شاید هرگاه نام از شاعر نامی، خواجوی کرمانی برده شود، ذهن به سمت کرمان رود اما باید بدانیم که آرامگاه این شاعر بزرگ هم‌دوره مغول، در شیراز قرار گرفته است

مزار خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی، در شمال شیراز و در محلی به نام تنگ الله اکبر در دامنه کوه زیبای صیوی، در ابتدای جاده شیراز-اصفهان قرار گرفته است.آرامگاه خواجوی کرمانی در سال ۱۳۱۵ و با اعتبارات اداره فرهنگ فارس ساخته شده است.

سازمان باستان‌شناسی استان فارس نیز در سال ۱۳۳۷، اقدام به ایجاد اتاقی در قسمت شمالی آرامگاه نموده که بر سر در آن نیز دو بیت از اشعار خواجوی کرمانی حکاکی شده است. این اتاق امروزه به فرهنگسرای خواجو تبدیل شده است.

«دوش می‌کردم سؤال از جان که آن جانانه کو؟                  گفت: بگذر زان بت پیمان شکن پیمانه کو؟

صبحدم دل را مقیم خلوت جان یافتم                     از نسیم صبح بوی زلف جانان یافتم»

معماری آرامگاه خواجوی کرمانی

این آرامگاه در محوطه‌ای بدون سقف قرار گرفته و مقبره رو به دروازه قرآن است که باعث دیدنی‌تر شدن این محل شده است. در میان صفه مقبره‌ای دارای برآمدگی وجود دارد که بالای آن نیز محدب است. بر روی این مقبره هیچ کتیبه و اثری که نشانگر آرامگاه خواجوی کرمانی باشد وجود ندارد و تنها در بالای سنگ آیه‌ای از سوره الرحمن، «کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام» به خط ثلث نگارش شده است. طبق رسوم عرفا و شعرا، دو طرف بالا و پایین آرامگاه نیز دو ستون سنگی کوتاه قرار گرفته است.

در اطراف آرامگاه خواجوی کرمانی سه غار نیز وجود دارد. یکی از این غارها هم محل عبادت و ریاضت زاهدان و مشایخ بوده و گویا مدتی خواجوی کرمانی نیز در آن مشغول به عبادت بوده است.

اگر قصد فارس‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های استان فارس از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.