آستانه اشرفیه یکی از شهرستان های استان گیلان و در فاصله 35 کیلومتری از رشت است که به عنوان پایتخت و مرکز مذهبی گیلان هم شناخته می‌شود.

تالاب کیاشهر

تالاب کیاشهر از جاذبه‌های گردشگری آستانه‌اشرفیه است. با گذشتن از پل چوبی که روی تالاب ساخته شده است شاهد منظره‌ای زیبا از نیزارهای داخل تالاب خواهیم بود. پل‌ چوبی کیاشهر محلی زیبا با چشم‌اندازی رو به دریا و تالاب است. نی‌های بلند کنار پل جلوه خاصی به محیط بخشیده‌اند. بعد از گذشتن از تالاب و پل‌ چوبی ساحل زیبای کیاشهر در مقابل چشمانمان خودنمایی می‌کند. تالاب کیاشهر محل خوبی برای ثبت خاطرات فراموش‌نشدنی است.

پارک جنگلی کیاشهر

جنگل، دریا و تالاب کیاشهر مثلثی شگفت‌انگیز را ساخته‌اند که مقصد بسیاری از گردشگران شهرهای شمالی ایران شده است.

پارک جنگلی کیاشهر در نزدیکی دریا مکانی زیبا برای سپری کردن اوقاتی خوش در دامان طبیعت است. آلاچیق‌ها، رستوران‌ها و دیگر امکانات رفاهی آماده پذیرایی از گردشگران این منطقه زیبا هستند.

پارک ملی بوجاق

یکی از ویژگی‌های پارک ملی بوجاق خشکی – دریایی بودن آن است. تالاب بوجاق زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر و بومی است. پارک ملی بوجاق جزو مناطق حفاظت شده و‌ شکار ممنوع است. تالاب بین‌المللی بوجاق به دلیل جاذبه‌های منحصر‌به‌فرد طبیعی از مقصدهای مهم گردشگران داخلی و خارجی است.

آرامگاه سیدجلال‌الدین اشرف 

آستانه‌ اشرفیه چهارمین شهر زیارتی ایران به‌ شمار می‌آید. نام قدیم این شهر کوچان بوده است که به دلیل وجود مقبره «سیدجلال‌الدین اشرف (علیه‌السلام)» فرزند امام موسی کاظم (علیه‌السلام) به آستانه‌اشرفیه تغییر یافته است. آستانه اشرفیه یکی از مقصدهای زیارتی با جاذبه‌های زیبای طبیعی است.

آرامگاه استاد معین

استاد دکتر محمد معین یکی از سرشناس ترین چهره ها در مفاخر ایرانی و به خصوص از چهرهای اثرگذار در فرهنگ زبان فارسی است. استاد معین اولین فرد در کشور است که موفق به اخذ درجه دکترا در زمینه فرهنگ و ادب پارسی شد.

وی همچنین از هم دوره ای های مرحوم دهخدا نیز هست و بخشی از کار و مهارت خود را در کنار دهخدای ایران آموخت. دکتر معنی در سال ۱۳۵۰ چشم از جهان فروبست و آرامگاه وی در آستانه اشرفیه بنا شد. آرامگاه دکتر معین یکی از جاذبه های گردشگری آستانه اشرفیه است که بخصوص در بین فرهنگ دوستان طرفداران بسیاری دارد.

بازار هفتگی آستانه اشرفیه

در آستانه اشرفیه بازارهایی وجود دارد که بصورت هفتگی در روزهای دوشبنه و پنج شنبه برپا می شوند. این بازارهای هفتگی از بازارهای درجه اول و بسیار پر طرفدار در استان گیلان هستند، پس طبیعی است اگر آنها را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آستانه اشرفیه معرفی کنیم.

تقریبا تمام محصولات موجود در این بازارهای هفتگی به معنای واقعی «از تولید به مشرف» هستند و همین عامل باعث محبوبیت هرچه بیشتر این بازارهای هفتگی می شود. پیشنهاد می کنیم در سفر خود حتما سری به این بازارهای هفتگی بزنید.

پل خشتی نیاکو، پل تاریخی آستانه اشرفیه

پل خشتی نیاکو در روستایی به همین نام در آستانه اشرفیه قرار دارد و در حقیقت بر سر راه بین آستانه اشرفیه و لاهیجان است. این پل تاریخی که مربوط به سال های دوره صفویه است، یکی از جاذبه های گردشگری آستانه اشرفیه در بین آثار تاریخی اش است و علاقمندان بسیاری هم دارد.این پل تاریخی در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده است.

پارک جنگلی صفرا بسته ( تونل جنگلی)

این پارک که به دلیل قرار گرفتن در کنار روستای صفرابسته به این نام شناخته شده است به دلیل وجود انواع درختان در اطراف جاده و آمادن برگ های این درختان بر روی جاده به تونل جنگلی نیز مشهور است.

از پوشش های گیاهی که در این پارک وجود دارد میتوان به ارگ ، صنوبر گیلان ، بید ، تبریز ، طوس و … اشاره کردو حیواناتی مانند خوک ، روباه و شغال نیز در این پارک قابل مشاهده است.

این پارک از نظر امکانات رفاهی در سطح پایینی قرار دارد و امکاناتی مانند سرویس بهداشتی در این پارک وجود ندارد اما زیبایی بی نظیر این پارک این خلا را جبران میکند . امید است طرحی برای این موضوع اجرایی شود. اما ناگفته نماند که مکان هایی برای برپایی چادر ساخته شده است که با توجه به بارش زیاد باران در این منطقه دارای سقف نیستند!

پارک ساحلی آستانه اشرفیه

پارک ساحلی آستانه اشرفیه یکی از پارک های منحصر به فردی است که در کنار سفید رود بزرگ ساخته شده است. این مکان به دلیل امکاناتی که داراست به یکی از مکان های دیدنی گردشگران گیلان و غیر گیلانی تبدیل شده است.

از امکاناتی که در این پارک وجود دارد میتوان به خیابان های سنگ فرش شده ، انواع رستوران های سنتی و سوئیت های اجاره ای ،مکان های مخصوصی برای کمپینگ و چادر زدن ، سرویس بهداشتی و نماز خانه و وسایل ورزشی همگانی و میز های پینگ پونگ اشاره کرد.