آرامستان مریان یکی از قدیمی ترین ارامستان های گیلان است . آرامستان گردی یکی از زیرشاخه‌های گردشگری است که این‌روزها در دنیا طرفداران خودش را دارد. اگر شما هم جزوی از این علاقه‌مندان هستید ایم مقاله را بخوانید.

پیشینه آرامستان مریان

آرامستان مریان که قدمتی مربوط به تاریخ دوران پیش از ایران باستان دارد در شهرستان طوالش (تالش)، روستای آق اولر و مریان در ۳۰ کیلومتری هشت‌پر قرار گرفته و در تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۳۷۹ تویط سازمان میراث فرهنگی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساختمان‌هایی سنگی که با فاصله کمی از خانه‌های کاه‌گلی در میان طبیعتی ییلاقی سربرآورده اند.

این آرامستان که به علت قدمت آن، نشان دهنده تمدن قدیمی این منطقه می‌باشد تا اوایل دوران اسلام تداوم داشته است و بزرگترین آرامستان پیش از تاریخ ایران است. محوطه باستانی این آرامستان، دارای ۴۰۰ هکتار مساحت است. گورهای آرامستان مریان به صورت سه طبقه دخمه‌ای و سنگچین ایجاد می‌شده‌اند و لوازم زیادی از درگذشتگان که به اعتقاد پیشینیان لوازم مورد نیاز زندگی پس از مرگ آن‌ها بوده در آن‌ها اکتشاف شده است.

اگر قصد گیلان‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های گیلان از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.