردم آن‌را اینگونه روایت می‌کنند: « خواهران امام رضا (ع) به نام بدرالنسا و زرین‌قمر که از دست حاکمان وقت در حال فرار بودند برای رهایی به این صخره سنگ پناه می‌آورند و به جای گفتن «یاهو»، «یا الله» می‌گویند: «یا کوه» و کوه و سنگ شکافته شده و آن‌ها در دل سنگ جای می‌گیرند. دشمنان با شمشیر ضربه‌ای به آنجا می‌زنند و شکافی پدید می‌آید که امروز ترک‌خودگی موجود در سنگ نشان از آن است.»

این امام‌زاده به طور کل از دو اتاق تشکیل شده که یکی از آن‌ها آرامگاه بی‌بی زرین قمر و دیگری استراحتگاه کوهنوردانی است که در روستای واریش قصد توقف دارند.

اگر در تابستان به روستای واریش سفر کنید می‌توانید از محصولات روستا نظیر آلو، گیلاس، شاتوت و زردآلو تهیه و از خوردنشان لذت ببرید.

اگر قصد تهران‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های تهران از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.